Eurotrip agentie de turism
mesterescu

sambata, 20.09.2014

Maidanezii neadoptaţi în termen de zece zile vor fi eutanasiaţi

GALERIE
maidanez
  • maidanez
- +

Aşa ar urma să prevadă proiectul de modificare a legii în vigoare. Termenul ar putea fi scurtat chiar la şapte zile, potrivit primarului Sorin Oprescu.

Surse parlamentare au declarat, ieri, pentru Hotnews.ro, ca legea câinilor comunitari va fi modificată de către Comisia Juridică şi va fi adoptată în cursul acestei săptămâni de către Camera Deputaţilor. În cadrul unei întâlniri la nivelul liderilor de grup ai USL s-a decis să se introducă în legea obligativitatea primarilor de a eutanasia câinii fără stăpân dacă în termen de 10 zile nu sunt adoptaţi. "Se va merge pe varianta ca timp de 10 zile câinii adunaţi de pe stradă să stea în adăposturile amenajate de către autorităţi. Dacă în termen de 10 zile nu sunt adoptaţi, primarii vor fi obligaţi să-i eutanasieze" au explicat sursele citate. Termenul ar putea fi scurtat chiar la şapte zile, potrivit primarului Capitalei. "Dacă după 7 zile câinele nu este revendicat şi nici adoptat atunci se eutanasiază", a declarat ieri Sorin Oprescu, prezent la şedinţa Comisiei Juridice din Camera Deputaţilor. De asemenea, sintagma "reîntoarcere în teritoriu" va dispărea din textul noii legi, a anunţat primarul Capitalei: "Reteritorializarea lor nu este absolut deloc în regulă."
Sursele parlamentare mai susţin că proiectul amendat de către Comisia Juridică are şanse mari să fie adoptat în cursul acestei săptămâni de către plenul Camerei Deputaţilor şi să meargă spre promulgare la preşedintele Traian Băsescu.

Comentarii Facebook

(3 comentarii)

Citeste Faq
Scrie un comentariu

Toate campurile sunt obligatorii!

