Stadion Emil Alexandrescu, vreme racoroasa, 4 000 spectatori.
    Poli: A. Stoian - Gavrilescu, D. Constantin, Urdaru ('82 F. Sandu), Gheban - Onofras ('71 Fieraru), Medeleanu, I. Radu, Nita - Serban ('46 Basascu), Ionescu. Antrenor: L. Nedelcu.
    Petrolul: Motei - Acasandrei, Anton, Alexescu, Moldoveanu - Bucurel, Ute, Toc, Toma ('49 Florea), Vetrea ('79 Chisereanu) - Velicioiu ('31 Jipa). Antrenor: D. Borcau. Cartonase galbene: Urdaru, Medeleanu, Onofras - Alexescu, Velicioiu, Toc (2).
    Eliminat: Toc ('65).
    Arbitraj satisfacator: V. Titirisca (Braila); T. Groza (Braila), L. Vijloi (Craiova).
    Observator FRF: N. Lazarescu (Bucuresti).
    1-0, min. 47: I. Radu executa un corner de pe stinga, Basascu reia din vole si Ionescu deviaza din careul mic in plasa;
    2-0, min. 77: Nita scapa singur pe dreapta si il "executa" din careu, cu un sut plasat, pe Motei.
    Destul de greu a reusit FCM Poli sa se impuna simbata in fata unui adversar mult schimbat in bine in comparatie cu "fata" aratata in turul campionatului. In prima repriza Petrolul s-a aparat foarte exact, aglomerind si inchizind excelent culoarele spre poarta lui Motei. Intrind in jocul oaspetilor, iesenii si-au facut singuri viata grea, in prima parte doar Serban amenintind serios buturile petroliste insa virfului iesean i-a lipsit dramul de sansa la lovitura de cap din minutul 28 si cel de inspiratie doua minute mai tirziu.
    Deschiderea scorului, aparuta imediat dupa pauza, a dinamitat un meci despre care nu se putea spune ca se desfasoara intre doua echipe cu grijile retrogradarii. Nemaiavind cum sa spere in "ciupeala" unui punct, petrolistii ies la atac si irosesc doua bune oportunitati de a egala, Jipa trimitind balonul in bara dintr-o lovitura libera de la 20 de metri ('64) iar sutul lui Florea ('73) este respins de Stoian. Finaul apartine gazdelor, ratarea lui I. Radu din minutul 75 anuntind golul linistitor de peste doua minute. In ultimul minut de joc Ionescu are ocazia de a duce scorul la 3-0 insa Motei se opune unui scor care ar fi fost prea sever fata de realitatea din teren.
    Pe finalul meciului pe banca tehnica a lui Poli a ramas doar Paraschiv, capitanul obisnuit al gazdelor care nu a jucat simbata din cauza "galbinarii". Acest lucru s-a datorat neprimirii in teren a lui Leonida Nedelcu si Dorinel Toiu, care nu au achitat taxa anuala perceputa antrenorilor si expulzarii antrenorului de portari Ioan Cimpeanu de pe banca in repriza a doua. La intrebarea "Ce s-ar fi intimplat daca Stoian se accidenta" Titirisca nu s-a gindit, Cimpeanu fiind si rezerva de portar a gazdelor! + Fotbalistii de la Poli au ascultat atit inainte de meci cit si dupa partida melodii de petrecere. + Radu Gavrilescu a fost pentru prima data in cariera lui capitanul lui Poli. + In minutul 35 antrenorul oaspetilor a intrat si mai tare in colimatorul spectatorilor, care-l taxau pentru iesirile lui, dupa ce i-a adresat unui elev al sau cuvintele: "Da-o la picior, in p....a ma-tii" + Peste un minut, arbitrul Titirisca, facind exces de zel, l-a amenintat inexplicabil pe Dumitru Borcau ca-l da afara de pe teren daca nu va sta pe banca desi antrenorul Petrolului nu depasise spatiul regulamentar. + In tribuna oficiala, au fost prezenti trei potentiali primari ai Iasului: Constantin Simirad, Gheorghe Nichita si Traian Dobre. + Desi a acuzat o indispozitie stomacala, Serban a fost folosit o repriza deoarece in tribune era un reprezentant al Farului care l-a urmarit pe jucatorul ce este vizat si de Gloria Bistrita. + In pauza meciului, la capatul unui interesant concurs de executare a unor lovituri de la 11 metri, la care au participat 5 spectatori, un iesean a cistigat 500 000 de lei, el reusind sa-l invinga de cele mai multe ori pe portarul de rezerva al gazdelor, Cimpeanu. + Eliminindu-l pe Toc in minutul 65, pentru al doilea galben, arbitrul l-a iertat pe Alexescu care l-a lovit pe Medeleanu. Si Onofras putea fi sanctionat mai sever in acel clinci, ieseanul primind un cartonas galben dupa ce l-a impins pe un jucator petrolist. + De altfel, oaspetii au contestat maniera de arbitraj, atit presedintele G. Pavel cit si antrenorul D. Borcau spunind ca fazele s-au judecat diferit de la o echipa la alta. + Dupa bara lui Jipa din minutul 64 mingea a revenit in teren iar Florea a reluat, Stoian parnd sutul. Cu toate acestea oaspetii au protestat vehement, de la margine fiind semnalizata o pozitie de ofsaid. + Dupa ce in prima etapa, antrenorul secund al Cimpinei, Stancioiu a spus ca Poli a cistigat la Brasov datorita "linistei" Tractorului, Leonida Nedelcu a comentat succesul Poianei de la Brasov pe care-l anticipase inca de simbata trecuta: "Nu ma intereseaza ce fac altii insa pot sa spun ca in acest caz hotul striga hotii!". + Leonida Nedelcu a declarat despre meci: "Echipa si-a dat drumul la joc in repriza a doua. Dupa cinci minute de la sfirsitul acestui meci am si uitat de el pentru ca etapa viitoare trebuie sa cistigam la Tirgoviste. Oaspetii acuza arbitrajul? In primul rind jocul nu a fost dur si nu au fost loviti asa cum am auzit ca au patit baietii in tur. Apoi, au avut sansa de a egala de doua ori. I-a oprit cineva?" + Dumitru Borcau: "E prima noastra infringere in ultimele doua luni. Jocul a fost reusit de ambele parti iar victoria a fost pe deplin meritata pentru gazde care nu aveau nevoie de ajutorul arbitrului pentru a o obtine. Daca ramineam in 11 oameni am fi pus mari probleme asa insa asa ne-am trezit ca in 2 meciuri am jucat 100 de minute in inferioritate (n.r. - si in prima etapa Petrolul a avut un jucator eliminat). Arbitrajul, care a dat tonusul gazdelor, caracterizeaza fripturistii care fac atita rau fotbalului romanesc, fazele fiind tratate cu monede diferite. Cred ca s-a facut si jocul Forestei cu care jucam etapa viitoare, Alexescu fiind vinat pentru a primi al patrulea galben iar Toc fiind eliminat, cei doi completind lista absentilor din etapa viitoare pe care era trecut si Nechifor. Oricum, dovada si victoria Juventusului in fata Midiei cred ca fruntasele sint colosi cu picioare de lut asa ca noi speram victoria in fata sucevenilor pentru a nu ne complica situatia". (Ovidiu MINEA)
    18. Chindia 21 3 3 15 13-41 12 (-21)

