Aventura penală a unei șoferițe care voia să ajungă din Timișoara la Iași cu trenul, dar a coborât pentru că mergea prea încet. A ajuns la psihiatrie

miercuri, 22 ianuarie 2025, 13:15
2 MIN
 Aventura penală a unei șoferițe care voia să ajungă din Timișoara la Iași cu trenul, dar a coborât pentru că mergea prea încet. A ajuns la psihiatrie

O șoferiță în vârstă de 37 de ani, din Republica Moldova, care a furat ieri un autoturism dintr-o vulcanizare din Dej, a fost internată la psihiatrie. Starea sa psihică nu este încă stabilă, astfel că va rămâne în spital pentru tratament și abia ulterior va fi audiată. Imediat după accident, a fost complet incoerentă și nu a reușit să-și explice fapta, potrivit dejeanul.ro

Femeia  s-a dus în cursul zilei de ieri la o vulcanizare auto de pe strada 1 Mai din Dej. Observând o mașină oprită, dar cu cheile lăsate în contact, s-a urcat la volan și a pornit. Mașina îi aparținea unui angajat al vulcanizării, care a sunat la 112 și a solicitat ajutorul unui echipaj de poliție din zonă.

Urmăriți canalul „Ziarul de Iași” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Polițiștii au aflat că femeia a ajuns la Dej cu trenul Timișoara – Iași, dar, din motive necunoscute, a coborât în gara Dej. A încercat să deschidă portiera unei mașini, însă nu a reușit, așa că și-a continuat drumul pe trotuar până la vulcanizarea respectivă. A observat cheile în contact ale autoturismului care aparținea chiar proprietarului vulcanizării, s-a urcat la volan, s-a făcut comodă, și-a reglat scaunul, iar apoi a accelerat. Pagubitul a văzut-o pe femeie pe camerele de supraveghere și a fugit după ea, încercând să o scoată din mașină, dar nu a reușit.

Șoferița a condus pe strada 1 Mai, a trecut podul Someșului, iar în zona Penny a acroșat un autoturism care ieșea din parcare, însă și-a continuat drumul. A intrat pe interzis în sensul giratoriu dintre străzile Bistriței și Baia Mare și, după câteva sute de metri, a lovit un capăt de podeț și s-a răsturnat. A scăpat teafără, iar martorii spun că a ieșit singură din autoturism.

A fost transportată la spital, unde a fost testată cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. La testările preliminare, a ieșit pozitivă la cannabis, însă probele biologice au infirmat acest rezultat, arătând că nu consumase droguri în ultima perioadă.

Va rămâne la secția de psihiatrie a spitalului din Dej sub tratament, iar atunci când starea ei de sănătate o va permite, va fi audiată de polițiști.

Citește mai mult pe dejeanul.ro 

Etichete: dej, femeie, furt auto

Publicitate și alte recomandări video

Comentarii