mazilu-marinelamazilu-marinela-civil
  • mazilu-marinela
  • mazilu-marinela-civil
- +

Maria Marinela Mazilu ocupă ultimul loc (20) după primele manşe ale concursului de skeleton, însă chiar dacă rămâne acolo depăşeşte cea mai bună clasare olimpică românească de până acum. Pluşenko s-a accidentat şi nu mai patinează în proba individuală. Nemţii au ras totul în concursul de sanie

SKELETON. Dacă nu va păţi vreo istorie cum au păţit-o componenţii echipajului de sanie dublu al României, Maria Marinela Mazilu va înregistra cea mai bună clasare românească la Jocurile Olimpice de Iarnă de la Soci de până acum. Calificată la Olimpiadă ca urmare a unei victorii în Cupa Europei înregistrată la Sankt Moritz, Maria Marinela s-a aflat printre cele 20 de practicante ale skeletonului care au luat startul ieri în primele două manşe. Ea s-a clasat pe locul 20 (ultimul) - după ce în prima manşă era a 19-a - din cauza lipsei de experienţă, dar chiar şi în aceste condiţii, sportiva română depăşeşte cea mai bună situaţie în clasament al unui sportiv român, Eva Tofalvi, la biatlon sprint. Totuşi, însăşi calificarea la competiţia olimpică este un rezultat notoriu pentru foarte tânăra sportivă. Liderul clasamentului după primele două manşe este britanica Elizabeth Yarnold, iar următoarele două manşe vor avea loc astăzi şi sperăm ca Marinela să mai urce câteva poziţii în clasament. Liz Yarnold, laureată a Cupei Mondiale 2013-2014 la vârsta de 25 de ani, a fost urmată de americanca Noelle Pikus-Pace şi i rusoaica Elena Nikitina. Katie Uhlaender (SUA), câştigătoare a Cupei Mondiale în 2007 şi 2008, ocupă locul IV, iar campioana mondială en titre, britanica Shelley Rudman, se află doar pe locul 11, fără şanse de a urca pe podium. Deţinătoarea titlului olimpic, britanica Amy Williams, nu se află la Soci, deoarece s-a retras din activitate în ianuarie 2012.
PATINAJ ARTISTIC. Bomba zilei la Soci a fost, însă alta şi a zguduit amatorii de patinaj din Rusia. Evgheni Pluşenko (mai exact, Pliuşcenko, cum se pronumţă în limba rusă), singurul reprezentant al ţării gazdă s-a retras din proba individuală masculină a Jocurilor Olimpice de la Soci din cauza unei accidentări la spate. La încălzirea pentru programul scurt, Pluşenko a încercat să execute o săritură triplă, însă la aterizare s-a accidentat. El i-a informat pe arbitri că se va retrage din concurs. Evgheni Pluşenko (31 de ani) a fost operat anul trecut la spate, în Israel, şi de atunci a făcut un număr limitat de antrenamente în tentativa de a se proteja. Acesta ar putea să fie ultimul concurs din cariera lui Evgheni. Pluşenko este campion olimpic la individual în 2006 la Torino, iar anul acesta la Soci a câştigat medalia de aur în proba pe echipe. El este triplu campion mondial şi de şapte ori campion european.
SCHI NORDIC. Fondista poloneză Justyna Kowalczyk le-a dominat pe rivalele sale scandinave şi a câştigat proba de 10 km stil clasic, în timp ce românca Timea Sara a încheiat pe locul 62.  Kowalczyk a fost urmată pe  podium de suedeza Charlotte Kalla, la 18,4 secunde şi  de norvegiana Therese Johaug, la 28,3 s. Norvegiana Marit Bjørgen, favorita probei împreună cu Kowalczyk, a încheiat pe locul V, în schimb ea a câştigat sâmbătă proba de schiatlon.
Reprezentanta României, Timea Sara, s-a clasat joi pe locul 62 din 75 de concurente care au luat startul. Sara a terminat sâmbătă pe locul 60 la schiatlon.
Kowalczyk, care suferă de o triplă microfractură la un picior, în urma unei curse desfăşurate în ianuarie în Polonia, şi-a revenit după decepţia suferită la schiatlon, unde a terminat pe locul VI. Poloneza a venit la Jocuri fără să cunoască natura exactă a accidentării sale, pentru ca moralul ei să nu fie afectat. în final, ea a efectuat un examen medical după cursa din weekend şi a postat pe Facebook radiografia piciorului său fracturat. Justyna are acum două titluri olimpice, primul fiind cel obţinut acum patru ani, la Vancouver, la 30 km clasic, stilul care i se potriveşte cel mai bine.
PATINAJ SHORT TRACK: Sportiva chineză  Li Jianrou Li a câştigat, joi, medalia de aur în proba de 500 de metri din cadrul concursului feminin de short-track în condiţiile în care a efectuat singură aproape întreaga distanţă. La începutul cursei, celelalte trei concurente din finală s-au împiedicat şi au căzut, dar au continuat lupta pentru celelalte medalii, care au aparţinut, în ordine, italiencei Arianna Fontana şi sud-coreencei Park Seung-hi. În proba masculină de 5000 m ştafetă, a câştigat echipa Olandei în condiţiile în care marii favoriţi din Coreea au fost eliminaţi în semifinală.
SCHI ACROBATIC:Joss Christensen a cucerit medalia de aur în noua probă de slopestyle din concursul de schi freestyle, în care podiumul a fost integral american. Christensen i-a devansat în clasamentul final pe compatrioţii săi Gus Kenworthy şi Nicholas Goepper.Nord-americanii au dominat şi proba similară feminină, cu două medalii pentru Canada (aur - Dara Howell şi bronz - Kim Lamarre) şi argint pentru SUA (Devin Logan). în proba de slopestyle la schi freestyle şi snowboard, concurenţii efectuează figuri acrobatice pe o pârtie de 600 de metri, pe care se află trei obstacole de metal şi trei trambuline pentru sărituri.
SANIE: Echipa Germaniei, formată din Natalie Geisenberger (feminin), Felix Loch (masculin) şi perechea Tobias Wendl/Tobias Arlt, a câştigat, proba de ştafetă. Germania a câştigat la Soci toate cele patru titluri olimpice din concursul de sanie, după ce în zilele anterioare Natalie Geisenberger s-a impus în proba feminină, Felix Loch în cea masculină, iar Tobias Wendl şi Tobias Arlt la perechi. Medalia de bronz a revenit echipei Rusiei, în timp ce bronzul a fost câştigat de echipajul Letoniei. În această probă ar fi trebuit să ia startul şi România, însă juriul a decis ca echipajul de dublu sanie format din Radu Şovăială şi Alexandru Teodorescu să nu participe din motive de securitate. Din ştafeta română ar mai fi făcut parte Raluca Strămăturaru şi Valentin Creţu.
Clasamentul pe medalii: 1. Germania - 7-2-3; 2. Canada - 4-4-2; 3. Norvegia - 4-3-6; 4. Olanda - 4-3-5; 5. SUA - 4-2-6; 6. Elveţia - 3-0-1; 7. Rusia - 2-5-4; 8. China - 2-1-0-3.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Iaşul îşi merită echipa de fotbal

