Barcelona şi City se obrăznicesc şi acasă

city-manchestet
  • city-manchestet
- +

Iar Borussia Dortmund face al doilea “set alb” în trei zile. Ştefan Radu a înscris pentru Lazio

Anglia – 5. Etapa a început cu o victorie excelentă obţinută de FC Liverpool, “cormoranii” lui Jürgen Klopp învingând cu 2-1 în deplasare, pe Chelsea. Formaţia pregătită de Antonio Conte a fost surprinsă în prima repriză de golurile marcate de Lovren (’17) şi Henderson (’36), iar după pauză Diego Costa a reuşit golul gazdelor în min. 61. Liderul Manchester City nu se dezminte câştigând cu 4-0 la Bournemouth, prin golurile marcate de De Bruyne (’15), Ilheanacho (’25), Sterling (’48), Gündogan (’66), în timp ce Arsenal a învins pe Hull City, tot în deplasare, scor 4-1, iar campioana Leicester City şi-a valorificat avantajul terenului, 3-0 cu Burnley. Ieri, formaţia Manchester United antrenată de José Mourinho a fost învinsă  cu 1-3, în deplasare de echipa Watford, la care portarul Costel Pantilimon a fost rezervă.  Au marcat: Capoué (’34), Zuniga (’84), Deenney (‘90^3 – penalty) / Rashford (’62). Alte rezultate: West Bromwich – West Ham 4-2; Everton –Middlesbrough 3-1; Crystal Palace – Stoke 4-1; Southampton – Swansea 1-0; Tottehnham – Sunderland 1-0. În clasament, Manchester City (15 p) este urmată la două puncte de Everton.
Spania – IV. După eşecul din etapa trecută (1-2 pe teren propriu cu Alaves), Barcelona continuă să se răzbune. Echipa catalană a învins  în deplasare, cu scorul de 5-1 (3-0), formaţia Leganes. Spaniolii au înscris prin Messi (’16, ’55 – penalty), Suarez (’31), Neymar (’44) şi Rafinha (’64), în timp ce pentru gazde a înscris Gabriel, în minutul 80. Nici Atletico Madrid nu s-a lăsat mai prejos, învingând pe teren propriu cu 4-0 formaţia Sporting Gijon, francez Antoine Griezmann reuşind să marcheze de două ori pentru madrileni (‘2, ’31). Şi Fernando Torres a marcat de două ori, ultima reuşită fiind din penalty (’72, ‘90^1). Kevin Gameiro a completat scorul în min. 5. Formaţia Las Palmas a obţinut a treia victorie în patru etape din campionatul Spaniei, după ce a trecut, scor 1-0, de Malaga. Las Palmas s-a impus sâmbătă prin golul  marcat  din penalty de Momo, în minutul 10 şi se află la egalitate cu Barcelona în clasament. Celelalte rezultate: Betis Sevilla – Franada 2-2; Eibar - FC Sevilla 1-1; Osasuna Pamplona - Celta Vigo 0-0; Athletic Bilbao - FC Valencia 2-1; Villarreal – Real Sociedad 2-1.. Partida Espanyol Barcelona - Real Madrid a avut loc aseară, iar întâlnirea Deportivo Alaves - Deportivo La Coruña este programată astăzi.
Germania – 3. În Bundesliga, Borussia Dortmund continuă seria “seturilor albe”. Echipa pregătită de Thomas Tuchel a fost câştigat, pe teren propriu, cu 6-0 în faţa formaţiei Darmstadt prin golurile marcate de Castro (‘7, ’78), Ramos (’48), Pulisic (’54), Rode (’85) şi Mor (’88). Ceva mai greu s-a impus, tot pe teren propriu, Bayern München, 3-1 cu Ingolstadt, după ce oaspeţii au condus în min. 8 prin golul lui Lezcano (‘8). Apoi Lewandowski (’12), Xabi Aloso (’50) şi Rafinha (’84) au stabillit scorul final.
Alte rezultate: FC Köln – Freiburg 3-0; Hoffenheim – Wolfsburg 0-0; Hamburg – Leipzig 0-4; Eintracht Frankfurt – Bayer Leverkusen 2-1; Borussia Mönchengladbach – Werder Bremen 4-1; Augsburg – Mainz 1-3; Hertha Berlin -  Schalke 2-0. Singura echipă neînvinsă după trei etape este Bayern München (9 p).
Italia – 4: Fundaşul Ştefan Radu a marcat un gol pentru echipa Lazio în meciul cu Pescara, scor 3-0. Ştefan Radu a fost integralist şi a marcat în minutul 72. El a primit un cartonaş galben în minutul 49. Pentru Lazio au mai marcat Milinkovic (’67)  şi Immobile ('76). La formaţia Pescara, Alexandru Mitriţă a intrat în teren în minutul 73. Celelalte rezultate: Napoli – Bologna 3-1; Sampdoria – Milan 0-1; Udinese - Chievo Verona 1-2; Cagliari – Atalanta 3-0; Crotone - US Palermo 1-1; Sassuolo – Genoa 2-0; FC Torino – Empoli 0-0; Internazionale – Juventus 2-1. Meciul Fiorentina - AS Roma s-a disputat aseară.
Franţa – 5. Paris Saint-Germain a luat-o după marile formaţii ale Europa şi a câştigat în deplasare cu 6-0 meciul cu Caen. Atacantul uruguayan Edinson Cavani a marcat patru goluri, în minutele 12, 23, 38 şi 45+1, al doilea din penalty. Ultimele două goluri ale învingătorilor au fost marcate de Lucas Moura ('67) şi Augustin ('78). Celelalte rezultate ale etapei au fost: AS Monaco – Rennes 3-0, AS Nancy - FC Nantes 1-1, Lorient - OSC Lille 1-0, Girondins Bordeaux – Angers 0-1, Dijon - FC Metz 0-0, Toulouse – Guingamp 2-1; Montpellier - OGC Nice 2-1; Saint-Etienne - SC Bastia 1-0. Partida Olympique Marseille – Olympique Lyon s-a disputat aseară. Clasament: 1. Monaco – 13 p; 2. Nice – 11 p; 3. PSG – 10 p; 4. Metz – 10 p.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Moştenirea toxică ce o vor lăsa rectorii ajunşi la al treilea sau al patrulea mandat

