Celebra revistă americană Forbes a publicat marţi topul celor mai bogaţi oameni din lume, notează zf.ro.
Pe primul loc se află Elon Musk, cu o avere de 839 de miliarde de dolari. Pe locul 2 este Larry Page, cu 257 de miliarde de dolari, iar pe locul 3 se află Sergey Brin, cu o avere de 237 de miliarde de dolari, ambii de la Google.
În top au fost incluşi şi şase români. Pe primul loc se află Ion Stoica, cu 5 miliarde de dolari, fondator al Databricks şi profesor român stabilit în SUA, care împarte poziţia 852 cu Matei Zaharia (foto), şi el profesor român.
Ion Ţiriac ocupă poziţia 1.755, cu o avere de 2,4 miliarde de dolari, în timp ce Dragoş Pavăl este pe locul 1.913, cu 2,2 miliarde de dolari. Fratele său, Adrian Pavăl deţine 1,5 miliarde de dolari şi ocupă poziţia 2.600.
Clasamentul celor mai bogaţi români este închis de Daniel Dines, aflat pe locul 2.858, cu o avere de 1,3 miliarde de dolari.
Publicitate și alte recomandări video