Cod verificare* Security Code
Toate campurile sunt obligatorii!
Comentariile cu continut licentios vor fi sterse.
Marti, 10 Septembrie 2013, 10:40
Ne meritam soarta
...de furat o sa fure oricum autoritatile, indiferent de deciziile populiste. Logica la ei e simpla, NIMENI nu o sa cumpere nici o injectie letala, in schimb o sa bage banii in buzunar si o sa maltrateze si sa omoare niste animale...ASA PE GRATIS, animale care pana la urma nu au nici o vina.Normal ar fi ca aceste eutanasieri sa fie propuse IN ULTIMA INSTANTA...sunt curios daca au cautat alta alternativa...Oricum toti cei care ati votat sau sustinut eutanasierea fara sa clipiti aveti la fel de multa minte ca politicienii de la conducere, cu Basescu in frunte. Si ca exercitiu de imaginatie: sunt curios daca la Rosia Montana erau cainii maidanezi din Buc in loc de aur, si singura metoda prin care sa-i "eutanasiezi" si sa scapi definitiv de ei era cu cianura, cu riscu de a distruge natura...CE AR FI DECIS ATUNCI MASELE?
Marti, 10 Septembrie 2013, 08:17
Mihai
La cat au furat pana acum ONG-urile, mai conteaza cat pot fura un 14 zile ? Dar sa se termine odata cu mizeria asta ! Ieri discutam cu o femeie factor postal pe care tocmai o latrau niste maidanezi.Mi-a spus ca are un aparat cu ultrasunete, dar ca uneori mai mult ii irita pe maidanezi decat sa-i alunge.Nici angajatii statului nu-si pot face linistiti meseria pentru ca niste "aparatori" ai javrelor, vor sa mentina starea actuala petru a fura cat mai multi bani.Si partidele aflate la putere, indiferent care, au fost si sunt interesate sa fie caini maidanezi, pentru ca o parte din banii furati de ONG-uri ajung si in pusculita partidelor sau/si in pusculita unor demnitari.Daca i-ar fi interesat cu adevarat soarta javrelor ar fi avut grija de ele, nu i-ar fi adoptat ca apoi sa-i lase din nou in strada.Aceasta fapta ar trebui penepsita penal pentru tentativa de omor, pentru ca un astfel de caine lasat in libertate, echivaleaza cu a-ti lasa arma incarcata pe strada.Ar trebui sa-i ridicam o statuie lui Ionut pentru ca moartea sa tragica a facut sa se puna piciorul in prag in acesta problema.Un inger a ajuns intre ingeri pentru noi toti. Dumnezeu sa-i ocroteasca sufletelul !
Marti, 10 Septembrie 2013, 07:56
birlic
CHIAR SI SAPTE ZILE ESTE MULT > TOT MAI RAMANE LOC DE SIFONARE A BANILOR DESTINATI INTRETINERII CAINILOR PE TIMPUL" CAZARII" !!!
who let the dogs out Marti, 10 Septembrie 2013, 14:09
bah barlic ia fa tu ceva frumos si adopta un caine tati, sa ti-o traga doggiestyle si sa te mai calmezi cu caps lock, ce zici
Marti, 10 Septembrie 2013, 08:17
Mihai
La cat au furat pana acum ONG-urile, mai conteaza cat pot fura un 14 zile ? Dar sa se termine odata cu mizeria asta ! Ieri discutam cu o femeie factor postal pe care tocmai o latrau niste maidanezi.Mi-a spus ca are un aparat cu ultrasunete, dar ca uneori mai mult ii irita pe maidanezi decat sa-i alunge.Nici angajatii statului nu-si pot face linistiti meseria pentru ca niste "aparatori" ai javrelor, vor sa mentina starea actuala petru a fura cat mai multi bani.Si partidele aflate la putere, indiferent care, au fost si sunt interesate sa fie caini maidanezi, pentru ca o parte din banii furati de ONG-uri ajung si in pusculita partidelor sau/si in pusculita unor demnitari.Daca i-ar fi interesat cu adevarat soarta javrelor ar fi avut grija de ele, nu i-ar fi adoptat ca apoi sa-i lase din nou in strada.Aceasta fapta ar trebui penepsita penal pentru tentativa de omor, pentru ca un astfel de caine lasat in libertate, echivaleaza cu a-ti lasa arma incarcata pe strada.Ar trebui sa-i ridicam o statuie lui Ionut pentru ca moartea sa tragica a facut sa se puna piciorul in prag in acesta problema.Un inger a ajuns intre ingeri pentru noi toti. Dumnezeu sa-i ocroteasca sufletelul !
Marti, 10 Septembrie 2013, 10:40
Ne meritam soarta
...de furat o sa fure oricum autoritatile, indiferent de deciziile populiste. Logica la ei e simpla, NIMENI nu o sa cumpere nici o injectie letala, in schimb o sa bage banii in buzunar si o sa maltrateze si sa omoare niste animale...ASA PE GRATIS, animale care pana la urma nu au nici o vina.Normal ar fi ca aceste eutanasieri sa fie propuse IN ULTIMA INSTANTA...sunt curios daca au cautat alta alternativa...Oricum toti cei care ati votat sau sustinut eutanasierea fara sa clipiti aveti la fel de multa minte ca politicienii de la conducere, cu Basescu in frunte. Si ca exercitiu de imaginatie: sunt curios daca la Rosia Montana erau cainii maidanezi din Buc in loc de aur, si singura metoda prin care sa-i "eutanasiezi" si sa scapi definitiv de ei era cu cianura, cu riscu de a distruge natura...CE AR FI DECIS ATUNCI MASELE?
Marti, 10 Septembrie 2013, 07:56
birlic
CHIAR SI SAPTE ZILE ESTE MULT > TOT MAI RAMANE LOC DE SIFONARE A BANILOR DESTINATI INTRETINERII CAINILOR PE TIMPUL" CAZARII" !!!
who let the dogs out Marti, 10 Septembrie 2013, 14:09
bah barlic ia fa tu ceva frumos si adopta un caine tati, sa ti-o traga doggiestyle si sa te mai calmezi cu caps lock, ce zici

Ultima ora

editorial

Religia în şcoli şi nevoia de secularizare

Mihai CHIPER

Religia în şcoli şi nevoia de secularizare

Aşa cum Al.I. Cuza o ales secularizarea averilor mănăstireşti ca modalitate de a canaliza resursele pentru necesităţile unui stat modern, este nevoie de o nouă secularizare a fondurilor publice şi instituţiilor din România.

Filmuletul zilei

opinii

Când e momentul marilor proiecte ?

arh. Ionel OANCEA

Când e momentul marilor proiecte ?

De ce n-am începe acum un proiect în parteneriat? De o parte administraţiile locale şi administraţia căilor ferate. De cealaltă persoanele fizice şi juridice din zonele tangente, afectate de proiect.

Parisul cărturarului

Alexandru CĂLINESCU

Parisul cărturarului

Nicolae Balotă reconstituie povestea iubirii lui pentru Franţa, neezitând să utilizeze cuvântul „adoraţie”.

Unioniştii de centură

Radu POPESCU

Unioniştii de centură

Tatăl lui Johnny ne-a povestit despre România lui, pe care nu o văzuse niciodată, dar pe care o ştia pe de rost.

Propunerea redactorului sef

O nouă cultură urbană

Toni HRITAC

O nouă cultură urbană

Lucruri nemaiîntâlnite se petrec în Iaşi. Pe un vârf de deal, la Rediu, a apărut un bloc de şase etaje.

Caricatura zilei

Vulpea ministrului Educatiei

 

Editia PDF

Intrebarea zilei

Cine este candidatul la prezidentiale ofiter sub acoperire?

vezi raspunsuri