De Business

Punem punctul pe știi

Cât de greu se vinde o vilă de lux la Iaşi şi cât de scumpe sunt

marți, 30 aprilie 2019, 01:50
3 MIN
 Cât de greu se vinde o vilă de lux la Iaşi şi cât de scumpe sunt

O vilă de 400 de metri pătraţi, din Copou, cu o curte de 1.200 de metri pătraţi, se vinde în Iaşi cu aproape 1 milion de euro. Site-urile de specialitate sau agenţiile au oferte limitate ce s-ar putea încadra în categoria „vilelor de lux”. Motivul:  „cine are câteva sute de mii de euro de investit într-o proprietate în Iaşi, îşi va alege singur proiectul şi va construi după stilul său”, ne explică agentul imobiliar Radu Petrila.

Câteva zeci de vile al căror preţ este inaccesibil pentru majoritatea ieşenilor sunt scoase la vânzare pe site-urile de specialitate sau pe cele ale marilor agenţii imobiliare. Vilele de lux disponibile sunt, în general, proprietăţi mai vechi, situate în zone bune ale oraşului, proiectele imobiliare noi care să ofere clienţilor astfel de case fiind cvasi-inexistente la Iaşi.

Agenţii imobiliari spun că proprietarii vilelor foarte scumpe trebuie să se înarmeze cu răbdare atunci când vor să-şi vândă proprietarea. Doar norocul sau un preţ mult sub cel al pieţei poate duce la înstrăinarea rapidă a unei astfel de vile, ieşenii cu bani preferând, în general, să-şi construiască singuri casa de vis. „Oraşul Iaşi, deşi este un centru universitar de referinţă în România şi cel mai important oraş din zona Moldovei, nu excelează la capitolul turişti sau investitori străini. De aici, interesul pentru proprietăţile de lux poate veni, în majoritatea cazurilor, din partea celor care locuiesc sau desfăşoară afaceri aici. Astfel, cu cât proprietatea este mai scumpă, cu atât şi numărul potenţialilor cumpărători scade. Sunt proprietăţi rezidenţiale care stau de foarte mult timp la vânzare dintr-un motiv foarte simplu: cine are câteva sute de mii de euro de investit într-o proprietate în Iaşi, îşi va alege singur proiectul şi va construi după stilul său”, ne-a explicat agentul imobiliar Radu Petrila.

Câteva oferte pentru bogaţi

Una dintre cele mai scumpe vile scoase acum la vânzare este una situată pe strada Florilor, în Copou. Agenţia imobiliară care vinde această proprietate, pe care o numeşte „vilă cu ştaif”, spune că e vorba de o construcţie de 400 de metri pătraţi şi un teren de 1.200 de metri pătraţi. Construcţia este din 2006, însă vânzătorul recunoaşte că preţul atât de mare este cerut şi pentru poziţia proprietăţii. „Proprietatea este pentru cine doreşte să locuiască la casă, să se bucure de linişte, relaxare şi în acelaşi timp să locuiască în partea centrală a oraşului de unde să ajungă oriunde în oraş în câteva minute. În acest moment este printre puţinele vile la vânzare aflate în oraş, chiar central”, susţine vânzătorul. Preţul: 980.000 de euro, negociabil.
O valoare de vânzare similară o are o altă vilă, consturită în 2004, situată pe strada Otilia Cazimir. Vânzătorul încearcă să-i adulmece pe cumpărători cu o construcţie de 365 de metri şi un teren de 750 de metro pătraţi. Casa are 8 camere şi se vinde nemobilată. Preţul. 999.999 de euro.
În Copou, lângă Stadionul „Emil Alexandrescu”, se vinde o vilă ce are o suprafaţă utilă de aproape 800 de metri pătraţi şi beneficiază de un teren de 1.420 de metri pătraţi. Proprietatea are inclusiv cramă şi sală de lectură iar vânzătorul spune că, deşi a fost construită ca locuinţă familială, poate fi folosită şi pentru o eventuală afacere, cum ar fi o clinică sau o grădinţă. Preţul: 820.000 de euro. Aproape 700.000 de euro costă şi o vilă situateă lângă Bisierica Talpalari. Are o suprafaţă utilă de 350 de metri pătraţi şi un teren de 550 de metri pătraţi.  „Fiecare proprietate îşi va găsi cumpărătorul, atâta timp cât şi vânzătorul este dispus să deschidă ochii, să o promoveze cum trebuie şi să stabilească preţul corect, apelând la un evaluator imobiliar sau la un agent imobiliar cu experienţă”, ne-a mai spus Radu Petrila.

 

 

Publicitate și alte recomandări video

Comentarii