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Cine profită de madam Şoşoacă

Pavel LUCESCU

Campania care urmează la Iaşi nu trebuie să devină un circ de tip Şoşoacă, decât dacă vrem să ne batem joc de viitorul acestui oraş. Nu vreau să spun că madam SOS România ar trebui ignorată, ci că n-ar fi rău dacă am încerca să înţelegem mai mult ce are în cap când vine vorba de viitorul oraşului şi mai puţin ce vrea ea să ne vândă, adică scandal.

opinii

Distrugerea statuilor

Alexandru CĂLINESCU

Frenezia negatoare woke e urmarea obscurantismului, a fanatismului şi a inculturii. Ideologii woke au cale liberă în mass-media, au pătruns în universităţi şi în şcoli. Acţiunile lor n-au nimic comun cu adevărul istoric. Ei pretind că fac dreptate celor ai căror strămoşi au fost umiliţi şi exploataţi, în realitate manipulează istoria şi adâncesc fracturile sociale.

De ce este atât de aspru Postul Mare?

pr. Constantin STURZU

Faţă de celelalte posturi de peste an, Postul Mare (care precede Sfintele Paşti) este considerat unul aspru, atât din punct de vedere alimentar, cât şi din alte puncte de vedere. De ce este – sau ni se pare a fi – Postul Mare atât de aspru? De ce, în genere, ne este atât de greu să postim? Din mulţimea de posibile răspunsuri, să reflectăm azi la trei dintre ele.

Roboţi

Codrin Liviu CUȚITARU

Roboţi

Robotul a trecut, treptat, de la „plimbarea” convulsivă pe coridoarele Universităţii, la alergarea „profesionistă”. Se arăta capabil să sară şi peste obstacole, plăcerea sa supremă fiind „să evite” deliberat, în viteză, femeile de serviciu îngenuncheate pe ciment şi prinse în efortul răzuirii gumelor de mestecat aruncate iresponsabil. Îngrijitoarele se speriau îngrozitor şi ţipau injurios după Robogică (foarte des îl numeau „pocitania dracului”!).

pulspulspuls

Un mare mister la liberalii ieşeni: cine va primi de la Bucale pâinea şi cuţitul listelor din toamnă?

Un mare mister tace şi face pe piaţa politichiei locale în această perioadă, stimaţi electori: cine va face listele de candidaturi de la parlamentarele din toamnă la liberalii ieşeni?