Debut dezastruos pentru Napoli

deac-cfr-poli
  • deac-cfr-poli
- +

CFR Cluj – Politehnica Iaşi 4-0 (2-0), în etapa a XXVII-a a Ligii I de fotbal * Poli a pierdut la scor un meci în care a jucat lamentabil, nefiind în stare să tragă vreun şut pe poartă

CFR: Sandomierski – Susic (’69 - Ciobotariu), Vinicius, Burcă, Latovlevici – Deac, Bordeianu, Itu (’76 - Carnat) – Gâdea (’13- Chipciu), Omrani (’76 - Pereira), Păun (’76 - Sigurjonsson). Antrenor: Edi Iordănescu.

Poli: Brănescu – Onea, Frăsinescu, Baxevanos, Buşu – R. Popa (’46 - Acosta), Vanzo – Calcan, Flores (’46 - Platini), A. Stan (‘4 - Vega; 69 - De Iriondo) – Djuranovic. Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonaşe galbene: Ciobotariu (‘90^1) - Frăsinescu (’54), Platini (’86).

Arbitri: Horia Mladinovici; Adrian Ghinguleac, Cosmin Vatamanu.

1-0, min. 44: Chipciu a şutat de la 16 metri, Brănescu a deviat balonul în bară, de unde a ricoşat în plasă;

2-0, min. 45+2: după un corner de pe dreapta, Deac îl lasă singur pe Itu în lateral dreapta, acesta, aflat într-o poziţie suspectatăde ofsaid, îi pasează lui Omrani, care reia nestingherit de la 7 metri;

3-0, min. 61: Omrani se descotoroseşte uşor de Baxevanos, îi pasează lui Deac, care, scos din ofsaid de Frăsinescu, scapă singur şi înscrie lejer;

4-0, min. 87: C. Deac a finalizat din careu o acţiune cursivă.

Politehnica a plecat cu gânduri mari la Cluj, mai multe elemente alimentând ideea că poate produce surpriza şi obţine un rezultat pozitiv. Argumentele erau multiple. În primul rând faptul că la precedentul meci oficial disputat în Ardeal, pe 29 noiembrie, în Cupa României, Poli a câştigat. Apoi, gazdele, care l-au avut pe antrenor în tribună, suspendat, nu au contat pe aproape jumătate dintre titulari! Exact înaintea meciului, în grupul indisponibililor, în care se afla suspendatul Camora şi accidentatul Bălgrădean, a intrat toată tripleta ofensivă, Rondon - Debeljuh - Costache, toţi fiind testaţi pozitiv la SARS-CoV-2. Nu în ultimul rând, la Cluj s-a vorbit mai mult de meciul cu FCSB de vineri decât de cel cu “lanterna” din Iaşi, starea de concentrare a ardelenilor fiind un subiect care i-a îngrijorat pe oficialii campioanei.

“Castelul” anterior, care avea ca moţ şi aducerea de către moldoveni a unui antrenor nou, Nicolo Napoli, o astfel de mutare generând, de regulă, şocuri pozitive, s-a dovedit a fi de nisip… Cu Vanzo plasat închizător şi Calcan mutat în dreapta, Poli nu a contat deloc în ofensivă în prima repriză, în care ieşenii au privit jumătatea clujeană de parcă ar fi fost minată. Temătoare, fără strop de ambiţie, Poli s-a înghesuit în preajma careului propriu şi s-a mulţumit cu rolul de sparring partner pentru o formaţie clujeană care a dominat cu autoritate, a avut o posesie de 70% şi s-a impus la scor şi la alte repere statistice: 8-1 la şuturi (încercarea oaspeţilor a fost, de fapt, o pasă la portar, de pe la 25 de metri, trimisă de Djuranovic, în minutul 33), 7-0 la încercări cadrate, 4-0 la cornere! Golurile au căzut târziu pentru că Itu (‘5, ’13, ’16, ’26), Omrani (‘9, ’31) ori Chipciu (’28, ’29) nu au putut trece de un Brănescu destul de sigur. Portarul Iaşului a cedat însă în minutul 44, la o fază la care putea face mai mult. La pauză s-a intrat cu un scor mai aproape de realitatea din teren deoarece în prelungirile primului act a apărut al doilea gol al gazdelor, după o fază în care apărarea Politehnicii a demonstrat încă o dată de ce este, de departe, cea mai slabă din campionat.

