Cu cuţitul la tâmplă

svitolina-elina
  • svitolina-elina
- +

Simona Halep a câştigat meciul cu chinezoaica Zhang Shuai după un meci dramatic. După ce a fost condusă cu 1-4, 15-40 în primul set, Simona a câştigat clar meciul cu 7-6, 6-1 şi va juca în semifinală la Wimbledon cu ucraineanca Elina Svitolina, care are şi ea palmares pozitiv în faţa româncei

Simona Halep s-a calificat pentru a doua oară în carieră în semifinalele turneului de la Wimbledon, după ce a învins-o, marţi, cu scorul de 7-6, 6-1, pe jucătoarea chineză Zhang Shuai Zhang (50 WTA). Acesta este cel mai bun rezultat pentru Simona Halep în acest an, la un turneu de Grand Slam. Ea a mai jucat în penultimul act la All England Club în 2014.În vârstă de 30 de ani şi înaltă de 1,77 m, Zhang şi-a dominat adversara în prima parte a setului I. Cu un serviciu puternic, cu agresivitate, cu lovituri trimise cu lungimea şi unghiurile potrivite, chinezoaica a pus mingea unde a vrut, obligând-o pe Simona să alerge pe tot terenul. Aflată pe marginea păpastiei în acest set, la scorul de 1-4, 15-40, românca a trebuit să scoată la iveală întreaga ei energie şi toată ştiinţa jocului pentru a echilibra partida. Simona s-a bazat din nou pe puterea ei de luptă, pe munca neobosită pe care o depune pe teren şi a întors soarta întâlnirii. Românca a tras de ea, s-a agăţat de fiecare minge şi a căutat să lungească punctele. Scoasă din ritmul rapid pe care îl impusese şi obligată la rândul ei să alerge dintr-o parte în alta a terenului, Zhang a început să risipească puncte. Românca a devenit ea mai agresivă şi cea care dictează jocul. Scăpată din „încercuire”, sportiva din Constanţa a jucat din ce în ce mai bine, fără să-şi mai coboare nivelul evoluţiei şi concentrarea. Zhang a acuzat pierderea avantajului şi a setului I şi a devenit o pradă uşoară pentru adversara ei, în setul secund. Chinezoaica nu a mai avut soluţii, nici precizie şi a trebuit să se recunoască învinsă de o jucătoare mai bună. Zhang a făcut repede 3-0, cu break în game-ul al doilea, apoi a condus cu 4-1. La acest scor, fostul lider WTA a salvat patru mingi de dublu break şi implicit de 1-5, într-un joc cu şase egalităţi. A fost momentul care readus-o pe Simona Halep în set. În jocul următor, ea a beneficiat de primele două mingi de break, fructificând-o pe a doua, apoi şi-a făcut în sfârşit uşor serviciul, egalând la 4. Setul a mers în tie-break, în care jucătoarea chineză a greşit mai mult şi Halep s-a impus cu 7-4, după 58 de minute de joc. În setul al doilea, Zhang nu a mai avut replică, reuşind doar un game la 0-1. Halep a defilat şi a câştigat cu 6-1, într-o oră şi 26 de minute, luându-şi revanşa după ce pierduse ultimele două meciuri în faţa sportivei din China. „Am muncit din greu, chiar dacă am fost condusă, ştiam că va lovi foarte tare fiecare minge. M-am gândit că azi trebuie să lupt foarte tare. Am energie, mă simt bine, proaspătă, sănătoasă, cred că joc cel mai bun sezon al meu pe iarbă. Nu mă uit la meciul adversarelor, am timp de recuperare, vreau doar să mă bucur de următorul meci”, a declarat Halep după meci la Eurosport.

Simona Halep va avea un meci pe cinste în semifinale, cu ucraineanca Elina Svitolina (8 WTA). Aceasta a învins-o ieri, cu 7-5, 6-4 pe jucătoarea cehă Karolina Muchova (68 WTA),. Svitolina este pentru prima dată în această fază la un turneu de Grand Slam. Cu Muchova, Svitolina a avut probleme în setul I, când a fost condusă cu 2-5 şi în setul secund, când adversara a avut 2-0. De fiecare dată ucraineanca a revenit şi s-a impus în cele din urmă după un meci de o oră şi 31 de minute. Muchova, 22 de ani, prezentă în premieră pe tabloul principal la Wimbledon, a acuzat oboseala acumulată în meciul cu compatrioata ei Karolina Pliskova, pe care l-a câştigat, luni, după trei ore şi 17 minute, cu scorul de 4-6, 7-5, 13-11. Simona Halep şi Elina Svitolina se vor întâlni a opta oară în turnee, prima dată pe iarbă. Ucraineanca are 4-3 în întâlnirile directe, dar ultimul meci a fost câştigat de româncă, scor 6-3, 3-6, 6-4, în semifinale la Doha, în acest an.

