
Concursul de admitere în clasa a V-a la Colegiul Național Pedagogic „Vasile Lupu” din Iași se va desfășura sâmbătă, 31 mai. Pentru cele 4 de locuri rămase disponibile în anul școlar 2025–2026 s-au înscris 56 de elevi, ceea ce înseamnă o concurență de 14 candidați pe loc.
În toamnă, Colegiul Pedagogic din Iași va avea o singură clasă de a V-a, cu un total de 26 de locuri. În urma înscrierii a 22 de elevi care au studiat în clasa a IV-a la Colegiul Pedagogic, au rămas 4 locuri disponibile.
Admiterea constă în două probe scrise: limba română, programată pentru ora 9:30, și matematică, care va începe la ora 11:00, ambele susținute sâmbătă, 31 mai.
Rezultatele inițiale vor fi afișate luni, 2 iunie. Eventualele contestații vor putea fi depuse pe 3 iunie, iar rezultatele finale vor fi publicate miercuri, 4 iunie. Tot pe 31 mai va avea loc și testarea pentru admiterea în clasa a V-a la Colegiul Național „Ștefan cel Mare” din Hârlău. Aceste concursuri încheie Calendarul admiterii în clasa a V-a pentru anul 2025 în județul Iași.
Publicitate și alte recomandări video