- +
    Stadion Moldova: timp frumos, teren excelent, spectatori 5.000.
    Au inscris: Ioan Radu (min.19), Cozma (min.85) si Pena (min.45).
    Cartonase galbene: Constantin Eugen (min. 29) si Mitruc (min.79).
    Laminorul Roman: Branet, Codreanu, Baciu, Cozma, Dinu, Pavel (min.69 - Zaharia), Rotariu (min.46 - Spirea), Mitruc, Scinteie, Ioan Radu, Tapu (min.78 - Serban). Director tehnic - Vasile Simionas. Antrenor principal - Ioan Radu. Antrenor secund - Aurel Balan.
    Juventus Bucuresti: Blid, Cinca, Rus, Zeciu, Ionita, Constantin Eugen, Pirlog, Godeanu, Pena, Stanciu (min.53 - Talnar), Marius Popa. Antrenor principal - Ion Mataoanu. Antrenor secund - Marian Pana.
    Arbitru - Stefan Erdei (Oradea).
    Asistenti: Dorin Man (Cluj) si Andi Ionescu (Dragasani).
    Observator FRF - Cornel Sorescu (Pitesti).
    1-0, min.19: Tapu il deschide pe Ioan Radu in careu, pe partea stinga, iar sutul acestuia, de la 12 metri il invnge pe portarul Blid.
    1-1, min.45: Pena suteaza din vole, de la 18 metri, trimitind balonul sub transversala portii lui Branet.
    2-1, min.85: Dinu centreaza de pe partea dreapta, iar cozma reia cu capul de la 6 metri in coltul lung al portii bucurestene.
    Simbata, 10 martie, Laminorul Roman a debutat in returul campionatului, pe teren propriu, in compania echipei bucurestene Juventus Colentina. Asteptata cu mult interes de catre suporterii romascani, aceasta partida nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor, jucatorii ambelor echipe jucind cu emotii, poate si din cauza faptului ca partida de la Roman a fost televizata, in direct, de catre postul de televiziune Prima TV. Cu toate acestea, romascanii au avut permanent initiativa jocului, insa contraatacurile bucurestenilor s-au dovedit a fi foarte periculoase, acestea punind, de mai multe ori, in pericol poarta tevarilor. Primul gol al intilnirii l-a avut ca autor pe neobositul Ioan Radu, care a fructificat foarte bine o pasa primita de la Tapu, micutul mijlocas romascan inscriind elegant, pe linga portarul Blid. Imediat dupa inscrierea acestui prim gol, gazdele s-au napustit in atac, insa suturile lui Mitruc sau Scinteie nu si-au atins tinta. Cea mai mare ocazie de gol a tevarilor, din prima parte a jocului, i-a apartinut lui Scinteie, in minutul 43, cind atacantul romascan, raminind singur cu portarul, a sutat, de la 12 metri peste poarta adversa. In ultimul minut de joc al primei reprize, in urma unui contraatac, oaspetii au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. Pena a primit un balon in preajma careului romascan, iar bomba trimisa de veteranul bucurestenilor s-a oprit sub transversala portii romascane.
    In cel de-al doilea mitan, romascanii au fortat inscrierea golului doi, insa, prima mare ocazie de gol a apartinut oaspetilor, in minutul 52, cind Popa a scapat singur cu portarul Branet, insa goalkeeperul romascan a reusit sa blocheze. Dupa aceasta uriasa ocazie de gol irosita de oaspeti, romascanii si-au reluat ofensiva. Timp de 30 de minute, nici Scinteie, Ioan Radu sau Dinu nu au reusit sa aduca golul victoriei. Cu doar cinci minute inainte de finalul jocului, Dinu a trimis o centrare in careu, de pe partea dreapta, iar Lucian Cozma a reluat cu capul in poarta, aducind golul victoriei romascane, spre bucuria celor 5.000 de suporteri prezenti in tribunele stadionului "Moldova". Ultima faza notabila a jocului s-a consumat in minutul 88, cind Talnar a patruns pe partea stinga, insa Branet a fost la post si a reusit sa blocheze sutul bucuresteanului.
    Declaratii dupa meci
    Ion Mataoanu, antrenor principal la Juventus Bucuresti: "Pentru noi a fost un joc dificil, avind in vedere situatia din clasament si obiectivul pe care si l-a propus Laminorul in acest an. Am ratat destul de mult in aceasta partida. Infringerea de astazi ne obliga sa cistigam cu orice pret jocul de simbata, de pe teren propriu, cu Sportul Studentesc, pentru a ne putea lupta in continuare pentru a scapa de retrogradare. Dupa cum au jucat astazi unii dintre jucatorii mei, cred ca sint fotbalisti amatori si nicidecum profesionisti, asa cum au pretentia".
    Vasile Simionas, director tehnic la Laminorul Roman: "Sint multumit de rezultatul de astazi, dar sint nemultumit de joc. Este adevarat ca nu ma asteptam la un joc spectaculos, deoarece este primul meci oficial din acest an si, in plus, a mai fost si televizat in direct. Daca nu am fi primit acel gol la finele prime reprize, la acea greseala a lui Pavel, cred ca jocul era mult mai usor pentru noi". (Bogdan GOTCA)