Dan CONSTANTIN

Dacă distinsul profesor „X” sau remarcabilul „Z” au putut să treacă peste lege, eu de ce nu aş putea?

opinii

Roboţi

Codrin Liviu CUȚITARU

Roboţi

Robotul a trecut, treptat, de la „plimbarea” convulsivă pe coridoarele Universităţii, la alergarea „profesionistă”. Se arăta capabil să sară şi peste obstacole, plăcerea sa supremă fiind „să evite” deliberat, în viteză, femeile de serviciu îngenuncheate pe ciment şi prinse în efortul răzuirii gumelor de mestecat aruncate iresponsabil. Îngrijitoarele se speriau îngrozitor şi ţipau injurios după Robogică (foarte des îl numeau „pocitania dracului”!).

Despre discursul regionalist din Moldova (II)

George ŢURCĂNAŞU

Delestaţi de centru şi captivi între statalismul teritoriului post-sovietic de la est de Prut şi desconsiderarea de la nivelul Bucureştiului, moldovenii din România aleg soluţia cea mai simplă: ştergerea sau renunţarea la identitate. Exemplele sunt multiple şi deseori invocate în scrieri mai vechi, de la divergenţele teritoriale bucovineană (în plin nucleu statal al Moldovei), vrânceană şi gălăţeană, la tendinţele actuale ale tinerilor de a migra pentru studii spre centrele universitare externe Moldovei, deseori mai prost cotate decât Iaşul în sistemul universitar. În aceste condiţii, să nu înţelegi necesitatea unor mişcări care militează pentru scoaterea Moldovei din izolarea impusă de către centru e cam prea mult!

Spărgătoarea de coduri

Bogdan ILIESCU

Viaţa unui copil de acum 40 de ani (şi aproape sigur şi înainte) era absolut fascinantă pentru că era înmuiată din plin în toată istoria omenirii şi în tot ce avea mai valoros, adunat până atunci, în cărţi. Da, lucrurile alea cu un aer prozaic, mărturia perpetuă a unei invenţii seculare, care, prin natura lor de a păstra scris orice gând pe care i-l încredinţai, obligau la multă atenţie, şi mare responsabilitate şi scriitorul, şi cititorul.

pulspulspuls

Calcule matematice: am putea avea o premieră la locale la Iaşi de ne va durea mintea

Dacă tot v-am servit ieri aicea niscai aritmetică electorală de Bahlui, haideţi să continuăm şi azi cu olecuţă de analiză matematică plus geometrie diferenţială tot pe tema asta incitantă! Nu de alta, dar acuşi încep iar simulările de alegeri, şi măcar să fim pregătiţi.