Eurotrip agentie de turism
mesterescu

vineri, 29.08.2014

Maidanezii neadoptaţi în termen de zece zile vor fi eutanasiaţi

GALERIE
maidanez
  • maidanez
- +

Aşa ar urma să prevadă proiectul de modificare a legii în vigoare. Termenul ar putea fi scurtat chiar la şapte zile, potrivit primarului Sorin Oprescu.

Surse parlamentare au declarat, ieri, pentru Hotnews.ro, ca legea câinilor comunitari va fi modificată de către Comisia Juridică şi va fi adoptată în cursul acestei săptămâni de către Camera Deputaţilor. În cadrul unei întâlniri la nivelul liderilor de grup ai USL s-a decis să se introducă în legea obligativitatea primarilor de a eutanasia câinii fără stăpân dacă în termen de 10 zile nu sunt adoptaţi. "Se va merge pe varianta ca timp de 10 zile câinii adunaţi de pe stradă să stea în adăposturile amenajate de către autorităţi. Dacă în termen de 10 zile nu sunt adoptaţi, primarii vor fi obligaţi să-i eutanasieze" au explicat sursele citate. Termenul ar putea fi scurtat chiar la şapte zile, potrivit primarului Capitalei. "Dacă după 7 zile câinele nu este revendicat şi nici adoptat atunci se eutanasiază", a declarat ieri Sorin Oprescu, prezent la şedinţa Comisiei Juridice din Camera Deputaţilor. De asemenea, sintagma "reîntoarcere în teritoriu" va dispărea din textul noii legi, a anunţat primarul Capitalei: "Reteritorializarea lor nu este absolut deloc în regulă."
Sursele parlamentare mai susţin că proiectul amendat de către Comisia Juridică are şanse mari să fie adoptat în cursul acestei săptămâni de către plenul Camerei Deputaţilor şi să meargă spre promulgare la preşedintele Traian Băsescu.

Comentarii Facebook

(3 comentarii)

Citeste Faq
Scrie un comentariu

Toate campurile sunt obligatorii!

Cod verificare* Security Code
Toate campurile sunt obligatorii!
Comentariile cu continut licentios vor fi sterse.
Marti, 10 Septembrie 2013, 10:40
Ne meritam soarta
...de furat o sa fure oricum autoritatile, indiferent de deciziile populiste. Logica la ei e simpla, NIMENI nu o sa cumpere nici o injectie letala, in schimb o sa bage banii in buzunar si o sa maltrateze si sa omoare niste animale...ASA PE GRATIS, animale care pana la urma nu au nici o vina.Normal ar fi ca aceste eutanasieri sa fie propuse IN ULTIMA INSTANTA...sunt curios daca au cautat alta alternativa...Oricum toti cei care ati votat sau sustinut eutanasierea fara sa clipiti aveti la fel de multa minte ca politicienii de la conducere, cu Basescu in frunte. Si ca exercitiu de imaginatie: sunt curios daca la Rosia Montana erau cainii maidanezi din Buc in loc de aur, si singura metoda prin care sa-i "eutanasiezi" si sa scapi definitiv de ei era cu cianura, cu riscu de a distruge natura...CE AR FI DECIS ATUNCI MASELE?
Marti, 10 Septembrie 2013, 08:17
Mihai
La cat au furat pana acum ONG-urile, mai conteaza cat pot fura un 14 zile ? Dar sa se termine odata cu mizeria asta ! Ieri discutam cu o femeie factor postal pe care tocmai o latrau niste maidanezi.Mi-a spus ca are un aparat cu ultrasunete, dar ca uneori mai mult ii irita pe maidanezi decat sa-i alunge.Nici angajatii statului nu-si pot face linistiti meseria pentru ca niste "aparatori" ai javrelor, vor sa mentina starea actuala petru a fura cat mai multi bani.Si partidele aflate la putere, indiferent care, au fost si sunt interesate sa fie caini maidanezi, pentru ca o parte din banii furati de ONG-uri ajung si in pusculita partidelor sau/si in pusculita unor demnitari.Daca i-ar fi interesat cu adevarat soarta javrelor ar fi avut grija de ele, nu i-ar fi adoptat ca apoi sa-i lase din nou in strada.Aceasta fapta ar trebui penepsita penal pentru tentativa de omor, pentru ca un astfel de caine lasat in libertate, echivaleaza cu a-ti lasa arma incarcata pe strada.Ar trebui sa-i ridicam o statuie lui Ionut pentru ca moartea sa tragica a facut sa se puna piciorul in prag in acesta problema.Un inger a ajuns intre ingeri pentru noi toti. Dumnezeu sa-i ocroteasca sufletelul !
Marti, 10 Septembrie 2013, 07:56
birlic
CHIAR SI SAPTE ZILE ESTE MULT > TOT MAI RAMANE LOC DE SIFONARE A BANILOR DESTINATI INTRETINERII CAINILOR PE TIMPUL" CAZARII" !!!
who let the dogs out Marti, 10 Septembrie 2013, 14:09
bah barlic ia fa tu ceva frumos si adopta un caine tati, sa ti-o traga doggiestyle si sa te mai calmezi cu caps lock, ce zici
Marti, 10 Septembrie 2013, 08:17
Mihai
La cat au furat pana acum ONG-urile, mai conteaza cat pot fura un 14 zile ? Dar sa se termine odata cu mizeria asta ! Ieri discutam cu o femeie factor postal pe care tocmai o latrau niste maidanezi.Mi-a spus ca are un aparat cu ultrasunete, dar ca uneori mai mult ii irita pe maidanezi decat sa-i alunge.Nici angajatii statului nu-si pot face linistiti meseria pentru ca niste "aparatori" ai javrelor, vor sa mentina starea actuala petru a fura cat mai multi bani.Si partidele aflate la putere, indiferent care, au fost si sunt interesate sa fie caini maidanezi, pentru ca o parte din banii furati de ONG-uri ajung si in pusculita partidelor sau/si in pusculita unor demnitari.Daca i-ar fi interesat cu adevarat soarta javrelor ar fi avut grija de ele, nu i-ar fi adoptat ca apoi sa-i lase din nou in strada.Aceasta fapta ar trebui penepsita penal pentru tentativa de omor, pentru ca un astfel de caine lasat in libertate, echivaleaza cu a-ti lasa arma incarcata pe strada.Ar trebui sa-i ridicam o statuie lui Ionut pentru ca moartea sa tragica a facut sa se puna piciorul in prag in acesta problema.Un inger a ajuns intre ingeri pentru noi toti. Dumnezeu sa-i ocroteasca sufletelul !
Marti, 10 Septembrie 2013, 10:40
Ne meritam soarta
...de furat o sa fure oricum autoritatile, indiferent de deciziile populiste. Logica la ei e simpla, NIMENI nu o sa cumpere nici o injectie letala, in schimb o sa bage banii in buzunar si o sa maltrateze si sa omoare niste animale...ASA PE GRATIS, animale care pana la urma nu au nici o vina.Normal ar fi ca aceste eutanasieri sa fie propuse IN ULTIMA INSTANTA...sunt curios daca au cautat alta alternativa...Oricum toti cei care ati votat sau sustinut eutanasierea fara sa clipiti aveti la fel de multa minte ca politicienii de la conducere, cu Basescu in frunte. Si ca exercitiu de imaginatie: sunt curios daca la Rosia Montana erau cainii maidanezi din Buc in loc de aur, si singura metoda prin care sa-i "eutanasiezi" si sa scapi definitiv de ei era cu cianura, cu riscu de a distruge natura...CE AR FI DECIS ATUNCI MASELE?
Marti, 10 Septembrie 2013, 07:56
birlic
CHIAR SI SAPTE ZILE ESTE MULT > TOT MAI RAMANE LOC DE SIFONARE A BANILOR DESTINATI INTRETINERII CAINILOR PE TIMPUL" CAZARII" !!!
who let the dogs out Marti, 10 Septembrie 2013, 14:09
bah barlic ia fa tu ceva frumos si adopta un caine tati, sa ti-o traga doggiestyle si sa te mai calmezi cu caps lock, ce zici