Cosmin PAȘCA

Peste toate, lipsa unui proiect este asemănarea cea mai izbitoare dintre echipa din dealul Copoului şi cea din Podu Roş. Nu cunoaştem obiectivele Politehnicii peste cinci ani - o cerinţă banală pentru un club respectabil - la fel cum nu există o foaie de parcurs a Iaşului care să depăşească un singur ciclu electoral.

Filmuletul zilei

Franta a construit în insula Reunion o autostrada-viaduct de 12,5 km (care a costat 1,7 miliarde euro), ce serpuieste prin O (...)

opinii

Impersonare

Codrin Liviu CUȚITARU

Impersonare

„M-a echipat ca pe beizadea (e drept că şi semănam puţin cu juniorul Ceauşeştilor). Mi-a aranjat părul şi mi-a oferit un costum asemănător cu ale Nicuşorului. Mi-a spus că trebuie doar să râd zgomotos, să înjur şi să beau whiskey la greu. Aşa am procedat, mai ales la masa festivă (care s-a organizat în restaurantul meu). Mă scuzaţi, am fost pupat în fund în ziua aia, de nu vă puteţi imagina!... Totul a mers strună până în clipa în care nu mai ştiu cine a cerut ca eu să o sun pe mama, pe tovarăşa Elena, pe loc, şi să solicit fonduri suplimentare în teritoriu.”

Reţeaua urbană a Moldovei între 1774 şi 1859 (III)

George ŢURCĂNAŞU

Replierea teritoriului politic moldovenesc a impus mutaţii substanţiale la nivelul morfologiei şi structurii sistemului de aşezări. Din perspectiva noastră, e importantă îndesirea reţelei de aşezări urbane şi reconfigurarea ariilor de influenţă a acestora.

Insuportabila greutate a fiinţării

Bogdan ILIESCU

„The chicken is only an egg’s way for making another egg.” (Găina este doar modul prin care un ou face un alt ou) - Richard Dawkins

pulspulspuls

Iaca unde va ajunge senatoarea panaramă de Iaşi până la urmă!

Una scurtă dar vioaie pe astăzi despre senatoarea panaramă aleasă de ieşeni, madam Şoşoacă, despre care mulţi cică se întreabă cam ce parcurs politic ar urma să aibă, acumă că şefii ei mai tineri, prin ordin de zi pe unitate primit de la cei cu stele în rezervă, au pus-o pe liber la partid.