
Călin Georgescu, candidatul cu mesaj pro-rus și anti-occidental care a câștigat turul 1 al alegerilor prezidențiale, a anunțat miercuri, cu doar trei zile înainte de alegerile parlamentare, că nu are și nu susține nici un partid. Declarația vine în condițiile în care liderii mai multor partide, inclusiv AUR, au încercat să se lipească de imaginea lui Georgescu și au anunțat că îl susțin pentru turul 2 al prezidențialelor, potrivit G4Media.
„Vă mulțumesc pentru implicarea, energia și iubirea pe care le puneți în susținerea acestui demers nobil pentru România. Vă reamintesc că nu suntem un partid politic, ci o comunitate unită în jurul unui ideal și a unui candidat independent (…) Nu am niciun partid, nu simpatizez niciun partid (nici parlamentar și nici neparlamentar)”, a spus el pe Facebook.
- Citește și: Cine este Călin Georgescu: Om al sistemului, trecut prin multe guverne, „fan” Zelea Codreanu
Duminică pe 1 decembrie au loc alegerile prezidențiale, iar pe 8 decembrie – turul 2 al alegerilor prezidențiale în care se confruntă Călin Georgescu și Elena Lasconi (USR).
Publicitate și alte recomandări video