Eurotrip
epimedica
franco
mesterescu

Maidanezii neadoptaţi în termen de zece zile vor fi eutanasiaţi

GALERIE
maidanez
  • maidanez
- +

Aşa ar urma să prevadă proiectul de modificare a legii în vigoare. Termenul ar putea fi scurtat chiar la şapte zile, potrivit primarului Sorin Oprescu.

Surse parlamentare au declarat, ieri, pentru Hotnews.ro, ca legea câinilor comunitari va fi modificată de către Comisia Juridică şi va fi adoptată în cursul acestei săptămâni de către Camera Deputaţilor. În cadrul unei întâlniri la nivelul liderilor de grup ai USL s-a decis să se introducă în legea obligativitatea primarilor de a eutanasia câinii fără stăpân dacă în termen de 10 zile nu sunt adoptaţi. "Se va merge pe varianta ca timp de 10 zile câinii adunaţi de pe stradă să stea în adăposturile amenajate de către autorităţi. Dacă în termen de 10 zile nu sunt adoptaţi, primarii vor fi obligaţi să-i eutanasieze" au explicat sursele citate. Termenul ar putea fi scurtat chiar la şapte zile, potrivit primarului Capitalei. "Dacă după 7 zile câinele nu este revendicat şi nici adoptat atunci se eutanasiază", a declarat ieri Sorin Oprescu, prezent la şedinţa Comisiei Juridice din Camera Deputaţilor. De asemenea, sintagma "reîntoarcere în teritoriu" va dispărea din textul noii legi, a anunţat primarul Capitalei: "Reteritorializarea lor nu este absolut deloc în regulă."
Sursele parlamentare mai susţin că proiectul amendat de către Comisia Juridică are şanse mari să fie adoptat în cursul acestei săptămâni de către plenul Camerei Deputaţilor şi să meargă spre promulgare la preşedintele Traian Băsescu.

Comentarii Facebook

(3 comentarii)

Citeste Faq
Scrie un comentariu

Toate campurile sunt obligatorii!

Cod verificare* Security Code
Toate campurile sunt obligatorii!
Comentariile cu continut licentios vor fi sterse.
Marti, 10 Septembrie 2013, 10:40
Ne meritam soarta
...de furat o sa fure oricum autoritatile, indiferent de deciziile populiste. Logica la ei e simpla, NIMENI nu o sa cumpere nici o injectie letala, in schimb o sa bage banii in buzunar si o sa maltrateze si sa omoare niste animale...ASA PE GRATIS, animale care pana la urma nu au nici o vina.Normal ar fi ca aceste eutanasieri sa fie propuse IN ULTIMA INSTANTA...sunt curios daca au cautat alta alternativa...Oricum toti cei care ati votat sau sustinut eutanasierea fara sa clipiti aveti la fel de multa minte ca politicienii de la conducere, cu Basescu in frunte. Si ca exercitiu de imaginatie: sunt curios daca la Rosia Montana erau cainii maidanezi din Buc in loc de aur, si singura metoda prin care sa-i "eutanasiezi" si sa scapi definitiv de ei era cu cianura, cu riscu de a distruge natura...CE AR FI DECIS ATUNCI MASELE?
Marti, 10 Septembrie 2013, 08:17
Mihai
La cat au furat pana acum ONG-urile, mai conteaza cat pot fura un 14 zile ? Dar sa se termine odata cu mizeria asta ! Ieri discutam cu o femeie factor postal pe care tocmai o latrau niste maidanezi.Mi-a spus ca are un aparat cu ultrasunete, dar ca uneori mai mult ii irita pe maidanezi decat sa-i alunge.Nici angajatii statului nu-si pot face linistiti meseria pentru ca niste "aparatori" ai javrelor, vor sa mentina starea actuala petru a fura cat mai multi bani.Si partidele aflate la putere, indiferent care, au fost si sunt interesate sa fie caini maidanezi, pentru ca o parte din banii furati de ONG-uri ajung si in pusculita partidelor sau/si in pusculita unor demnitari.Daca i-ar fi interesat cu adevarat soarta javrelor ar fi avut grija de ele, nu i-ar fi adoptat ca apoi sa-i lase din nou in strada.Aceasta fapta ar trebui penepsita penal pentru tentativa de omor, pentru ca un astfel de caine lasat in libertate, echivaleaza cu a-ti lasa arma incarcata pe strada.Ar trebui sa-i ridicam o statuie lui Ionut pentru ca moartea sa tragica a facut sa se puna piciorul in prag in acesta problema.Un inger a ajuns intre ingeri pentru noi toti. Dumnezeu sa-i ocroteasca sufletelul !
Marti, 10 Septembrie 2013, 07:56
birlic
CHIAR SI SAPTE ZILE ESTE MULT > TOT MAI RAMANE LOC DE SIFONARE A BANILOR DESTINATI INTRETINERII CAINILOR PE TIMPUL" CAZARII" !!!
who let the dogs out Marti, 10 Septembrie 2013, 14:09
bah barlic ia fa tu ceva frumos si adopta un caine tati, sa ti-o traga doggiestyle si sa te mai calmezi cu caps lock, ce zici
Marti, 10 Septembrie 2013, 08:17
Mihai
La cat au furat pana acum ONG-urile, mai conteaza cat pot fura un 14 zile ? Dar sa se termine odata cu mizeria asta ! Ieri discutam cu o femeie factor postal pe care tocmai o latrau niste maidanezi.Mi-a spus ca are un aparat cu ultrasunete, dar ca uneori mai mult ii irita pe maidanezi decat sa-i alunge.Nici angajatii statului nu-si pot face linistiti meseria pentru ca niste "aparatori" ai javrelor, vor sa mentina starea actuala petru a fura cat mai multi bani.Si partidele aflate la putere, indiferent care, au fost si sunt interesate sa fie caini maidanezi, pentru ca o parte din banii furati de ONG-uri ajung si in pusculita partidelor sau/si in pusculita unor demnitari.Daca i-ar fi interesat cu adevarat soarta javrelor ar fi avut grija de ele, nu i-ar fi adoptat ca apoi sa-i lase din nou in strada.Aceasta fapta ar trebui penepsita penal pentru tentativa de omor, pentru ca un astfel de caine lasat in libertate, echivaleaza cu a-ti lasa arma incarcata pe strada.Ar trebui sa-i ridicam o statuie lui Ionut pentru ca moartea sa tragica a facut sa se puna piciorul in prag in acesta problema.Un inger a ajuns intre ingeri pentru noi toti. Dumnezeu sa-i ocroteasca sufletelul !
Marti, 10 Septembrie 2013, 10:40
Ne meritam soarta
...de furat o sa fure oricum autoritatile, indiferent de deciziile populiste. Logica la ei e simpla, NIMENI nu o sa cumpere nici o injectie letala, in schimb o sa bage banii in buzunar si o sa maltrateze si sa omoare niste animale...ASA PE GRATIS, animale care pana la urma nu au nici o vina.Normal ar fi ca aceste eutanasieri sa fie propuse IN ULTIMA INSTANTA...sunt curios daca au cautat alta alternativa...Oricum toti cei care ati votat sau sustinut eutanasierea fara sa clipiti aveti la fel de multa minte ca politicienii de la conducere, cu Basescu in frunte. Si ca exercitiu de imaginatie: sunt curios daca la Rosia Montana erau cainii maidanezi din Buc in loc de aur, si singura metoda prin care sa-i "eutanasiezi" si sa scapi definitiv de ei era cu cianura, cu riscu de a distruge natura...CE AR FI DECIS ATUNCI MASELE?
Marti, 10 Septembrie 2013, 07:56
birlic
CHIAR SI SAPTE ZILE ESTE MULT > TOT MAI RAMANE LOC DE SIFONARE A BANILOR DESTINATI INTRETINERII CAINILOR PE TIMPUL" CAZARII" !!!
who let the dogs out Marti, 10 Septembrie 2013, 14:09
bah barlic ia fa tu ceva frumos si adopta un caine tati, sa ti-o traga doggiestyle si sa te mai calmezi cu caps lock, ce zici

