Campionatul în amorţeală

ciolacu-rapid-marinescu-petrolul
  • ciolacu-rapid-marinescu-petrolul
- +

Goluri puţine, meciuri plictisitoare în etapa a XXII-a a Ligii I. Excepţia a fost meciul de la Piatra Neamţ, între Ceahlăul şi Steaua, în care gazdele şi-au depăşit condiţia. La pretinsul derby Rapid - Petrolul au fost mai multe evenimente în tribune decat pe teren

* Gaz Metan Mediaş - Viitorul Constanţa 4-1 (3-1). Bawab ('3, '90^1), Llullaku ('17, '31). Un meci decis încă din prima parte, în care medieşenii, cu un Bawab în zi de graţie, au zburdat pe teren. Chiar dacă există suspiciuni de ofsaid la primul gol marcat de kosovarul Llullaku, victoria gazdelor este meritată, iar despre puştii minune de la Constanţa, mult lăudaţi în tur, se poate spune că au pierdut mult din curaj şi aplomb.
* Astra Giurgiu - FC Braşov 3-0 (2-0). Budescu ('20), Seto ('40), Fatai ('61). Doar 20 de minute a rezistat baricada braşoveană la Dunăre, până când Budescu a perforat poarta lui Marinescu cu un şut de la 20 metri din lovitură liberă. Până când Takeyuki Seto a marcat al doilea gol, astralii au primit şi un penalty la Morais, însă Tembo a trimis mingea în bară ('33). În continuare tot gazdele au fost la comanda meciului, replica ardelenilor fiind neaşteptat de palidă.
*Rapid - Petrolul 0-0. Un meci animat mai mult din tribune, arbitrul fiind nevoit să întrerupă meciul în trei rânduri din cauza petardelor aruncate pe teren de fanii ambelor echipe, ba chiar suporterii giuleşteni au trimis şi un scaun în teren, în momentul în care Pancu s-a hărţuit cu câţiva adversari. Echipa gazdă a jucat cu entuziasmul săracului, oaspeţii, cam adormiţi s-au lăsat dominaţi, dar erau să dea lovitura în ultimele secunde, Bokila trimiţând balonul în bară! În timpul adiţional, fundaşul giuleştean Abrudan a primit două cartonaşe galbene într-un minut şi a fost eliminat.
* Oţelul Galaţi - Pandurii Târgu Jiu 1-0 (0-0). Iorga ('87 - penalty). Două reprize disputate, cu destule ocazii de gol de ambele părţi, s-au încheiat fiecare cu câte o lovitură de pedeapsă, acordate de centralul Ovidiu Haţegan, ambele intens discutate. În ultimul minut al primei reprize, Răduţ a executat telefonat pentru Pandurii şi portarul gălăţean Grahovac n-a avut probleme. În min. 87, Iorga a tras "tare şi cu forţă" şi Mingote n-a avut ce face. Aceasta a decis de fapt şi partida de la Galaţi, dintre cele două formaţii pregătite de Petre Grigoraş în decursul acestui sezon.
* Ceahlăul Piatra Neamţ - Steaua 3-4 (1-3). Gheorghiu ('8), Golubovic ('35 - penalty), Constantinescu ('90^1) / Bourceanu ('3),.Rocha ('12), Pintilii ('13), Tatu ('59). La sărăcia de goluri arătată până acum în această etapă, acest meci de la Piatra Neamţ a părut o binecuvântare pentru microbişti. În primul sfert de oră s-au marcat patru goluri, unul mai frumos ca altul. Uşor relaxată, mai ales în apărare, Steaua şi-a arătat nivelul, iar Ceahlăul şi-a depăşit condiţia. Pe lângă golurile marcate, au fost şi multe faze de poartă. În unele momente chiar minutul şi ocazia!
Astăzi, se joacă ultimele trei întâlniri ale rundei: "U" Cluj - CS Turnu Severin (ora 19:00, DigiSport 1), Dinamo - Concordia Chiajna (19:30, DolceSport 1) şi FC Vaslui - Gloria Bistriţa (21:30, DigiSport 1).
Etapa viitoare (15-18 martie): CS Severin - Gaz Metan Mediaş, Concordia Chiajna - Astra Giurgiu, Gloria Bistriţa - Oţelul (vineri), Pandurii Târgu Jiu - CSMS Iaşi, Petrolul - Dinamo (sâmbătă), Viitorul Constanţa - Ceahlăul, Steaua - FC Vaslui (duminică), FC Braşov - "U" Cluj, CFR Cluj - Rapid (luni).
Clasament
1. Steaua       22        18        2          2          54-17 56 (^23)
2. Astra           22        13        5          3          47-21 44 (^8)
3. Pandurii     22        12        5          5          33-27 41 (^11)
4.Petrolul       22        10        8          4          30-18 38 (^8)
5. Vaslui         21        10        6          5          31-20 36 (^6)
6.Dinamo       21        10        6          5          33-24 36 (^6)
7. CFR           22        9          7          6          38-26 34 (^4)
8. Rapid         22        8          6          8          22-23 30 (0)
9. Braşov        22        8          5          9          30-34 29 (-4)
10. Oţelul       22        7          7          8          25-28 28 (-5)
11.Mediaş      22        7          6          9          26-32 27 (-9)
12. Chiajna    21        6          7          8          21-32 25 (-8)
13. Viitorul     22        4          10        8          24-32 22 (-11)
14. Ceahlăul 22        5          5          12        26-40 20 (-13)
15. Iaşi            22        5          4          13        20-29 19 (-14)
16."U" Cluj    21        4          6          11        19-36 18 (-15)
17. Severin    21        2          8          11        19-31 14 (-19)
18. Bistriţa     21        2          7          12        14-39 13 (-17)

