EURO-2024

Punem punctul pe știi

Chermeză la iarbă verde. Portugalia a trecut în viteză de Turcia și s-a calificat în optimi

sâmbătă, 22 iunie 2024, 21:20

Grupa F, la Dortmund:Turcia-Portugalia 0-3 (0-2). Turcii au contribuit și ei cu un ”tontogol”

• Turcia: Bayindir-Celik, Akaydin (’75-Demiral),Bardakci, Kadioglu-Calhanoglu,Ayhan (’58-Yuksek)-Akgün (’70-Güller), Kokcü (’47-Yazîci), Aktürkoglu (’58-Yîldîz)-Yilmaz. Selecționer: Vicenzo Montella
  • Portugalia:Costa-Cancelo (’69-Semedo), Dias, Pepe (’82-A.Silva), Mendes- Vitinha (’88-J.Neves), Palhinha (’46-R.Neves), Fernandes- B.,Ronaldo, Leao (’46-Neto).Selecționer: Roberto Martinez.
  • Marcatori: B. Silva (’21), Akaydin (’28-autogol), Fernandes (’56)
  • Arbitru: Felix Zwayer (Germania)
  • Cartonașe galbene: Bardakci, Akaydin, Celik/Leao, Palhinha

Portughezii cu posesia, turcii cu contraatacurile, scenariu previzibil, mai greu de crezut după cum începuse meciul că lusitanii vor avea două goluri chiar înainte de pauză. Cele două  reușite au certificat superioritatea Portugaliei, în fața unui antrenor care s-a jucat cu modificările chiar după un meci câștigat. Bernardo Silva a valorificat mai întâi o acțiune pornită de la impetuosul fundaș de bandă Mendes, profitând și de neatenția lui Akgün. Al doilea gol este, vorba spaniolilor, un ”tontogol” creația colectivă a lui Akaydin și Bayindir. Portarul și-a părăsit postul iar fundașul, convins că pasează la portar, trimite mingea din afara careuli proprie poartă fără să se uite, efortul lui Celik de a salva situația fiind inutil. Turcii au avut o acțiune frumoasă prin Kerem Aktürkoglu, blocat spectaculos de promițătorul portar Diogo Costa.

După pauză, Portugalia a început să schimbe, să experienteze și să se joace, și astfel a venit golul al treilea dintr-un contraatac în doi, marcat de Bruno Fernandes din pasa lui Ronaldo. Finalul chermezei a fost o cursă a turcilor pentru golul de onoare.