Aeroportul Iași se extinde: Eurospeed pregătește depozitul de combustibil, Aerostar ridică hangare noi. Dezbatere și vot, azi în CJ
Consiliul Județean Iași are pe ordinea de zi a ședinței de luni, 24 noiembrie, trei proiecte ce vizează dezvoltarea Aeroportului Internațional Iași. Acestea prevăd concesionarea unor terenuri pentru construirea unui nou depozit de combustibil și a două hangare de mentenanță pentru aeronave civile.
Consiliul Județean Iași va dezbate astăzi trei proiecte importante ce vizează dezvoltarea infrastructurii Aeroportului Internațional Iași. Pe ordinea de zi se află demararea procedurilor de concesionare prin licitație publică a unor terenuri aflate în proprietatea județului, destinate realizării de noi facilități esențiale pentru funcționarea și extinderea aeroportului.
Primul proiect prevede concesionarea unei suprafețe de 3.119 mp pentru o perioadă de 10 ani, în vederea construirii unui nou depozit de combustibil de aviație JET A1. Solicitarea aparține companiei Eurospeed, autorizată de Autoritatea Aeronautică Civilă Română, care activează la Iași din 2011. Argumentele invocate țin de creșterea traficului aerian și de nevoia de servicii complete de alimentare pentru aeronave, noul depozit urmând să aibă o capacitate inițială de 360 mc, dublu față de cel existent.
Hangar de mentenanță cu capacitate de întreținere a trei aeronave simultan
Celelalte două proiecte au fost inițiate la solicitarea companiei Aerostar S.A. din Bacău, partener al CJ Iași încă din 2017, care a finalizat deja primul hangar de mentenanță pentru aeronave civile. Noile concesionări vizează suprafețe de 2.019 mp și 1.411 mp, cu durată de concesionare ce va fi stabilită de plenul CJ Iași, dar cu posibilitate de prelungire conform legislației, fără a depăși 49 de ani cumulat. Aceste terenuri sunt necesare pentru construirea unui al doilea hangar de mentenanță, cu capacitate de întreținere a trei aeronave simultan, precum și pentru realizarea unei platforme de acces direct la calea de rulare.
Aeroportul Iași a emis acorduri de principiu, confirmând că investițiile nu afectează negativ planurile viitoare, dar a semnalat necesitatea relocării unui bazin de retenție pentru ape pluviale și a infrastructurii conexe, pentru a permite construcția.
Durata concesionărilor și nivelul minim al redevenței vor fi stabilite de plenul CJ Iași, pe baza unor rapoarte de evaluare realizate de evaluatori autorizați. Toate proiectele urmează să fie aprobate pe baza unor studii de oportunitate și a caietelor de sarcini întocmite de serviciile de specialitate ale Consiliului Județean.
Publicitate și alte recomandări video