Chirica: „E timpul ca alianța dintre PNL și USR-PLUS să funcționeze și în orașul nostru”
anunturi
Eurotrip
grandchef
anunturi
Bolta rece
anunturi
metalco

vineri, 24.09.2021

Chirica: „E timpul ca alianța dintre PNL și USR-PLUS să funcționeze și în orașul nostru”

GALERIE
chirica cosette
  • chirica cosette
- +

Primarul Mihai Chirica a publicat astăzi o scrisoare deschisă adresată, mai cu seamă, liderilor USR –PLUS în care le cere acestora să „respecte deciziile de la centru” şi să se alieze cu PNL, partidul care l-a „achiziţionat” pe edil în acest an de la PSD.

„Salut cu bucurie finalizarea cu succes a negocierilor dintre reprezentanții PNL, USR-PLUS și UDMR privind alcătuirea unei coaliții guvernamentale de dreapta, al cărei scop principal va fi reformarea profundă a Statului Român. Cu toate că negocierile au fost dificile, rezultatul final ne-a demonstrat că partidele au procedat cu înțelepciune, punând interesul național deasupra intereselor partizane.

Îi felicit pe domnul Ludovic Orban, președintele PNL, precum și pe ceilalți lideri politici din Comisia de negociere (Florin Cîțu, Rareș Bogdan, Raluca Turcan și Robert Sighiartău) pentru altruismul de care au dat dovadă, cu speranța că acest altruism va deveni o obișnuință în următorii patru ani. Faptul că PNL a găsit de cuviință să împartă și ministere importante partenerilor de coaliție denotă o maturitate politică lăudabilă. Prin urmare, așteptările mele privind revenirea României la o stare de normalitate în cel mai scurt timp posibil sunt pe deplin justificate.

De asemenea, în calitatea mea de primar al municipiului Iași, vreau ca aceeași înțelepciune să o regăsesc și în cadrul Consiliului Local. E timpul ca alianța dintre PNL și USR-PLUS să funcționeze și în orașul nostru, sub semnul competenței și al profesionalismului. Mă angajez să fiu liantul acestei coaliții în interesul comunității ieșene. Trebuie să continuăm ori să dăm startul numeroaselor proiecte ale administrației locale, făcând din anul 2021 un an al renașterii și al bunăstării.

Prin urmare, lansez un nou apel către colegii din USR-PLUS să respecte deciziile de la centru și mai ales votul ieșenilor. Este timpul să ne concentrăm pe proiectele Iașului! Este timpul să colaborăm pentru binele ieșenilor!

La 31 de ani după Revoluția din decembrie 1989, România și Iașul au nevoie de o clasă politică responsabilă care să-și respecte angajamentele electorale, programele politice și alegătorii. Dorința mea este ca viitoarele dezbateri din administrația centrală și locală să devină un exemplu de preocupare pentru marile probleme ale comunității.

Cu cele mai bune intenţii, MIHAI CHIRICA - Primarul Municipiului Iași”.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Cine, ce, cum în 2024

Pavel LUCESCU

Cine, ce, cum în 2024

Cu ochii pe 2024 când au loc toate alegerile posibile, locale, europarlamentare, parlamentare şi prezidenţiale, toate partidele îşi fac calcule. Dar nu toate au şanse să le nimerească pe alea de succes.

Filmuletul zilei

opinii

Drum fără pulbere (V)

Neculai SEGHEDIN

Drum fără pulbere (V)

Canalul Dunărea-Marea Neagră, inaugurat la 26 mai 1984, este cea mai mare lucrare inginerească din România și una dintre cele mai mari din lume. Este un motiv de mândrie pentru noi, dar este și un simbol al durerii, nedreptății și suferinței!

Atenţie, cade tencuiala!

Radu POPESCU

Atenţie, cade tencuiala!

Chişinăul, la fel ca Iaşul, este un oraş frumos şi cu un enorm potenţial neexploatat. „Născut talent, murit speranţă”, cum se mai zice la noi, şi asta în principal din cauza ghinionului chişinăuienilor de a se fi pricopsit de ani şi ani de zile cu o administraţie locală depăşită de situaţie. 

Între şoşocism şi cîţism

Nicolae CREŢU

Între şoşocism şi cîţism

Sunt oare şi oameni inteligenţi, cei care cu adevărat gândesc cu propriile capete şi nu se lasă prostiţi de fabricanţii de „Imagine”, dispuşi să vadă în ubicuu prezenţa şi mai ales „combativa” Şoşoacă un „fenomen” demn de atenţie? 

pulspulspuls

Iaca ce face dom’ Costel în Casa cu Pătrate când îi are pe procurorii DNA la uşă

Iaca ce face dom’ Costel în Casa cu Pătrate când îi are pe procurorii DNA la uşă

Bun, hai că dosarul ca dosarul, iar percheziţiile de ieri aşijderea, dar oare cum se face, dragi comeseni ai rubricuţei noastre, că la mai puţin de o oră după descinderea mascaţilor şi procurorilor DNA de la Bucureşti în biroul lui din Casa cu Pătrate, deci atenţie: după nu înainte, dom’ Costel de la Cejău aruncă pe pagina lui de Facebook această postare haioasă? 

Caricatura zilei

Submarin francez

Editia PDF

Bancul zilei

- Ioane, ce tot strâmbi din nas la sarmalele mele? Nu sunt bune? - Ba da, Marie, sunt bune, dar toti ceilalti din sala de (...)

Parteneri

Alte publicatii

    Intrebarea zilei

    Sute de persoane au ieșit în stradă pentru a protesta împotriva resticțiilor legate de COVID. Care ar trebui să fie pasul următor?

    vezi raspunsuri

    Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.