Noi reguli de circulaţie vor fi impuse în zona Ciric. Află care sunt acestea

GALERIE
ciric
  • ciric
- +

Comisia de Circulație constituită la nivelul Primăriei Municipiului Iași a decis următoarele modificări în ceea ce privește circulația rutieră în zona Ciric:

1. Pe tronsonul de drum către Aeroportul Internațional Iași cuprins între Moara de Vânt și baraj
Ciric II se va institui „Oprirea interzisă” pe ambele părți ale carosabilului.

2. Pe strada Fântânilor, de la intersecția cu strada Ion Creangă până la baraj Ciric II se va institui
„Oprirea interzisă” pe ambele părți ale carosabilului.

3. Se instituie limitare de viteză la 30 km/h pe sectoarele de drum:
- Aeroport (între Moara de Vânt și Aeroportul Internațional Iași)
– Fântânilor

4. Se vor realiza treceri pentru pietoni în următoarele puncte:
- la intrarea în parcarea din partea de sus dinspre Moara de Vânt
- în dreptul aleii pietonale de acces la telescaun
- la intersecția drum Aeroport cu strada Fântânilor
- în dreptul parcării pentru biciclete de la piscine 1 (după baraj Ciric II)
Trecerile pentru pietoni se vor presemnaliza și semnaliza cu celule fotovoltaice și se vor asigura
cu bumpuri (limitatoare de viteză).

5. Va fi montat un gard pietonal la telescaun.

6. Va fi montat un indicator „Cedează trecerea” pentru autovehiculele de intervenție la ieșirea
de la telescaun.

7. Va fi montată o structură metalică tip podină pe taluzul barajului de la Ciric II (pentru
circulație pietonală).

8. Va fi amenajat un sens giratoriu la intersecția drum Aeroport cu strada Fântânilor; acesta va fi
semnalizat și resemnalizat ca atare.

9. Vor fi amenajate alveole pentru stațiile de transport în comun la telescaun și în intersecția
drum Aeroport cu strada Fântânilor.

10. Va fi analizată posibilitatea modificării priorităților la intersecția străzii Moara de Vânt cu
drum Aeroport.

VEZI HARTA ZONEI

11. Va fi realizat marcaj continuu la limita carosabilului pe strada Fântânilor și drum Aeroport.

12. Se va institui semnalizare cu „Cedează trecerea” si „Oprire” pe aleile de acces din drum
Aeroport către baraj Ciric I.

13. Va fi montat un indicator „Oprire” cu „Obligatoriu dreapta” la intersecția drum Aeroport cu
aleea de legatură dintre baraj Ciric I și strada Aeroport.

14. Va fi montat un indicator „Oprire” la intersecția străzii Aeroport cu aleea de acces la piscine
Primăria Municipului Iași

15. Vor fi montați popici și lanț la parcarea de biciclete din dreptul piscinei 1.

16. Va fi delimitat spațiul pietonal în intersecția străzii Fântânilor cu drum Aeroport.

17. Va fi lărgită aleea de legatură dintre drum Aeroport și baraj Ciric I și va fi redusă lățimea
pistei pentru bicicliști, concomitent cu lărgirea părții carosabile.

18. Vor fi construite trotuare pietonale:
- în dreptul parcării pentru biciclete din parcarea mare
- de-a lungul străzii Aeroport din dreapta piscinei 1

19. Vor fi montate indicatoare „Oprire” la ieșirea din parcări.

20. Vor fi montate indicatoare „Oprirea interzisă” pe ambele sensuri ale aleii de legătură dintre
Ciric I și Ciric II (de pe malul lacului) către restaurant Ciric.

21. Va fi montată o oglindă de trafic la ieșirea de la piscina 1.

22. Va fi montat un limitator de viteză (bump) la 50 de metri de intersecția drum Aeroport cu
aleea de acces la piscine 1 (pe sensul de coborâre de la Aeroport către sensul giratoriu – strada
Fântânilor).

Noile reguli vor intra în vigoare de săptămâna viitoare.

Adauga comentariu

(4 comentarii)

Citeste Faq
Scrie un comentariu

Toate campurile sunt obligatorii!

