Eurotrip
epimedica
franco
mesterescu

"Mitropolia fara copaci", vedeta pe pagina de Facebook a Primariei Iasi (GALERIE FOTO)

GALERIE
mitropolie1mitropolie2mitropolie3mitropolia4mitropolie5mitropolie
  • mitropolie
  • 1mitropolie
  • 2mitropolie
  • 3mitropolia
  • 4mitropolie
  • 5mitropolie
- +

Mai multe imagini cu Mitropolia ieseana, facute in urma cu o suta de ani, cand nu erau copaci, au fost postate in fruntea paginii Primariei. Alaturi, este si o explicatie: ca Mitropolia este pusa in evidenta de vegetatia medie din jur.

In felul acesta, reprezentantii Primariei vor sa obisnuiasca iesenii cu imaginea de pe B-dul Stefan cel Mare unde copacii imensi vor fi inlocuiti cu arbusti medii, respectiv salcamii japonezi. Scopul acestei modernizari este punerea in valoare a bijuteriilor arhitecturale.In pozele vechi, acestea se vedeau "ca in palma"

Mai multe gasiti pe https://www.facebook.com/PrimariaMunicipiuluiIasii

Comentarii Facebook

(12 comentarii)

Citeste Faq
Scrie un comentariu

Toate campurile sunt obligatorii!

