Eurotrip
epimedica
franco
mesterescu

sambata, 28.05.2016

FOTO: Nichita s-a întors în Iași! A aprins lumânări la biserică și a făcut o mărturisire

GALERIE
foto DAN LUCA - primar gheorghe nichita 0001
  • foto DAN LUCA - primar gheorghe nichita 0001
- +

Fostul primar Gheorghe Nichita a scăpat de puşcărie.

UPDATE ORA 22:50

Gheorghe Nichita a ajuns acasă în jurul orei 22:30.

Nichita le-a declarat ziariştilor care îl așteptau în fata porţii că a oprit la o biserică pe drum pentru a aprinde o lumânare pentru prietenii săi, pentru el, dar şi pentru duşmani, pentru că, a precizat el, şi-a dat seama că are mulţi, după ce a fost reţinut.

"Nu mă mai gândesc la o carieră politică", le-a mai spus el ziariştilor, adăugând că după gratii a învăţat să aprecieze "viaţa simplă".

UPATE ORA 11:50

Judecătorii Curţii de Apel Bucureşti au transformat arestul preventiv al lui Nichita în arest la domiciliu.

Acesta va reveni acasă, dar nu va ieşi din vila sa, nu va lua legătura cu ceilalţi participanţi la comiterea infracţiunii şi cu martorii în cauză şi se va prezenta în faţa anchetatorilor ori de câte ori va fi chemat.

Primarul suspendat al Iașului, Gheorghe Nichita, a fost arestat în octombrie 2015 fiind suspectat că a primit mită de la președintele grupului UTI, Tiberiu Urdăreanu. Potrivit DNA, în august 2013, în contextul implementarii proiectului 'Sistem de Management de Trafic in Municipiul Iasi', care privea fluidizarea traficului rutier si pietonal, precum si scaderea gradului de poluare, finantat din fonduri europene, Gheorghe Nichita, in calitate de primar, a pretins si primit de la ceilalti inculpati mai multe foloase necuvenite pentru a agrea castigarea licitatiei de catre asocierea UTI - IBC si semnarea contractului respectiv, in valoare de 69.614.309 lei (fara TVA), precum si pentru asigurarea derularii acestuia in bune conditii.

CITEȘTE ȘI:

Dosar exploziv la DNA: Gigi „10%“! Nichita, încătușat pentru 7 milioane de lei

Primarul-suspendat al municipiului Iaşi, Gheorghe Nichita, a fost reţinut azi-noapte de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie fiind inculpat într-un nou dosar de corupţie. Nichita este acuzat de DNA că ar fi pretins 10% din valoarea contractului privind managementul traficului din oraş, un proiect controversat în cadrul căruia UE a aplicat municipiului nostru corecţii consistente pentru neconcordanţe privind licitaţia. În acelaşi dosar cu Nichita a fost reţinut şi Tiberiu Urdăreanu, un nume important din mediul de afaceri al României.

 

Comentarii Facebook

(12 comentarii)

Citeste Faq
Scrie un comentariu

Toate campurile sunt obligatorii!