Cod verificare* Security Code
Toate campurile sunt obligatorii!
Comentariile cu continut licentios vor fi sterse.
Joi, 16 Mai 2013, 19:34
Fauna are prioritate :))
Nu calcati pedala prin padure ca omorati animalele :)) Bine ca politia rutiera merge cu 90 la ora pe acolo(am facut poze cu ei)...restu fraierilor 30 la ora....30...pe bune?!
Joi, 16 Mai 2013, 18:50
Andrey
ps. o sa stea cu radarele pe acolo si cand depasesti viteza fabuloasa de 30 la ora...te amendeaza? la 35 la ora gata? te-a prins ? cred ca asta urmaresc cretinii astia. ca altfel nu mai pot sa le spune decat CRETINI. pur si simplu o sa rada toata Europa de noi iar...daca se afla stirea asta...in secolul vitezei... Romania e o tzara de melci...
Joi, 16 Mai 2013, 18:48
Andrey
melci? 30 la ora? oprirea interzisa peste tot? doar la ei in "grajd" sa parchezi si sa te coste cat tot drumul pana acolo? opriti mafia asta o data cineva sa faca ceva ca deja e jenant. nu va mai duceti fratilor la ciric, lasati-i sa dea dracu faliment cu ciricu lor ciuruit de copaci si telecabine prin copaci. de la zi la alta ma shochez in ce tzara traiesc ,in ce oras traiesc, cine conduce tara asta...e o debandada maxima. Cine naiba raspunde pt. esecul numit "noul ciric" nu vine mai nimeni...si nimeni nu raspunde pt. banii aia aruncati aiurea si nici macar nu e finalizat. au taiat copaci, au schimbat natura de acolo cum au avut ei chef si nimeni nu raspunde pt. nimic. chiar nimeni nu-i poate baga un pic la puscarie? chiar e tzara fara stapan?!?!
Joi, 16 Mai 2013, 18:39
Iarasi se fac reguli dupa ureche
30 la ora peste TOT!!!Astia-s normali?! Da de ce tre sa merg de la baraj pana la aeroport cu 30 la ora, ce se intampla pe acolo??? Cred ca era suficient limitarea asta doar de la inters cu Str. Moara de Vant si pana dupa baraj, restul 50 km/h... Voi nu cred ca realizati ce inseamna 30 km/h, si sa obligi soferii sa mearga tot drumul ala cu viteza asta de melc mi se pare o ineptie.Pana la urma nu toata lumea merge sa caste ochii pe la balciul de la Ciric, unii tre sa prinda si avionul... Si sa pui doua treceri una dupa alta in zona telescaunului e alta idiotenie, cred ca una era suficienta.
Dezvatatorul Joi, 16 Mai 2013, 23:57
Ha ha haaaa, iesenilor, ati belit belingheru', o sa pierdeti avioanele la greu ! Puteti sa fortati putin nota si sa mergeti mai repede decat 30km/h numai ca riscati ca Politia Bosketara sa va lase fara carnetel si pe deasupra sa ramaneti si fara amortizoare din cauza bumperelor lu'Nichita De Dorohoi. Ce bine c-am spalat putina si-am plecat din Iasi !!! Spalati-va pe cap. Ati votat prost, traiti prost.
Joi, 16 Mai 2013, 19:34
Fauna are prioritate :))
Nu calcati pedala prin padure ca omorati animalele :)) Bine ca politia rutiera merge cu 90 la ora pe acolo(am facut poze cu ei)...restu fraierilor 30 la ora....30...pe bune?!
Joi, 16 Mai 2013, 18:39
Iarasi se fac reguli dupa ureche
30 la ora peste TOT!!!Astia-s normali?! Da de ce tre sa merg de la baraj pana la aeroport cu 30 la ora, ce se intampla pe acolo??? Cred ca era suficient limitarea asta doar de la inters cu Str. Moara de Vant si pana dupa baraj, restul 50 km/h... Voi nu cred ca realizati ce inseamna 30 km/h, si sa obligi soferii sa mearga tot drumul ala cu viteza asta de melc mi se pare o ineptie.Pana la urma nu toata lumea merge sa caste ochii pe la balciul de la Ciric, unii tre sa prinda si avionul... Si sa pui doua treceri una dupa alta in zona telescaunului e alta idiotenie, cred ca una era suficienta.
Dezvatatorul Joi, 16 Mai 2013, 23:57
Ha ha haaaa, iesenilor, ati belit belingheru', o sa pierdeti avioanele la greu ! Puteti sa fortati putin nota si sa mergeti mai repede decat 30km/h numai ca riscati ca Politia Bosketara sa va lase fara carnetel si pe deasupra sa ramaneti si fara amortizoare din cauza bumperelor lu'Nichita De Dorohoi. Ce bine c-am spalat putina si-am plecat din Iasi !!! Spalati-va pe cap. Ati votat prost, traiti prost.
Joi, 16 Mai 2013, 18:50
Andrey
ps. o sa stea cu radarele pe acolo si cand depasesti viteza fabuloasa de 30 la ora...te amendeaza? la 35 la ora gata? te-a prins ? cred ca asta urmaresc cretinii astia. ca altfel nu mai pot sa le spune decat CRETINI. pur si simplu o sa rada toata Europa de noi iar...daca se afla stirea asta...in secolul vitezei... Romania e o tzara de melci...
Joi, 16 Mai 2013, 18:48
Andrey
melci? 30 la ora? oprirea interzisa peste tot? doar la ei in "grajd" sa parchezi si sa te coste cat tot drumul pana acolo? opriti mafia asta o data cineva sa faca ceva ca deja e jenant. nu va mai duceti fratilor la ciric, lasati-i sa dea dracu faliment cu ciricu lor ciuruit de copaci si telecabine prin copaci. de la zi la alta ma shochez in ce tzara traiesc ,in ce oras traiesc, cine conduce tara asta...e o debandada maxima. Cine naiba raspunde pt. esecul numit "noul ciric" nu vine mai nimeni...si nimeni nu raspunde pt. banii aia aruncati aiurea si nici macar nu e finalizat. au taiat copaci, au schimbat natura de acolo cum au avut ei chef si nimeni nu raspunde pt. nimic. chiar nimeni nu-i poate baga un pic la puscarie? chiar e tzara fara stapan?!?!