Cod verificare* Security Code
Toate campurile sunt obligatorii!
Comentariile cu continut licentios vor fi sterse.
Luni, 15 Aprilie 2013, 02:28
Dinu Munteanu
Acest argument este nul. In imaginile de mai sus vegetatia arboricola lipseste sau este redusa deoarece multi arbori fie nu fusesera inca plantati, fie nu apucasera sa creasca. Iata cum arăta aceeasi strada niste ani mai tarziu: goo.gl/zVQGN. E ca si cum Primaria din Iasi ne-ar prezenta o imagine cu Catedrala Sfânta Sofia din Constantinopol imediat dupa ce aceasta fusese construita. Probabil ca nu erau copaci in jur. Dar ar indrazni cineva *astazi* sa taie toti arborii care au fost *intre timp* plantati acolo - cu scop si noima si coerenta pesiagistica? E normal ca in jurul unei cladiri recente sa nu fie copaci. Dintr-un santier, se naste o cladire. In jurul cladirii se planteaza vegetatie arboricola. Cu cat e mai mare si mai maiestoasa cladirea, cu atat mai bogata se recomanda a fi si vegetatia. Altfel arata totul dezechilibrat, grosolan si pipernicit. E o logica cu atat mai relevanta in cazul nostru, pentru ca zona respectiva si-a pierdut de mult din unitatea arhitecturala (v. brutalismul modern al Prefecturii, sau al cladirii "Casa Cartii"). Zeci de exemple vizuale, din Europa si din lume, pot fi invocate in apararea afirmatiilor de mai sus (vezi, de exemplu, goo.gl/nasr3). Atitudinea Primariei continua deci sa fie una totalitara si sfidatoare. S-au taiat abuziv niste copaci, s-a amendat abuzul, oamenii au iesit in strada cerand replantarea teilor si transparentizarea modului in care orasul este administrat. Si tot ceea ce Primaria reuseste sa puna la dispozitie, tardiv si stangage, sunt niste poze vechi si irelevante.
Marti, 09 Aprilie 2013, 14:04
Hasbe
Nu-i neaparat nevoie sa se vada "ca in palma" pentru a se evidentia monumentalitatea! E o prostie taierea arborilor, zona va deveni un fel de desert, cam asa cum a devenit zona Billa (foata autogara). Iar piatra cubica folosita e o prostie si mai mare....
Marti, 09 Aprilie 2013, 09:21
xyz
bai, r..t cu ochi! nu-i destul ca v-au dat astia amenda pe care o veti plati cu banii iesenilor? vreti sa mai primiti una? ce v-au facut copacii din curtea Mitropoliei? copacii aia au rolul lor acolo, dau un aer mai linistit, mai rupt de agitatia orasului. in plus sunt o gramada de pasari care cuibaresc pe acolo. ti-as trage un gl...nt in cap Nichita.
Luni, 08 Aprilie 2013, 19:53
coana Chirita
Ulita iesilor nu poate fi altfel decat pi vremea me, cand ieram si io ispravniseasi precum Ghiorghita ista. Brava, Ghiorghita, o sa ti faca Jupanul Barzoi ispravnic mari pisti toata Moldova! Acu nu ma mai ratasesc can´ oi discalica la Iesi. Ii ghini, ii bocu, Guguloi nineacai, n-oi mai pute sa ti pitulesti dupa copasi!
Luni, 08 Aprilie 2013, 19:24
Melu
Prin urmare premarele Nichita a fost unealta pochilor!?
Luni, 08 Aprilie 2013, 15:59
Wow
Se poate totusi rezolva problema foarte simplu: Tei tineri din pepiniera locala, se vad si cladirile, costurile sunt mici, se pastreaza si specificul zonei! Teii taiati fusesera plantati acum zeci de ani, exista imagini cu zona in anii '40 cu teii tineri la acel moment si care nu obturau cladirile. Da, recunosc poate trebuiau taiati insa trebuiau inlocuiti tot cu tei asa cum am aratat mai sus, acestia noi plantati putand creste inca 70 de ani fara a ingradi nimic!!
Luni, 08 Aprilie 2013, 15:36
pogo
Orasul se duce de ripa treptat. Orasul culturii? Orasul mizeriei! Astia sint oamenii pe care i-ati votat: prosti si ingusti la minte, corupti si distrugatori, creatia mahalalelor, exact ca votantii lor.
Luni, 08 Aprilie 2013, 15:03
ego
In ultima fotografie din articol se vede clar Nichita, in trasura, care il controleaza pe Chirica atunci cand supravegheaza plantarea `traditionalilor` salcami japonezi pe Stefan cel Mare. Numai ca salcamii japonezi plantati acum 100 de ani, cand si-au dat seama ca sunt in Iasi, au crescut tei. Din acest motiv cei doi au taiat teii si au hotarat plantarea salcamilor japonezi. Abia astept sa taie si teiul lui Eminescu si sa planteze in locul lui un salcam japonez! Si sa se modifice placa de langa el, pe care se va scrie `Salcamul Japonez al lui Eminescu`
Luni, 08 Aprilie 2013, 14:14
goe (domnu)
sa inteleg ca ne intoarcem in timp. cam cu 100 e ani.. excelenta idee. (pina acum credeam ca suntem cam cu 50 de ani in urma tuturor...).
Luni, 08 Aprilie 2013, 14:08
alex
Mars la Dorohoi "analistule"!
Luni, 08 Aprilie 2013, 14:05
birlic
FELICITARI,FOARTE INSPIRATA ACEASTA IDEE!!!INCET,INCET,SE VOR CONVINGE DE UTILITATEA SI OPORTUNITATEA UNOR SCHIMBARI TOTI CARCOTASII !!!DAR CATI DIN EI "POT ADMIRA O POZA "!!!?ESTE "MAI MULT AER" ACUM PE STEFAN CEL MARE !!! DIN PACATE ESTE VICIAT DE CERSETORI !!! DACA POLITIA ESTE NEPUTINCIOASA,O SA LUAM MASURI NOI , CEI CE PLATIM POLITIA SA_SI INDEPLINEASCA ATRIBUTIILE !!! VOM CERE DIMINUAREA SALARIILOR CELOR CE AU SECTOR IN CENTRU PENTRU NEINDEPLINIREA ATRIBUTIUNILOR ,IAR IN ULTIMA INSTANTA II VOM LUA NOI "DE GULER"!!!
vacaroiu Luni, 08 Aprilie 2013, 14:14
NU CUMVA IN CURTEA MITROPOLIEI PRIMARIA (POLITIA) NU ARE "DREPTUL" SA FACA ORDINE ?!!! NU M_AS MIRA SA PRIMIM UN ASTFEL DE RASPUNS !!! POPILOR,IN LOC SA DEA LA CERSETORI BANI,NU MAI BINE VA DAU VOUA LA "CUTIA MILEI "CETATENII ?!!! VOI II CHELTUITI MAI EFICIENT!!! AR TREBUI AMENDATI CEI CE DAU BANI LA CERSETORI !!!
Luni, 08 Aprilie 2013, 13:33
Lin
mai bine puneau o forografie cu pitorescul oras Dorohoi sa se obisnuiarsca iesenii cu el, ca de acolo vine inspiratia
Hasbe Marti, 09 Aprilie 2013, 14:08
Nu cred ca stie cum arata in amanunt nici Dorohoiul. Marele constructor (de fapt subinginer pe undeva) cunoaste doar maidanele din Dorohoi pe care a batut mingea, acestea fiindlocurile in care si-a facut studiile medii....