Cod verificare* Security Code
Toate campurile sunt obligatorii!
Comentariile cu continut licentios vor fi sterse.
Vineri, 26 Februarie 2016, 01:32
Bogdan Baghiu chiar el
Alertă maximă în Iași : animalul de Gigi a fost lăsat să iasă din cușcă ! JUDECĂTORI DE RAHAT !
Joi, 25 Februarie 2016, 23:05
adolf h
Se intoarce groparul iasului. Asasinul economic ales de catre babe si pensionari. Groparul fostului sau coleg Stoleru Constantin , fostul sef al statiei de epurare.
Joi, 25 Februarie 2016, 21:16
Doru
Bine ai revenit domnule primar in orasul pe care l-ai facut ca o floare. Știm in ce stare l-ai preluat de la Simirad si cu ce eforturi l-ai facut POL DE CREȘTERE, cum ai atras fonduri europene. Viermii din jurul dvs v-au mâncat, dar o sa vina o zi cand o sa -i puteti strivi. Ieșenii va respecta domnule NIchita si va așteaptă in primărie !
Viorel Vineri, 26 Februarie 2016, 01:06
Da tu in numele cui vorbești ma animală ? Si eu ii spun bun venit primarului nostru si sa ii dea Dumnezeu multă sanatate.
Terente Joi, 25 Februarie 2016, 22:21
In numele cui vorbesti,p.ula? Cine te- a mandatat sa vorbesti tu in numele iesenilor? Vorbeste in numele babelor de la scara ta,Eventual.
Joi, 25 Februarie 2016, 14:01
Marius O.
Credeti ca eu degeaba am pus acea poza pe peretele meu saptamana trecuta?
Marius O. Joi, 25 Februarie 2016, 14:02
Crezi ce vrei. Esti terminat!
Mihai Chirica Joi, 25 Februarie 2016, 14:02
Glumesti, nu!?
Joi, 25 Februarie 2016, 13:56
Mihai Chirica
Incetati tergiversarea acestui subiect de indata! Am destule pe cap! Nu aveam nevoie si de asta!!!
vers Joi, 25 Februarie 2016, 13:57
Iarta-ma sefu'. Am crezut ca-ti fac un bine daca ma dau mare cu poezia mea penibila...
Joi, 25 Februarie 2016, 13:52
Meditativul
Eu sunt adevaratul Bogdan Baghiu! Bogdan Bagiu celalalt este un impostor. Cel mai probabil este Daniel Matasaru care se bucura din toata inima lui ca vine Nichita inapoi la Iasi. Ii mai cere un sfat...cine stie!? poate ii si gaseste un loc de munca adevarat
Bogdan Baghiu Joi, 25 Februarie 2016, 13:54
Nu stiu despre ce vorbesti! Tu esti adevaratul impostor iar eu, adevaratul prof. Bogdan Baghiu!
Joi, 25 Februarie 2016, 13:49
Bogdan Baghiu
Am auzit ca se intoarce la primarie! URA! URA! URA!
Joi, 25 Februarie 2016, 13:48
Teofan
Daniel! ai spus ca iti vezi de treaba, la Bucuresti, lasa-ma in pace! Sa traiasca domul Primar! Dumnezeu sa ne binecuvinteze!
IPS Daniel Joi, 25 Februarie 2016, 13:53
N-am zis niciodata ca plec si spiritual din Iasi, TEO!
Joi, 25 Februarie 2016, 13:47
IPS Daniel
Ma bucur nespus ca usor usor se face dreptate
Joi, 25 Februarie 2016, 13:16
jiji
Chirica, vezi c-o venit tac'tu acasa, treci la urecheala.
Joi, 25 Februarie 2016, 13:06
vers
Ia zi repede Niky: In curte bate vantu' , Incoa' e vijelie; Mananci capu' la peste / Pe care ti-l indic. Tare bine-ti mai era: bani,gagici,influenta si cate si mai cate. Da' o sa scapi pe la 70 de ani si o sa poti dormi iarasi pe saltelele de bani dositi. Pacat ca pe piept nu se pune indeobste decat un banut. La cei ca tine ar trebui un calup din acela de banca cu euroi de 500.Nu?
Cristina Joi, 25 Februarie 2016, 13:46
Metre!! Cata dictie, cat stil! Trist e ca esti neghiob si ca n-ai prea mari sanse de reusita in cariera ta de scrib. In rest, ca parerolog neavizat esti superb! Mult succes in activitatile tale!
Joi, 25 Februarie 2016, 12:35
Urmatoarea stire
Gheorghe Nichita se întoarce în Primarie. Dar nu va ieşi din curtea Primariei (sale!)
Ion Creanga Joi, 25 Februarie 2016, 13:55
Razi tu razi, Harap Alb!
Joi, 25 Februarie 2016, 13:06
vers
Ia zi repede Niky: In curte bate vantu' , Incoa' e vijelie; Mananci capu' la peste / Pe care ti-l indic. Tare bine-ti mai era: bani,gagici,influenta si cate si mai cate. Da' o sa scapi pe la 70 de ani si o sa poti dormi iarasi pe saltelele de bani dositi. Pacat ca pe piept nu se pune indeobste decat un banut. La cei ca tine ar trebui un calup din acela de banca cu euroi de 500.Nu?
Cristina Joi, 25 Februarie 2016, 13:46
Metre!! Cata dictie, cat stil! Trist e ca esti neghiob si ca n-ai prea mari sanse de reusita in cariera ta de scrib. In rest, ca parerolog neavizat esti superb! Mult succes in activitatile tale!
Joi, 25 Februarie 2016, 13:16
jiji
Chirica, vezi c-o venit tac'tu acasa, treci la urecheala.
Joi, 25 Februarie 2016, 23:05
adolf h
Se intoarce groparul iasului. Asasinul economic ales de catre babe si pensionari. Groparul fostului sau coleg Stoleru Constantin , fostul sef al statiei de epurare.
Joi, 25 Februarie 2016, 13:56
Mihai Chirica
Incetati tergiversarea acestui subiect de indata! Am destule pe cap! Nu aveam nevoie si de asta!!!
vers Joi, 25 Februarie 2016, 13:57
Iarta-ma sefu'. Am crezut ca-ti fac un bine daca ma dau mare cu poezia mea penibila...
Joi, 25 Februarie 2016, 13:47
IPS Daniel
Ma bucur nespus ca usor usor se face dreptate
Joi, 25 Februarie 2016, 12:35
Urmatoarea stire
Gheorghe Nichita se întoarce în Primarie. Dar nu va ieşi din curtea Primariei (sale!)
Ion Creanga Joi, 25 Februarie 2016, 13:55
Razi tu razi, Harap Alb!
Joi, 25 Februarie 2016, 13:49
Bogdan Baghiu
Am auzit ca se intoarce la primarie! URA! URA! URA!
Joi, 25 Februarie 2016, 14:01
Marius O.
Credeti ca eu degeaba am pus acea poza pe peretele meu saptamana trecuta?
Marius O. Joi, 25 Februarie 2016, 14:02
Crezi ce vrei. Esti terminat!
Mihai Chirica Joi, 25 Februarie 2016, 14:02
Glumesti, nu!?
Joi, 25 Februarie 2016, 13:48
Teofan
Daniel! ai spus ca iti vezi de treaba, la Bucuresti, lasa-ma in pace! Sa traiasca domul Primar! Dumnezeu sa ne binecuvinteze!
IPS Daniel Joi, 25 Februarie 2016, 13:53
N-am zis niciodata ca plec si spiritual din Iasi, TEO!
Joi, 25 Februarie 2016, 21:16
Doru
Bine ai revenit domnule primar in orasul pe care l-ai facut ca o floare. Știm in ce stare l-ai preluat de la Simirad si cu ce eforturi l-ai facut POL DE CREȘTERE, cum ai atras fonduri europene. Viermii din jurul dvs v-au mâncat, dar o sa vina o zi cand o sa -i puteti strivi. Ieșenii va respecta domnule NIchita si va așteaptă in primărie !
Viorel Vineri, 26 Februarie 2016, 01:06
Da tu in numele cui vorbești ma animală ? Si eu ii spun bun venit primarului nostru si sa ii dea Dumnezeu multă sanatate.
Terente Joi, 25 Februarie 2016, 22:21
In numele cui vorbesti,p.ula? Cine te- a mandatat sa vorbesti tu in numele iesenilor? Vorbeste in numele babelor de la scara ta,Eventual.
Vineri, 26 Februarie 2016, 01:32
Bogdan Baghiu chiar el
Alertă maximă în Iași : animalul de Gigi a fost lăsat să iasă din cușcă ! JUDECĂTORI DE RAHAT !
Joi, 25 Februarie 2016, 13:52
Meditativul
Eu sunt adevaratul Bogdan Baghiu! Bogdan Bagiu celalalt este un impostor. Cel mai probabil este Daniel Matasaru care se bucura din toata inima lui ca vine Nichita inapoi la Iasi. Ii mai cere un sfat...cine stie!? poate ii si gaseste un loc de munca adevarat
Bogdan Baghiu Joi, 25 Februarie 2016, 13:54
Nu stiu despre ce vorbesti! Tu esti adevaratul impostor iar eu, adevaratul prof. Bogdan Baghiu!

