anunturi
Eurotrip
grandchef
anunturi
Bolta rece
anunturi
metalco

miercuri, 23.09.2020

Comunicat de Presă

Asociația ACVO a donat 190 de ghiozdane pline cu rechizite la început de an școlar

GALERIE
Siretel_rechizite-ACVOACVO-rechizite-Ipatele-ACVO-ghiozdane
 • Siretel_rechizite-ACVO
 • ACVO-rechizite-Ipatele-
 • ACVO-ghiozdane
- +

190 de elevi din clasele primare din comunele Sirețel și Ipatele au primit ghiozdănele pline cu rechizite în prima zi de școală. Asociația ACVO continuă astfel seria acțiunilor dedicate elevilor din județul Iași, fiind al treilea an consecutiv în care aceștia găsesc pe bănci toate cele necesare desfășurării cursurilor în bune condiții. 

Elevii claselor 0-IV de la Școala Gimnazială ”Ion Hăulică” Ipatele și de la Școala Gimnazială Sirețel, structurile Humosu și Berezlogi, au avut parte la începutul anului școlar de o surpriză frumoasă: fiecare copil a găsit pe bancă un ghiozdănel echipat cu rechizite, de la penare, caiete și pixuri, la aquarele, blocuri de desen și lipici. Cei 86 de copii din Ipatele și cadrele didactice au primit din partea Asociației ACVO și câte un set de măști de protecție. 

”Gestul asociației este de mare ajutor pentru elevii noștri, pentru că provin din familii care nu își permit să le cumpere tot ce au nevoie pentru începutul anului școlar. Sunt copii silitori, cu drag de carte, cu dorința de a învăța și de a evolua, iar pentru ei orice ajutor este bine-venit”, a spus Viorica Mihăilescu, învățătoare la Școala Gimnazială ”Ion Hăulescu” Ipatele.

”Mare bucurie pentru elevii noștri când au văzut ce îi așteaptă în clase. Și în comuna noastră sunt foarte mulți părinți care nu au posibilitatea de a umple ghiozdanele copiiilor cu rechizite, iar alții fac eforturi uriașe doar pentru a cumpăra câteva caiete”, a spus prof. Mihai Cojocaru, Directorul Școlii Gimnaziale Sirețel. 

Este a treilea an în care ACVO donează rechizite copiilor mai puțin norocoși din județ. În primii doi ani de la înființarea asociației, echipa a mers la școala din Șcheia, unde a donat rechizite pentru toți școlarii și jucării pentru micuții de la grădiniță, iar anul trecut a dotat cu mobilier școlar două clase ale Școlii Șcheia. 

”Ne dorim un viitor mai bun pentru fiecare copil, iar acesta este posibil doar prin educație, printr-o școală care oferă șanse egale tuturor și prin sprijinul celor care provin din medii defavorizate. Noi facem asta în fiecare an de când existăm, convinși că un simplu gest  poate schimba soarta unui copil. Spre deosebire de anii anteriori, nu am putut fi prezenți atunci când elevii au deschis ghiozdanele, dar am primit imagini de la cadrele didactice și am văzut bucurie pe chipurile lor. Le urăm copiilor, părinților și profesorilor puterea de a trece prin această perioadă dificilă”, a precizat Cristina Munteanu, Directorul Executiv al  Asociației ACVO. 

Despre Asociația ACVO

Asociația ACVO a fost înființată de către compania ApaVital, la începutul anului 2018, pentru a da viață proiectelor sale de responsabilitate socială și de implicare în comunitate. Câteva dintre temele importante din agenda pe care asociația și-a propus-o sunt dezvoltarea urbană, protecția sustenabilă a mediului, spiritul civic și spiritul de colaborare între oameni, evoluția personală și autocunoașterea.

 

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Cifre, voturi şi coaliţii (III)

Lucian DÎRDALA

Cifre, voturi şi coaliţii (III)

Fără a uita că duminică votăm în alegeri locale, că răspunsul la întrebarea unui operator este altceva decât votul şi că scorurile din sondaje nu „călătoresc” de la un scrutin la altul, ar fi realist să observăm, totuşi, că PNL nu are motive majore de insatisfacţie.

Filmuletul zilei

opinii

Perfectul diplomat

Florin CÎNTIC

Perfectul diplomat

A plecat dintre noi, săptămâna trecută, unul dintre cei mai eleganţi şi influenţi, la nivel internaţional, oameni pe care i-a avut vreodată Federaţia Română de Fotbal: Mircea Pascu.

O istorie de plâns în batiste

Radu PĂRPĂUȚĂ

O istorie de plâns în batiste

Cuvinte mici, dificultăţi mari

Ioan MILICĂ

Cuvinte mici, dificultăţi mari

Printre românii trecuţi prin învăţătură ca Trăsnea prin şcoală, am auzit, în repetate rânduri, spusa că gramatica e „chestia aia” pe care trebuie să o înveţi cândva, când eşti mic, şi pe care o uiţi atunci când te faci mare. N-ai, dom’le, ce face cu ea! E aridă şi inutilă!

pulspulspuls

Cum a fost făcut “muci” Maricel Popa chiar de şeful lui?

Cum a fost făcut “muci” Maricel Popa chiar de şeful lui?

Noi înţelegem că emisiunile astea electorale sunt puse mai pe seară la teveuri, ca să aibă lumea răgaz să se uite la ele mai pe îndelete, dar nu le mai duceţi, bă nene, mult după ora 20, că iote ce se întâmplă cu ăştia ce au faimă să nu le prea ducă la ureche!

Caricatura zilei

Șoric

Editia PDF

Bancul zilei

Îi datoram multe coronavirusului. A reusit sa-i aduca pe români înapoi în tara si a putut sa le înve (...)

Linkuri

Alte ziare locale

  Intrebarea zilei

  Relaxarea condițiilpr de deplasare în starea de alertă va duce la:

  vezi raspunsuri

  Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.