Ultima ora

editorial

Tabăra Brexit a câştigat; şi acum ce urmează?

Alexandru LĂZESCU

Tabăra Brexit a câştigat; şi acum ce urmează?

După ce pe tot parcursul campaniei i-au încredinţat că toate scenariile pesimiste sunt doar nişte sperietori şi că oricum nu trebuie să se încreadă în experţi, e foarte posibil ca dezastrul să fie chiar mai mare decât îl estimaseră aceştia.

Filmuletul zilei

opinii

Despre rădăcinile sufletului poetei Luminiţa Cioabă

Nichita DANILOV

Despre rădăcinile sufletului poetei Luminiţa Cioabă

Versurile poetei din Sibiu respiră multă linişte şi candoare sufletească. Ele seamănă cu desenele făcute de copii pe zidurile caselor sau pe aleile parcurilor. Culorile sunt naive, vii, ca şi întrebările pe care vocile lor cristaline le  pun, aşa, în joacă, adulţilor aflaţi în preajmă.

La revedere, prieteni! (I)

Lucian DÎRDALA

La revedere, prieteni! (I)

La sfârşitul lunii februarie am publicat un text segmentat în două părţi (22 şi 29 februarie) intitulat „Referendum contra Europei”. Premierul Cameron tocmai se întorsese de la Bruxelles cu acordul ce includea câteva concesii menite să-i faciliteze campania pentru menţinerea Marii Britanii în Uniunea Europeană. Cititorii acestui articol sunt invitaţi - cu respect, ca întotdeauna - să acceseze şi acele două articole, spre a evalua în ce măsură intuiţiile mele de atunci s-au dovedit sau nu corecte. Mai jos, încerc să exprim câteva puncte de vedere, după victoria taberei Brexit.

Ciudăţeniile sorţii

Michael ASTNER

Ciudăţeniile sorţii

Marţi, înainte de Rusaliile ortodoxe, mi-am luat bilet de tren ca să plec la Amnaş. Pentru joi - vorba aia, să văd şi eu meciul României cu Elveţia. Mi-am pregătit ce era de pregătit încă de miercuri, mi-am cumpărat ce mai era de cumpărat joi dimineaţa (de la Lidl, din Piaţa Alexandru), apoi nu-mi rămăsese decât să-mi fac bagajele. Să pun toate cele necesare-n rucsac, iar cele trebuincioase pe drum în geanta de mână. N-am reuşit. 

pulspulspuls

Un ieşean, motivul pentru care şefii leberali înfruntă huiduielile şi scuipaţii la fuziunea cu uneperiştii

Un ieşean, motivul pentru care şefii leberali înfruntă huiduielile şi scuipaţii la fuziunea cu uneperiştii

Ştim că multă lume de prin zona leberalilor care aşteaptă rândul la ciolănel ar fi înjurat printre dinţi în ultimele zile, după ce s-a auzit că, deşi abia încap ei la împărţit posturi şi locuri pe liste, şefii de la Bucale vor să mai dea din acest puţin şi uneperiştilor.