Trupa lui Napoli nu s-a trezit nici la pauză. Încercările de a lega jocul din startului reprizei secunde nu a adus nici măcar un şut, darămite ocazii. Care au curs tot la poarta Iaşului. Deac a şutat pe lângă poartă în minutul 49, Brănescu a parat în faţa lui Păun peste patru minute, Deac a dus scorul la 3-0 în minutul 61, iar Omrani (’64) şi Itu (’69) au trimis peste poartă.

Chiar dacă CFR a redus turaţia pe final, permiţând Iaşului să bifeze măcar un minut în care a contat (Calcan a obţinut, după o lovitură liberă, un corner în urma căruia De Iriondo a trimis cu capul peste poartă, în minutul 73), nu şi să dezgheţe cifra şuturilor cadrate, scorul a ajuns la 4-0, în minutul 87. Asta după o fază în care ieşenii au jucat iarăşi rol de jaloane, Poli depăşind graniţa de 60 de goluri primite în acest sezon!

Revolta ultraşilor

^ În ziua meciului, pe paginile de facebook ale suporterilor ieşeni, Ultras Iaşi, Băieţii Veseli Iaşi, Ultraşi Liberi, au apărut contestări la adresa lui Adrian Ambrosie şi Leonid Antohi, din Consiliul Director. Mesajul a fost distribuit în mai multe grupuri, fanii cerând şi ca Poli să fie un club apolitic.^ Partida a început cu o întârziere de 15 minute faţă de ora de start anunţată iniţial. Acest lucru s-a datorat problemelor de transmisie de la prima partidă din Liga I a zilei, Chindia – Astra, al cărei start a fost întârziat cu 45 de minute. ^ Rezerve neutilizate la oaspeţi au fost Axinte, Cană, Al. Zaharia, Gaitan şi Cabral, Napoli efectuând doar patru schimbări. Passaglia şi A. Cristea au fost suspendaţi, Mihalache – accidentat, iar Fr. Cristea nu a fost reţinut în lot. ^ Poli a revenit acasă imediat după meci, cu autocarul. ^ Calcan a fost tranşant după meci: “În seara asta, am arătat jalnic din toate punctele de vedere după ce în Cupă am câştigat aici. Nu găsesc explicaţii pentru modul în care am jucat. Mi-e ruşine! Toate schimbările care au apărut ne afectează”. ^În lipsa lui Edi Iordănescu, declaraţiile din partea CFR au fost date de directorul sportiv, Marius Bilaşco.

Marius Bilaşco: “Am făcut un joc bun, am avut o atitudine foarte bună, am fost organizaţi bine, am ştiut ce să facem. Acum, ne gândim la meciul cu FCSB în care va trebui să facem mult mai mult decât azi”.

Nicolo Napoli: “Nu era un meci din care mă aşteptam să luăm puncte, CFR e o echipă bună. Cu Dinamo am timp să lucrez, încercăm să adunăm puncte. Trebuie să lucrăm mental, apoi tactic la toate zonele. Ştiu că e dificil, însă încercăm să salvăm echipa”.

Rezultate din etapa a XXVII-a

*Gaz Metan Mediaş - CSU Craiova 0-2 (0-0). Ivan ('49), Cicâldău ('60). În min.79 a fost eliminat Chamed (Gaz Metan) pentru lovirea lui Camara; Academica Clinceni – FC Voluntari 0-1 (0-1). Betancor ('45); FC Hermannstadt – FC Viitorul 0-0; UTA – FCSB 0-1 (0-1). Moruţan ('40). În min. 43 a fost eliminat Isac, de la gazde; Chindia Târgovişte – Astra Giurgiu 0-1 (0-0).Raspopovic ('75). Astăzi au loc meciurile: FC Botoşani – Sepsi Sfântu Gheorghe (ora 17:30), Dinamo Bucureşti – FC Argeş (20:30).