Ultima ora

editorial

Conu Răzvan faţă cu reacţiunea

Nicolae GRECU

Conu Răzvan faţă cu reacţiunea

Indiferent de prestaţia viitoare a echipei Răzvan Burleanu la conducerea FRF, schimbarea în fotbalul românesc de la 5 martie 2014 este un fenomen ireversibil.

Filmuletul zilei

opinii

Persoană fizică - persoană fizică

Briscan ZARA

Persoană fizică - persoană fizică

Creativitate fără margini, asta e birocraţia. O imaginaţie debordantă, nimeni nu poate anticipa cu exactitate ce urmează într-un lanţ birocratic. Cum să nu-ţi placă aşa ceva, o asemenea operă de artă? Birocraţia este operă de artă, de aceea a şi fost surprinsă de o sumedenie de artişti. Cu atât mai mult ar trebui apreciată şi respectată.

Prezentul repetabil. Meditaţii la criza americană (II)

Sorin CUCERAI

Prezentul repetabil. Meditaţii la criza americană (II)

Producţia de masă, corporaţiile moderne de afaceri şi libera concurenţă. Iată principalii factori care au generat şi care definesc lumea în care trăim astăzi. E uşor de văzut că această lume e de dată foarte recentă.

Izvoare

arh. Ionel OANCEA

Izvoare

Acum trăim o omogenitate fără repere. Rătăcim printre semne egale. Copacii, oamenii, casele par a fi din aceeaşi materie fără suflet. Creştem entropic în moarte.

Propunerea redactorului sef

Doi ani de ceartă cu Adomniţei şi Nichita

Toni HRITAC

Doi ani de ceartă cu Adomniţei şi Nichita

Este nevoie de un acord de coabitare, care să le spună unde să se oprească.

Caricatura zilei

Ciocnit de oua

 

Editia PDF

Blogurile ziarului

Jup

Jup

02.04.2014

Ar vrea dronă

Jup

Jup

03.02.2014

Iadul alb

Intrebarea zilei

Credeti ca Republica Moldova se va alipi Rusiei?

vezi raspunsuri