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Moştenirea toxică ce o vor lăsa rectorii ajunşi la al treilea sau al patrulea mandat

Dan CONSTANTIN

Dacă distinsul profesor „X” sau remarcabilul „Z” au putut să treacă peste lege, eu de ce nu aş putea?

opinii

Roboţi

Codrin Liviu CUȚITARU

Roboţi

Robotul a trecut, treptat, de la „plimbarea” convulsivă pe coridoarele Universităţii, la alergarea „profesionistă”. Se arăta capabil să sară şi peste obstacole, plăcerea sa supremă fiind „să evite” deliberat, în viteză, femeile de serviciu îngenuncheate pe ciment şi prinse în efortul răzuirii gumelor de mestecat aruncate iresponsabil. Îngrijitoarele se speriau îngrozitor şi ţipau injurios după Robogică (foarte des îl numeau „pocitania dracului”!).

Despre discursul regionalist din Moldova (II)

George ŢURCĂNAŞU

Delestaţi de centru şi captivi între statalismul teritoriului post-sovietic de la est de Prut şi desconsiderarea de la nivelul Bucureştiului, moldovenii din România aleg soluţia cea mai simplă: ştergerea sau renunţarea la identitate. Exemplele sunt multiple şi deseori invocate în scrieri mai vechi, de la divergenţele teritoriale bucovineană (în plin nucleu statal al Moldovei), vrânceană şi gălăţeană, la tendinţele actuale ale tinerilor de a migra pentru studii spre centrele universitare externe Moldovei, deseori mai prost cotate decât Iaşul în sistemul universitar. În aceste condiţii, să nu înţelegi necesitatea unor mişcări care militează pentru scoaterea Moldovei din izolarea impusă de către centru e cam prea mult!

Spărgătoarea de coduri

Bogdan ILIESCU

Viaţa unui copil de acum 40 de ani (şi aproape sigur şi înainte) era absolut fascinantă pentru că era înmuiată din plin în toată istoria omenirii şi în tot ce avea mai valoros, adunat până atunci, în cărţi. Da, lucrurile alea cu un aer prozaic, mărturia perpetuă a unei invenţii seculare, care, prin natura lor de a păstra scris orice gând pe care i-l încredinţai, obligau la multă atenţie, şi mare responsabilitate şi scriitorul, şi cititorul.

pulspulspuls

Calcule matematice: am putea avea o premieră la locale la Iaşi de ne va durea mintea

Dacă tot v-am servit ieri aicea niscai aritmetică electorală de Bahlui, haideţi să continuăm şi azi cu olecuţă de analiză matematică plus geometrie diferenţială tot pe tema asta incitantă! Nu de alta, dar acuşi încep iar simulările de alegeri, şi măcar să fim pregătiţi.