Ultima ora

editorial

Stare de nesiguranţă naţională

Mihai CHIPER

Stare de nesiguranţă naţională

În curând, pietonilor li se va spune spune că, pentru propria lor siguranţă şi libertate, trebuie scoşi de pe străzi şi trotuare, izolaţi în nişte ţarcuri, unde pot fi trataţi de terapeuţii neamului de la Antena 3 şi România TV.

Filmuletul zilei

opinii

O voce din lumea cealaltă

Alexandru CĂLINESCU

O voce din lumea cealaltă

Mai întristător mi se pare faptul că ideile lui Dumitru Popescu se regăsesc, vai, la intelectuali din generaţia tânără, la cei de pe platforma CriticAtac. Regăsim antiamericanismul virulent, cu echivalenţa SUA = URSS; regăsim teza conform căreia frigul din case, penuria de alimente au fost simple accidente de parcurs, nesemnificative în raport cu marile împliniri ale epocii; regăsim fantasma „egalitarismului” şi ura faţă de „elitism”...

Societatea de Medici şi Naturalişti Iaşi, prima societate ştiinţifică din sud-estul Europei

dr. Eugen TÂRCOVEANU

Societatea de Medici şi Naturalişti Iaşi, prima societate ştiinţifică din sud-estul Europei

„Societatea de Medici şi Naturalişti Iaşi - 1833. Prima Academie Europeană a Spiritului Naţional” - Dana Baran,Editura „Gr. T. Popa” a U.M.F. Iaşi, 2014

Metropolele regionale ale României (III)

George ŢURCĂNAŞU

Metropolele regionale ale României (III)

Proiectul aeroportului ieşean nu va fi finalizat odată cu inaugurarea celor 2400 de metri de pistă, ci doar atunci când o strategie inteligentă a autorităţilor aeroportuare ieşene ar putea pune în mod real Iaşii pe harta relaţiilor externe, pentru ca marile companii internaţionale să se implanteze şi în Moldova.

Propunerea redactorului sef

Diferenţele dintre Bucureşti şi provincie cresc în ritm galopant

Toni HRITAC

Diferenţele dintre Bucureşti şi provincie cresc în ritm galopant

De ce n-ar lucra Hrebenciuc şi în interesul Iaşului?

Caricatura zilei

Inaugurare gazoduct

 

Editia PDF

Intrebarea zilei

Cine va deveni preşedintele României?

vezi raspunsuri