Ultima ora

editorial

Numărul doi al alianţei penale

Mihai CHIPER

Numărul doi al alianţei penale

Filosofia lui politică are o schemă de dezvoltare relativ simplă, în care totul este pe dos, iar negrul devine cu uşurinţă alb imaculat: procurorii sunt nişte „abuzatori”, iar „cetăţenii” (penalii), victimele unui sistem opresiv din care fac parte serviciile secrete, americanii, alături de forţe obscure din „O mie şi una de nopţi ale minţii.”

Filmuletul zilei

opinii

Primiţi cu candidatul?

Briscan ZARA

Primiţi cu candidatul?

Câte un candidat la consiliu merge înainte şi anunţă „gospodarii” (care până atunci erau în discuţiile dintre ei doar nişte „trântori nerecunoscători”), aşa cum fac băieţii de la biserică înainte de a veni popa cu Ajunul, ca şi cum ar întreba: „Primiţi cu candidatul?” Ei, şi când candidatul, adică primadona plimbării, ursul cum ar veni, apare la orizont, îl arată cu mândrie cu degetul: „El este dom’ Primar! Puneţi-i întrebări!...”

Observaţii la sondajul USB

Sorin CUCERAI

Observaţii la sondajul USB

Cu părere de rău, totul ţine de comunicare. Pentru ca un ins să fie de acord sau în dezacord cu tine, el trebuie ca în prealabil să înţeleagă ce spui. Dacă nu înţelege, n-are cum să te voteze.

Festivalul de Teatru Nou de la Arad

Dana ȚABREA

Festivalul de Teatru Nou de la Arad

În perioada 7-15 mai 2016 s-a desfăşurat cea de-a patra ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru Nou de la Arad. Selecţionerul unic al festivalului, criticul de teatru Claudiu Groza, menţine în centrul atenţiei conceptul din titulatura festivalului - ”teatrul nou”, urmărind acele producţii care, într-un decor minimalist, inovator, promovează soluţii regizorale ingenioase, cu deschidere înspre teatrul contemporan occidental. 

pulspulspuls

Povestiri fierbinţi la gura sobei cu Anticristi, servantul partidoiului

Povestiri fierbinţi la gura sobei cu Anticristi, servantul partidoiului

Dacă tot începe uichendul, ne-am gândit pe astăzi, stimaţi telespectatori şi drăguţe telespectatoriţe, să mai punem niţeluş politichia în cui, să încălecăm pe-o şa şi să vă spunem câte una sau alta şi despre alte năzdrăvănii şi poveşti care se mai întâmplă prin târg sau pe lângă el, fără legătură cu politichia sau campania electorală de Bahlui sau de Dâmboviţa. 

Caricatura zilei

Accidentul lui Condrea

Editia PDF

Intrebarea zilei

Cine credeti ca va ajunge primarul Iasului?

vezi raspunsuri