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Cine profită de madam Şoşoacă

Pavel LUCESCU

Campania care urmează la Iaşi nu trebuie să devină un circ de tip Şoşoacă, decât dacă vrem să ne batem joc de viitorul acestui oraş. Nu vreau să spun că madam SOS România ar trebui ignorată, ci că n-ar fi rău dacă am încerca să înţelegem mai mult ce are în cap când vine vorba de viitorul oraşului şi mai puţin ce vrea ea să ne vândă, adică scandal.

opinii

Distrugerea statuilor

Alexandru CĂLINESCU

Frenezia negatoare woke e urmarea obscurantismului, a fanatismului şi a inculturii. Ideologii woke au cale liberă în mass-media, au pătruns în universităţi şi în şcoli. Acţiunile lor n-au nimic comun cu adevărul istoric. Ei pretind că fac dreptate celor ai căror strămoşi au fost umiliţi şi exploataţi, în realitate manipulează istoria şi adâncesc fracturile sociale.

De ce este atât de aspru Postul Mare?

pr. Constantin STURZU

Faţă de celelalte posturi de peste an, Postul Mare (care precede Sfintele Paşti) este considerat unul aspru, atât din punct de vedere alimentar, cât şi din alte puncte de vedere. De ce este – sau ni se pare a fi – Postul Mare atât de aspru? De ce, în genere, ne este atât de greu să postim? Din mulţimea de posibile răspunsuri, să reflectăm azi la trei dintre ele.

Roboţi

Codrin Liviu CUȚITARU

Roboţi

Robotul a trecut, treptat, de la „plimbarea” convulsivă pe coridoarele Universităţii, la alergarea „profesionistă”. Se arăta capabil să sară şi peste obstacole, plăcerea sa supremă fiind „să evite” deliberat, în viteză, femeile de serviciu îngenuncheate pe ciment şi prinse în efortul răzuirii gumelor de mestecat aruncate iresponsabil. Îngrijitoarele se speriau îngrozitor şi ţipau injurios după Robogică (foarte des îl numeau „pocitania dracului”!).

pulspulspuls

Un mare mister la liberalii ieşeni: cine va primi de la Bucale pâinea şi cuţitul listelor din toamnă?

Un mare mister tace şi face pe piaţa politichiei locale în această perioadă, stimaţi electori: cine va face listele de candidaturi de la parlamentarele din toamnă la liberalii ieşeni?