
De unde învârte atâta bănet Popa Scatoalcă de la Iași? Ehehe, iacătă cam încotro ar duce firele!

Vești noi pe astăzi, iubiți drept-credincioși, dar fără să mai tragem clopotele tura asta, despre dedesubturile decorării scandaloase de la Suceava a lui Popa Scatoalcă de la Iași, prelatul acela care le-a făcut campanie pe față lui Georgescu și Simion, și care la slujbe are un discurs de un anti-europenism și un anti-occidentalism feroce, medieval de-a dreptul.
Spun sursele noastre din zonă că Popa Scatoalcă, poreclit așa după ce a lovit cu pumnii două enoriașe în curtea bisericii, ar fi fost decorat cu cea mai înaltă distincție a religioasă bucovineană pe motiv că ar fi făcut importante donații întru ctitorii acolo. Așa s-a spus în anunțul oficial. Neoficial, interesându-ne și noi pe unde trebuie, am aflat că Popa Scatoalcă ar fi ctitorit acolo nu mai puțin de cinci lăcașuri de cult. Hopaa!?
Ia’n stați puțin și nu mânați, ca să facem olecuță de aritmetică financiară, dacă tot e la modă disciplina asta! Dar, pentru asta, treabă laborioasă fiind, și ca să nu fie cu păcat de la Doamne-Doamne, ia’n muiați deștiul pe limbă și dați foaia la pulsulețul următoriu!
Dar cu vila popii ce-ați avut?
Oke, știm că Popa Scatoalcă, așa agitat și violent cum este, are la vorbitor și o anume parte de lume bună din târg, din câte se spune, căci, hai să recunoaștem acuma, nu toată lumea cu studii este și pretențioasă în materie din asta religioasă, haida de!
De-un par egzamplu, un reftor important, iar ca să ne referim doar la o altă categorie profesională, cea a prococurorilor, cică la el merg la băgat capul sub pulpană, ca să-și mărturisească păcatele, mulți cunoscuți magistrați locali, printre care într-o vreme era chiar și marele prococuror ieșean Adam, știți voi care: spaima motanilor anteniști.
Asta înseamnă, evident, și ceva bănuți puși deoparte, că doar oamenii aceia nu bagă capul sub pulpană fără să dea obolul. Și unul deloc mic, că e după buget, evident… Deci nu putem spune că Popa Scatoalcă n-ar avea ceva bani.
Doar că, așa cum am mai discutat noi aicea, cei care-l știu spun că fostul călugăr slujește la mănăstirea de la marginea Iașului, dar noaptea nu doarme acolo, așa cum scrie la canon, ci se duce în altă parte. Anume, omul cică are o mare și frumoasă vilă undeva pe Bucium, la loc cu verdeață, zonă în care, cu totul, nu te apropii fără câteva sute de mii de coco.
De unde așadar să fi avut atâta bănet încât, pe lângă vilă și teren în Bucium, să ctitorească cinci biserici la Suceava?
Noi nu avem răspunsul, evident, dar am cetit pe ici pe colo că alții șușotesc deja că ar fi bani veniți pe o anume filieră estică, pentru care el ar și presta de altfel. Ce fel de prestație? Păi, cum spuneam și mai sus: ia’n urmăriți-i discursul! Și nu că ar fi pentru discurs în sine, ci pentru a crea o rețea ciudată care, la nevoie, poate face multe pentru cel ce plătește. Dacă nu cumva a și fost făcut deja… În fine, Doamne-ajută, și gândul cel bun!
Postarea zilei – O fi vreo revoltă la partidoi?
Postarea zilei de azi aparține unuia din vicii eterni ai partidoiului, fostul menistru de Externe Titus Corlățan, acum parlamentar de Dâmbovița, și un reprezentant al aripii spălățele a PSD. Este despre racolarea în partid a senatorului POT cu 10 clase, ăla care a scris în CV că a făcut școala la un site de matrimoniale (foto jos). Iacătă și postarea:
„Cred că s-a depășit linia roșie!
Fac politică de 24 de ani, înțeleg foarte multe, chiar și unele (nu toate!) compromisuri… Înțeleg și nevoia de creare de majorități sau mai mult confort la voturile din Parlament, mai ales în configurația complicată și fracturată rezultată din babilonia generată de turul I la prezidențiale în 24 noiembrie 2024 și ulterior votul pentru noul Parlament din 1 decembrie 2024.
Dar… cred că unii se duc prea departe în PSD! Racolarea unui senator de la un alt partid, racolare ce generează PSD-ului, partid care și așa suferă din cauza traumelor grave cauzate de greșelile grave de la Kiseleff din campaniile tocmai încheiate (lucruri peste care s-a pus de altfel batista pe țambal și nu au fost discutate serios în partid, nu mai vorbesc de responsabilități…), o imagine de tot mai mare mediocritate, cu noi soldați de strânsură, agramați și rudimentari (nu contează că omul poate avea un caracter bun în realitate, nu știu.. ), care beneficiază și de un proces pe rol, ne duce în profunzimea DERIZORIULUI!
Muncesc pentru acest partid de 24 de ani. Așa cum am muncit pentru România de 31 de ani.
Refuz să fiu umilit!
Mă voi opune categoric, așa cum știu și pot eu, unei astfel de direcții! Și știu că nu voi fi singur!
Un singur îndemn către colegii de la Kiseleff, fie ei și interimari: treziți-vă, până nu moare acest partid fundamental pentru România numit PSD!”
**** PONT ****
Materialele de mai sus sunt o parodiere umoristică a realităţilor ieşene şi naţionale, realităţi care sunt tratate la modul cel mai serios în articolele de news ale ediţiei noastre. Orice asemănare cu oameni şi fapte din viaţa reală poate fi, aşadar, pur întâmplătoare.
Publicitate și alte recomandări video