EXCLUSIV: Blocul groazei din Copou a fost vândut pentru 530.000 de euro
Licitatia organizata ieri de compania Delgaz Grid SA, în proprietatea careia se afla imobilul, (...)
citeste totvineri, 05.03.2021
Primarul din Iaşi, Mihai Chirica, a declarat, marţi, că nu ştie cum va evolua dosarul Zămosteanu, privind unele afaceri imobiliare derulate în Iaşi, în care au fost audiaţi şi mai mulţi reprezentanţi ai primăriei, edilul precizând că Justiţia trebuie lăsată să-şi facă treaba.
Întrebat, într-o conferinţă de presă, cum comentează audierile de luni de la sediul DIICOT a viceprimarului Iaşiului Gabriel Harabagiu şi a unor consilieri locali din comisia de urbanism, Chirica a spus că Justiţia trebuie să-şi facă treaba.
“Nu am niciun dubiu legat de nimeni. Sunt convins că Justiţia îşi va face treaba. Nu ştiu cum evoluează dosarul Zămosteanu, nu e treaba mea“, a afirmat primarul Iaşului.
Întrebat dacă a primit vreo invitaţie pentru audieri la sediul DIICOT, în acelaşi dosar, Chirica a răspuns râzând: “Bănuiesc că ei nu lucrează cu invitaţii, doar dacă va fi vreun congres pe Justiţie... Ei lucrează cu citaţii, cu alte categorii. Nu am primit, dar nici mă sperie. E nomal ca Justiţia să-şi facă treaba“, a spus edilul ieşean.
Cât priveşte participarea la petrecerea de botez a copilului său a omului de afaceri ieşean Cristin Zămosteanu, care a fost arestat recent, Mihai Chirica a spus că “a fost invitat tot mediul de afaceri, acolo a fost o socializare“.
“Tot mediul de afaceri a fost invitat, a fost o socializare a comunităţii ieşene, adică medici, oameni de afaceri, profesori, cam tot ce putea reprezenta comunitatea ieşeană. Pe unii îi cunosc, pe alţii nu. Recunosc, m-am folosit şi de consilierii mei. Au stat împreună 8-10 ore persoane care nu s-au văzut niciodată şi care de obicei se regăseau în viaţa de zi cu zi ca şi persoane în divergenţă de opinie. A fost un lucru bun“, a explicat primarul Mihai Chirica.
Viceprimarul PSD al Iaşului Gabriel Harabagiu, dar şi mai mulţi consilieri locali, membri ai Comisiei de Urbanism, au fost audiaţi, luni, ca martori, la sediul DIICOT în dosarul în care a fost arestat recent Cristin Zămosteanu, unul dintre marii dezvoltatorii imobiliari din oraş.
Viceprimarul municipiul Iaşi Gabriel Habaragiu a fost chemat, luni, la audieri, în calitate de martor, la DIICOT Iaşi, discuţiile cu procurorii durând cinci ore.
La ieşirea din sediul DIICOT, viceprimarul Harabagiu a spus că audierea sa vizează un dosar privind schimbul de terenuri între municipalitate şi un teren situat în zona I.C. Brătianu din Iaşi.
Surse din rândul anchetatorilor susţin că audierea viceprimarului Iaşului are legătură cu dosarul în care este implicat dezvoltatorul imobiliar Cristin Zămosteanu.
Tot luni, la sediul DIICOT Iaşi, au fost audiaţi mai mulţi consilieri ai Comisiei de Urbanism din cadrul Consiliului Local Iaşi.
În urmă cu două săptămâni, omul de afaceri ieşean Cristin Zămosteanu, care activează în sectorul imobiliarelor, împreună cu doi dintre angajaţii săi, Aura Pârvu şi Ovidiu Creţu, au fost arestaţi preventiv pentru 30 de zile, ancheta fiind derulată de către procurorii DIICOT Iaşi.
Surse din rândul anchetatorilor afirmă că prejudiciul adus statului în urma operaţiunilor derulate de cele trei persoane s-ar ridica la 12 milioane de euro.
Poliţiştii de combatere a criminalităţii organizate şi procurorii DIICOT din Iaşi au făcut 40 de percheziţii domiciliare la persoane bănuite de constituire a unui grup infracţional organizat, delapidare, folosirea cu rea-credinţă a creditului societăţii, evaziune fiscală şi spălare de bani.
Cuvinte cheie: + chirica, zamosteanu, botez, copil
© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.