Pe partea cealaltă de tablou, Serena Williams (10 WTA) , a învins-o cu scorul de 6-4, 4-6, 6-3, pe compatrioata ei Allison Riske (55 WTA). Fostul lider WTA s-a impus după un meci care a durat două ore pentru a juca a XII-a semifinală din carieră la All England Club. Alison Riske s-a întrecut pe sine, dar serviciul Serenei a fost impresionant. Nu mai puţin de 19 aşi a servit fostul lider mondial ceea ce i-a permis să câştige meciul, chiar dacă a avut mai multe greşeli neforţate decât adversara ei. Serena Williams este finalista ultimei ediţii, când a pierdut în faţa germanei Angelique Kerber, scor 3-6, 3-6. Jucătoarea din SUA a câştigat de şapte ori turneul de la Wimbledon şi a mai jucat de trei ori în ultimul act. Doar în 2000 Serena Williams nu a ajuns în finală când s-a calificat în semifinale. Adversara Serenei în semifinală este jucătoarea cehă de 33 de ani, Barbora Strycova (54 WTA), care continuă un turneu uimitor, învingând-o cu 7-6, 6-1 pe speranţa gazdelor, Johanna Konta (18WTA). Semifinalele feminine ale turneului au loc joi, astăzi fiind programate doar sferturile de finală ale turneului masculin: Novak Djokovic (Serbia, 1 ATP) – David Goffin (Belgia, 23), Guido Pella (Argentina, 26) – Roberto Bautista (Spania, 22), Kei Nishikori (Japonia, 7) – Roger Federer (Elveţia, 3) şi Sam Querrey (SUA, 65) – Rafael Nadal (Spania, 2).

Ieri, în turneul de dublu mixt, perechea româno-croată Raluca Olaru / Frank Skugor s-a calificat în sferturi învingând clar, cu 6-2, 6-2 perechea Nikola Mektic/Alicja Rosolska (Croaţia/Polonia). În sferturi, Olaru şi Skugor vor întâlni perechea învingătoare din meciul dintre echipele Zhang Shuai / John Peers (China / Australia) şi Jelena Ostapenko / Robert Lindstedt (Letonia / Suedia).

În turneul de juniori, Filip Jianu, cap de serie numărul 13,  s-a calificat în turul secund, după ce l-a învins cu 7-6, 6-2, pe italianul Flavio Cobolli. În faza următoare, românul va evolua cu spaniolul Carlos Gimeno Valero. Calificat în turul II a fost şi un alt tenisman român, Nicholas Ionel, care a pierdut însă, cu 6-7, 2-6 întâlnirea cu americanul Brandon Nakashima.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

OPENAI: despre viitorul luminos al şcolii

Ioan Alexandru TOFAN

Cumva, punctişorul ne readuce la realitate: adică cu capul în nori, acolo unde le şade bine celor care pornesc pe drumul cunoaşterii. Ne provoacă, aşadar, să căutăm sensul şi nu informaţia, culoarea şi nu doar forma lumii. Să înţelegem în profunzime, nu să stăpânim, mongolic, depărtările. Cum spunea Marin Tarangul, să privim lumea, nu doar să o vedem.

opinii

Conservator? De ce nu…

Alexandru CĂLINESCU

Dacă odinioară mi se reproşa că eram prea atras de „nou”, iată că recent am fost etichetat drept „conservator”. Cum termenul are, pentru cei care l-au folosit, o conotaţie negativă, m-am întrebat în ce măsură mi se potriveşte şi dacă trebuie numaidecât să văd în asta un defect. Nu sunt, în mod clar, un „tradiţionalist”, nu mă cramponez de valori ce par - şi adesea chiar sunt - anacronice, am oroare de închistările dogmatice şi de tezismul rudimentar. În acelaşi timp constat că da, sunt zone unde agresivitatea „progresistă” mă crispează şi unde dispariţia unor criterii (morale, estetice etc.) mă deprimă.

IoT

Neculai SEGHEDIN

IoT

Adică Internet of Things (IoT), adică Internetul lucrurilor, sau, mai convingător spus, Internetul tuturor lucrurilor. Acest concept desemnează reţeaua de obiecte fizice, care conţin senzori, software şi alte tehnologii, în scopul conectării şi schimbului de date cu alte dispozitive şi sisteme de pe Internet. Lucrurile care se conectează pe Internet sunt, de exemplu, autoturisme, obiecte de uz casnic, sisteme de iluminat, sisteme de alarmă, sisteme de producţie industrială etc.

„Dezumanizarea” femeii Canaanence

pr. Constantin STURZU

Într-un text publicat acum zece ani, atrăgeam atenţia asupra unor tendinţe extrem de îngrijorătoare pentru viitorul umanităţii. Din păcate, ele se adeveresc pe zi ce trece. Enumeram atunci, nu neapărat într-o ordine anume: promiscuitatea şi vulgaritatea, violenţa şi decăderea morală, transformarea omului în utilizator de tehnică performantă, concomitent cu pierderea accentuată a intimităţii, înmulţirea alimentelor tot mai chimizate şi creşterea gradului de dependenţă faţă de medicamente şi multe, multe alte elemente care indică un anumit grad de dezumanizare programată.

pulspulspuls

Iată-l pe marele politician ieşean care se milogea să urce pe scenă, lângă boşi!

La cererea publicului continuăm pe astăzi miniseria de întâmplări haioase petrecute la Iaşi cu ocazia Zilei Unirii, dragi telespectatori.