Luni, 08 Aprilie 2013, 13:33
Lin
mai bine puneau o forografie cu pitorescul oras Dorohoi sa se obisnuiarsca iesenii cu el, ca de acolo vine inspiratia
Hasbe Marti, 09 Aprilie 2013, 14:08
Nu cred ca stie cum arata in amanunt nici Dorohoiul. Marele constructor (de fapt subinginer pe undeva) cunoaste doar maidanele din Dorohoi pe care a batut mingea, acestea fiindlocurile in care si-a facut studiile medii....
Luni, 08 Aprilie 2013, 14:14
goe (domnu)
sa inteleg ca ne intoarcem in timp. cam cu 100 e ani.. excelenta idee. (pina acum credeam ca suntem cam cu 50 de ani in urma tuturor...).
Luni, 08 Aprilie 2013, 15:36
pogo
Orasul se duce de ripa treptat. Orasul culturii? Orasul mizeriei! Astia sint oamenii pe care i-ati votat: prosti si ingusti la minte, corupti si distrugatori, creatia mahalalelor, exact ca votantii lor.
Luni, 08 Aprilie 2013, 15:03
ego
In ultima fotografie din articol se vede clar Nichita, in trasura, care il controleaza pe Chirica atunci cand supravegheaza plantarea `traditionalilor` salcami japonezi pe Stefan cel Mare. Numai ca salcamii japonezi plantati acum 100 de ani, cand si-au dat seama ca sunt in Iasi, au crescut tei. Din acest motiv cei doi au taiat teii si au hotarat plantarea salcamilor japonezi. Abia astept sa taie si teiul lui Eminescu si sa planteze in locul lui un salcam japonez! Si sa se modifice placa de langa el, pe care se va scrie `Salcamul Japonez al lui Eminescu`
Luni, 08 Aprilie 2013, 14:08
alex
Mars la Dorohoi "analistule"!
Marti, 09 Aprilie 2013, 09:21
xyz
bai, r..t cu ochi! nu-i destul ca v-au dat astia amenda pe care o veti plati cu banii iesenilor? vreti sa mai primiti una? ce v-au facut copacii din curtea Mitropoliei? copacii aia au rolul lor acolo, dau un aer mai linistit, mai rupt de agitatia orasului. in plus sunt o gramada de pasari care cuibaresc pe acolo. ti-as trage un gl...nt in cap Nichita.
Luni, 08 Aprilie 2013, 19:53
coana Chirita
Ulita iesilor nu poate fi altfel decat pi vremea me, cand ieram si io ispravniseasi precum Ghiorghita ista. Brava, Ghiorghita, o sa ti faca Jupanul Barzoi ispravnic mari pisti toata Moldova! Acu nu ma mai ratasesc can´ oi discalica la Iesi. Ii ghini, ii bocu, Guguloi nineacai, n-oi mai pute sa ti pitulesti dupa copasi!
Marti, 09 Aprilie 2013, 14:04
Hasbe
Nu-i neaparat nevoie sa se vada "ca in palma" pentru a se evidentia monumentalitatea! E o prostie taierea arborilor, zona va deveni un fel de desert, cam asa cum a devenit zona Billa (foata autogara). Iar piatra cubica folosita e o prostie si mai mare....
Luni, 15 Aprilie 2013, 02:28
Dinu Munteanu
Acest argument este nul. In imaginile de mai sus vegetatia arboricola lipseste sau este redusa deoarece multi arbori fie nu fusesera inca plantati, fie nu apucasera sa creasca. Iata cum arăta aceeasi strada niste ani mai tarziu: goo.gl/zVQGN. E ca si cum Primaria din Iasi ne-ar prezenta o imagine cu Catedrala Sfânta Sofia din Constantinopol imediat dupa ce aceasta fusese construita. Probabil ca nu erau copaci in jur. Dar ar indrazni cineva *astazi* sa taie toti arborii care au fost *intre timp* plantati acolo - cu scop si noima si coerenta pesiagistica? E normal ca in jurul unei cladiri recente sa nu fie copaci. Dintr-un santier, se naste o cladire. In jurul cladirii se planteaza vegetatie arboricola. Cu cat e mai mare si mai maiestoasa cladirea, cu atat mai bogata se recomanda a fi si vegetatia. Altfel arata totul dezechilibrat, grosolan si pipernicit. E o logica cu atat mai relevanta in cazul nostru, pentru ca zona respectiva si-a pierdut de mult din unitatea arhitecturala (v. brutalismul modern al Prefecturii, sau al cladirii "Casa Cartii"). Zeci de exemple vizuale, din Europa si din lume, pot fi invocate in apararea afirmatiilor de mai sus (vezi, de exemplu, goo.gl/nasr3). Atitudinea Primariei continua deci sa fie una totalitara si sfidatoare. S-au taiat abuziv niste copaci, s-a amendat abuzul, oamenii au iesit in strada cerand replantarea teilor si transparentizarea modului in care orasul este administrat. Si tot ceea ce Primaria reuseste sa puna la dispozitie, tardiv si stangage, sunt niste poze vechi si irelevante.
Luni, 08 Aprilie 2013, 15:59
Wow
Se poate totusi rezolva problema foarte simplu: Tei tineri din pepiniera locala, se vad si cladirile, costurile sunt mici, se pastreaza si specificul zonei! Teii taiati fusesera plantati acum zeci de ani, exista imagini cu zona in anii '40 cu teii tineri la acel moment si care nu obturau cladirile. Da, recunosc poate trebuiau taiati insa trebuiau inlocuiti tot cu tei asa cum am aratat mai sus, acestia noi plantati putand creste inca 70 de ani fara a ingradi nimic!!
Luni, 08 Aprilie 2013, 19:24
Melu
Prin urmare premarele Nichita a fost unealta pochilor!?
Luni, 08 Aprilie 2013, 14:05
birlic
FELICITARI,FOARTE INSPIRATA ACEASTA IDEE!!!INCET,INCET,SE VOR CONVINGE DE UTILITATEA SI OPORTUNITATEA UNOR SCHIMBARI TOTI CARCOTASII !!!DAR CATI DIN EI "POT ADMIRA O POZA "!!!?ESTE "MAI MULT AER" ACUM PE STEFAN CEL MARE !!! DIN PACATE ESTE VICIAT DE CERSETORI !!! DACA POLITIA ESTE NEPUTINCIOASA,O SA LUAM MASURI NOI , CEI CE PLATIM POLITIA SA_SI INDEPLINEASCA ATRIBUTIILE !!! VOM CERE DIMINUAREA SALARIILOR CELOR CE AU SECTOR IN CENTRU PENTRU NEINDEPLINIREA ATRIBUTIUNILOR ,IAR IN ULTIMA INSTANTA II VOM LUA NOI "DE GULER"!!!
vacaroiu Luni, 08 Aprilie 2013, 14:14
NU CUMVA IN CURTEA MITROPOLIEI PRIMARIA (POLITIA) NU ARE "DREPTUL" SA FACA ORDINE ?!!! NU M_AS MIRA SA PRIMIM UN ASTFEL DE RASPUNS !!! POPILOR,IN LOC SA DEA LA CERSETORI BANI,NU MAI BINE VA DAU VOUA LA "CUTIA MILEI "CETATENII ?!!! VOI II CHELTUITI MAI EFICIENT!!! AR TREBUI AMENDATI CEI CE DAU BANI LA CERSETORI !!!