Studiu despre Covid-19: Muzeul este mai puţin periculos decât un supermarket
Operațiune fără precedent în SUA. Poliția a găsit 150 de copii care erau dați dispăruți
O companie IT cu sute de angajaţi la Iaşi cumpără agenţia Five, cu sedii în SUA şi Croaţia
Tot mai mulți copii ajung cu arsuri grave la Spitalul Sf. Maria. Avertismentul medicilor
Universitățile din România schimbă strategia de examinare, după scandalul de la Drept
Prima româncă depistată cu tulpina sud-africană, o cunoscută jurnalistă TV
De ce nu au fost puse perne pneumatice în cazul tânărului care s-a aruncat de pe un cămin
Duș mobil pentru oamenii străzii din Iași. Mașina va fi sfințită de PS Iosif Păuleţ
SUA înregistrează sub 40.000 de contaminări zilnice pentru prima oară după cinci luni
Fostul baron ALDE, Ioan Ciugulea, a „ciugulit” o şpagă de 300.000 de lei
Cum au fost româncele afectate de pandemie: 58% spun că munca de acasă a fost o corvoadă
Beatrice Rancea află abia luni dacă scapă de controlul judiciar
Polițistul care a coordonat intervenția eșuată de la Onești, dus de urgență la spital
Papa Francisc a sosit in Irak intr-o vizita istorica de trei zile
Iașul urcă în clasamentul județelor cu multe cazuri noi de COVID: 143 în 24 de ore
Se înrăutățește situația. 4.342 cazuri noi și 101 decese în 24 de ore
Pacient cu arsuri, transportat la Bruxelles cu o aeronava a Fortelor Aeriene Romane
Bucureștiul a intrat în scenariul roșu. Rata de incidență COVID a urcat la 3,05
Un student din București s-a aruncat de pe cămin, după ce a amenințat că se sinucide
Un român a plecat cu bancomatul în mașină din foaierul unei bănci din Austria
Iliescu, mai radical decât Ceaușescu la cenzurat filme. Cazul „Reconstituirea”
Sindicalistul care s-a plâns că premierul l-a făcut hoț câștigă mai mult decât Cîțu
Iașul, printre județele unde se fac cele mai multe teste COVID
Zeci de profesori au murit de COVID. Numărul lor exact însă nu se știe
A murit după o oră de sport la sală fosta șefă a Inspectoratului Școlar București
Tentative de fraudă cu vaccinuri anti-Covid în valoare de 14 miliarde de euro
Udrea: Nu se pune problema în acest moment să fie un risc ca eu să plec undeva
Chuck Norris nu poate fi vaccinat anti-COVID, fiindcă nu există în lume un ac atât de tare!
VIDEO Primar din Gorj, filmat în birou vorbind despre o şpagă de 1.500 de euro
Situație critică în Republica Moldova. Spitalele Covid nu mai au locuri
Nu lucrați mâine, că veți înnebuni. Așa spune tradiția Moșilor de Iarnă
VIDEO: Morun de 140 de kilograme eliberat în Dunăre de polițiștii de frontieră
Polițist reținut după ce a participat la furtul a 300.000 de euro dintr-un seif
Două cazuri de infectare cu tulpina sud-africană a coronavirusului, depistate în România
Atenționare meteo ANM: Vremea se răcește rapid și vin ninsorile
Cazinoul din apropierea Gării Iași, devastat de un individ nervos (UPDATE)
Cum se jefuiește vistieria țării: salarii astronomice și gradații de merit unor morți
Fiica criminalului: Recunosc că tatăl meu a luat viețile a două persoane nevinovate
Ziua preot, noaptea traficant de endorfine. Ciocolata “Doamne Ajută”, vândută ca pâinea caldă
Mii de angajați din Finanțe și ANAF vor primi laptopuri pentru a munci de acasă
Topul județelor după numărul de teste COVID care se fac în fiecare zi
Marele Premiu de F1 al Bahrainului, cu spectatori însă doar dacă sunt vaccinaţi
Cum este să lucrezi în IT într-o clădire modernă de birouri din Iași
17 persoane reținute în urma descinderilor la traficanții de droguri din Iași
Radu POPESCU„Ajutorul” rusesc |
Franta a construit în insula Reunion o autostrada-viaduct de 12,5 km (care a costat 1,7 miliarde euro), ce serpuieste prin O (...)
Alexandru CĂLINESCUDe la un martie la altul |
George PLEȘUNevoia de o nouă clădire simbol pentru Iaşi |
Nicolae CREŢUOdiseea, „la feminin”? |
Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.