
Maria Rousseva, care a fost desemnată director general al BRD-SocGen spre final de 2023, a încasat în tot anul 2024 o remuneraţie fixă compusă din indemnizaţie anuală de circa 2 milioane de lei brut şi beneficii în natură în valoare de 102.377 lei brut, scrie zf.ro.
Iar remuneraţia variabilă acordată pentru performanţa anului 2024 a fost de 355.000 euro brut, din care a intrat în drepturi, în martie 2025, pentru suma de 142.000 euro brut, potrivit raportului de remunerare al BRD ce va fi discutat de acţionari în aprilie. Astfel, remuneraţia fixă lunară ar fi de circa 167.000 lei brut/lună, adică peste 33.000 de euro brut/lună, notează zf.ro.
Maria Rousseva, prima femeie ajunsă la conducerea băncii româneşti cu capital francez, primea în noiembrie 2023 aprobarea BNR pentru a deveni CEO al BRD pentru următorii patru ani. Ea a preluat conducerea BRD de la Francois Bloch în anul în care banca a coborât de pe locul 3 pe poziţia 4 în topul celor mai mari bănci după active din România, cu o cotă de piaţă de circa 10%.
Publicitate și alte recomandări video