Etapa viitoare (16-21 martie): CSU Craiova – UTA (marţi),FC Viitorul – Chindia Târgovişte (miercuri),Astra Giurgiu – FC Botoşani (joi), FC Voluntari – FC Hermannstadt, FCSB – CFR Cluj (vineri), FC Argeş - Academica Clinceni, Poli Iaşi – Dinamo (sâmbătă), Sepsi Sfântu Gheorghe – Gaz Metan Mediaş (duminică).

1.FCSB           27        19        3          5          53-21  60 (^21)

2. CFR          27        18        6          3          41-12 60 (^18)

3.Craiova        27        15        8          4          31-14  53 (^14)

4. Sepsi          26        9          13        4          39-26  40 (^1)

5. Botoşani      26        10        7          9          35-32   37 (-2)

6. Clinceni       27        8          13        6          24-23  37 (-5)

7.Astra            27        9          8          10        37-38  35 (-4)

8.Chindia        27        9          8          10        22-23  35 (-7)

9.FC Argeş     26        8          9          9          26-34 33(-6)

10.UTA           27        8          9          10        24-34  33 (-9)

11.Viitorul        26        6          12        8          35-32 30 (-6)

12.Voluntari    27        7          7          13        30-38  28 (-11)

13.Mediaş       27        8          4          15        30-40  28 (-14)

14.Dinamo      26        7          6          13        24-34  27 (-12)

15.FCH           27        4          11        12        24-37 23 (-22)

16.Poli Iaşi      26        4          4          18        24-61  16 (-23)

Golgeteri: Tănase (FCSB) – 17; Man (FCSB) – 14; Keyta (FC Botoşani) – 13

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Cine profită de madam Şoşoacă

Pavel LUCESCU

Campania care urmează la Iaşi nu trebuie să devină un circ de tip Şoşoacă, decât dacă vrem să ne batem joc de viitorul acestui oraş. Nu vreau să spun că madam SOS România ar trebui ignorată, ci că n-ar fi rău dacă am încerca să înţelegem mai mult ce are în cap când vine vorba de viitorul oraşului şi mai puţin ce vrea ea să ne vândă, adică scandal.

opinii

Distrugerea statuilor

Alexandru CĂLINESCU

Frenezia negatoare woke e urmarea obscurantismului, a fanatismului şi a inculturii. Ideologii woke au cale liberă în mass-media, au pătruns în universităţi şi în şcoli. Acţiunile lor n-au nimic comun cu adevărul istoric. Ei pretind că fac dreptate celor ai căror strămoşi au fost umiliţi şi exploataţi, în realitate manipulează istoria şi adâncesc fracturile sociale.

De ce este atât de aspru Postul Mare?

pr. Constantin STURZU

Faţă de celelalte posturi de peste an, Postul Mare (care precede Sfintele Paşti) este considerat unul aspru, atât din punct de vedere alimentar, cât şi din alte puncte de vedere. De ce este – sau ni se pare a fi – Postul Mare atât de aspru? De ce, în genere, ne este atât de greu să postim? Din mulţimea de posibile răspunsuri, să reflectăm azi la trei dintre ele.

Roboţi

Codrin Liviu CUȚITARU

Roboţi

Robotul a trecut, treptat, de la „plimbarea” convulsivă pe coridoarele Universităţii, la alergarea „profesionistă”. Se arăta capabil să sară şi peste obstacole, plăcerea sa supremă fiind „să evite” deliberat, în viteză, femeile de serviciu îngenuncheate pe ciment şi prinse în efortul răzuirii gumelor de mestecat aruncate iresponsabil. Îngrijitoarele se speriau îngrozitor şi ţipau injurios după Robogică (foarte des îl numeau „pocitania dracului”!).

pulspulspuls

Un mare mister la liberalii ieşeni: cine va primi de la Bucale pâinea şi cuţitul listelor din toamnă?

Un mare mister tace şi face pe piaţa politichiei locale în această perioadă, stimaţi electori: cine va face listele de candidaturi de la parlamentarele din toamnă la liberalii ieşeni?