Atletico Madrid şi-a deschis o academie de fotbal la Bucureşti
anunturi
Eurotrip
grandchef
anunturi
Bolta rece
anunturi
metalco

sambata, 15.05.2021

Atletico Madrid şi-a deschis o academie de fotbal la Bucureşti

GALERIE
regal sport
  • regal sport
- +

Preşedintele Enrique Cerezo a semnat, miercuri, un parteneriat pe patru ani cu Regal Sport Club Bucureşti pentru înfiinţarea şi operarea la Bucureşti a academiei de fotbal Atletico Madrid, prima deschisă în Europa.

Din partea Regal Sport Club Bucureşti a semnat preşedintele Mihai Badea.

La eveniment au fost prezenţi antrenorul FC Rapid, Viorel Modovan, directorul tehnic al FRF, Anghel Iordănescu, fostul jucător al grupării madrilene Daniel Prodan, preşedintele FR Tenis, George Cosac, preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, şi ambasadorul României în Spania, Ioan Vâlcu.

Preşedintele clubului spaniol Enrique Cerezo a declarat că Bucureşti va rămâne mereu în inima suporterilor, după ce Atletico Madrid a câştigat Liga Europa în 2012 pe Arena Naţională. "România şi Spania au avut multe legături încă din secolul XV. Spania a reprezentat un sprijin ferm pentru integrarea României în Uniunea Europeană. În Spania locuiesc peste un milion de români, iar astăzi există un nou element de legătură între ţările noastre. Limbajul fotbalului. În 2012, în Bucureşti, echipa noastră a câştigat Liga Europa, iar din acest motiv oraşul va rămâne mereu în inimile noastre. Înfiinţarea acestei academii reprezintă o ocazie unică pentru sportul spaniol şi cel românesc", a spus Cerezo.

Oficialul spaniol a afirmat că Atletico Madrid are o strategie pentru extinderea globală a mărcii. "De ceva timp avem ideea de extindere globală pentru marca noastră. Pentru atingerea acestui obiectiv am creat o strategie de dezvoltare a unor cluburi asociate în întreaga lume. La clubul din Madrid avem peste 2.000 de copii care se antrenează zilnic, iar în toată lumea sunt peste 7.000 de copii afiliaţi clubului nostru", a precizat Cerezo.

Directorul Regal Sport Club Bucureşti, Claudiu Florică, consideră că această academie va fi ambasadorul fotbalului spaniol în România: "Mulţumim clubului Atelitco Madrid că a acceptat propunerea noastră de a fi parteneri. În ultimele luni ne-au vizitat de mai multe ori pentru a vedea cum suntem organizaţi. În 2011 am început cu 20 de copii, iar acum am ajuns la 120 de copii cu vârste cuprinse între 9 şi 15 ani. Academia va fi ambasadorul fotbalului spaniol în România. Şi noi şi ei credem în aceleaşi valori, familie educaţie, fotbal".

După semnarea parteneriatului, Claudiu Florică a primit de la Enrique Cerezo un tricoul personalizat cu însemnele clubului şi care avea numărul 9 pe spate.

Tehnicianul rapidist Viorel Moldovan va fi directorul de onoare al academiei.

Potrivit presei spaniole, Cerezo s-a întâlnit la Bucureşti şi cu premierul Victor Ponta şi ministrul Tineretului şi Sportului, Gabriela Szabo.

Mediafax

 

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Principiul lui Peter şi sportul

Nicolae GRECU

Principiul lui Peter şi sportul

Cei care nu izbutesc să treacă trec graniţa dintre competenţă şi incompetenţă se consideră insultaţi de către cei care observă aceasta.

Filmuletul zilei

opinii

Metamorfoze ale protocronismului sau despre incompetenţa cu ştaif (VII)

Eugen MUNTEANU

Metamorfoze ale protocronismului sau despre incompetenţa cu ştaif (VII)

În ultimul foileton al acestei serii sunt analizate două „contribuţii“ recente ale unor autori români, marcate de manipularea de tip protocronist a unor documente de istorie medievală europeană.

Nu poţi fi misogin când vorbeşti despre mironosiţe

pr. Constantin STURZU

Nu poţi fi misogin când vorbeşti despre mironosiţe

Ziua de mâine, a treia duminică a Paştilor, este consacrată femeilor mironosiţe (purtătoare de miruri la mormântul Domnului). Un bun prilej pentru a vorbi despre condiţia femeii în creştinism.

Este morala creştină compatibilă cu etosul capitalismului?

Aurelian-Petruș PLOPEANU

Este morala creştină compatibilă cu etosul capitalismului?

Azi doresc să vă provoc la reflecţie, fără să mă implic impunând vreun punct de vedere personal care să mă înregimenteze într-o tabără pro sau contra. E un subiect incitant, argumentele variate ale apărătorilor şi acuzatorilor nefiind deloc futile în a decela un răspuns definitiv.

pulspulspuls

Senatoarea de la Iaşi a dat iar iama-n pălării

PULS

Senatoarea de la Iaşi a dat iar iama-n pălării

Nu ştim alţii cum sunt, dar noi, numai când vedem o nouă pălărie a madamei senator PNL de Iaşi Scântei, parcă ne tresaltă inima de ce procopseală pe capul nostru s-a ales încât să avem şansa unei aşa reprezentări în Parlament. Nu, nu vă gândiţi că e la Iaşi madama, căci auzim că pe-aici n-a mai dat de la alegeri încoace, ci undeva pe la Arad, de ziua Regelui, ştiţi voi pasiunea veche.

Caricatura zilei

WC spațial

Editia PDF

Bancul zilei

Parintele Vasile a strâns 5 ani bani pentru clopotnita, dar nu i-au ajuns decât pentru un BMW.  

Parteneri

Alte publicatii

    Intrebarea zilei

    Sute de persoane au ieșit în stradă pentru a protesta împotriva resticțiilor legate de COVID. Care ar trebui să fie pasul următor?

    vezi raspunsuri

    Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.