Ultima ora

editorial

Tabăra Brexit a câştigat; şi acum ce urmează?

Alexandru LĂZESCU

Tabăra Brexit a câştigat; şi acum ce urmează?

După ce pe tot parcursul campaniei i-au încredinţat că toate scenariile pesimiste sunt doar nişte sperietori şi că oricum nu trebuie să se încreadă în experţi, e foarte posibil ca dezastrul să fie chiar mai mare decât îl estimaseră aceştia.

Filmuletul zilei

opinii

Despre rădăcinile sufletului poetei Luminiţa Cioabă

Nichita DANILOV

Despre rădăcinile sufletului poetei Luminiţa Cioabă

Versurile poetei din Sibiu respiră multă linişte şi candoare sufletească. Ele seamănă cu desenele făcute de copii pe zidurile caselor sau pe aleile parcurilor. Culorile sunt naive, vii, ca şi întrebările pe care vocile lor cristaline le  pun, aşa, în joacă, adulţilor aflaţi în preajmă.

La revedere, prieteni! (I)

Lucian DÎRDALA

La revedere, prieteni! (I)

La sfârşitul lunii februarie am publicat un text segmentat în două părţi (22 şi 29 februarie) intitulat „Referendum contra Europei”. Premierul Cameron tocmai se întorsese de la Bruxelles cu acordul ce includea câteva concesii menite să-i faciliteze campania pentru menţinerea Marii Britanii în Uniunea Europeană. Cititorii acestui articol sunt invitaţi - cu respect, ca întotdeauna - să acceseze şi acele două articole, spre a evalua în ce măsură intuiţiile mele de atunci s-au dovedit sau nu corecte. Mai jos, încerc să exprim câteva puncte de vedere, după victoria taberei Brexit.

Ciudăţeniile sorţii

Michael ASTNER

Ciudăţeniile sorţii

Marţi, înainte de Rusaliile ortodoxe, mi-am luat bilet de tren ca să plec la Amnaş. Pentru joi - vorba aia, să văd şi eu meciul României cu Elveţia. Mi-am pregătit ce era de pregătit încă de miercuri, mi-am cumpărat ce mai era de cumpărat joi dimineaţa (de la Lidl, din Piaţa Alexandru), apoi nu-mi rămăsese decât să-mi fac bagajele. Să pun toate cele necesare-n rucsac, iar cele trebuincioase pe drum în geanta de mână. N-am reuşit. 

pulspulspuls

Un ieşean, motivul pentru care şefii leberali înfruntă huiduielile şi scuipaţii la fuziunea cu uneperiştii

Un ieşean, motivul pentru care şefii leberali înfruntă huiduielile şi scuipaţii la fuziunea cu uneperiştii