
Cum a „omis” Emil Hurezeanu să-și declare asocierea în afaceri cu Michael Schmidt, omul care a încasat 283 de milioane de euro de la stat

Hurezeanu, afacere cu Michael Schmidt „uitată”. Actualul ministru al Afacerilor Externe a fost asociat într-o firmă de consultanță cu Michael Schmidt.
Documentele consultate de către DeFapt.ro arată că Hurezeanu a preluat integral firma în vara anului 2015, însă pe funcția de administrator l-a numit pe unul din oamenii de încredere ai lui Michael Schmidt.
Urmăriți canalul „Ziarul de Iași” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Apoi, la trei luni după ce a preluat funcția de ambasador al României în Germania, a trecut firma pe numele unor interpuși, dar fără să menționeze în declarațiile de avere și interese că a fost asociat.
Publicitate și alte recomandări video