DESFĂȘURAREA PARTIDEI: Portugalia - Islanda, scor final 1-1. EURO 2016

• portugalia islanda
- +

Portugalia a jucat împotriva Islandei la EURO 2016.

LIVE TEXT:

Min 90+3: Final de partidă la Saint-Etienne. Portugalia și Islanda încheie la egalitate, 1-1. A fost partida care a încheiat prima etapă din faza grupelor, la Euro 2016

Min 90+3: Finnbogason este avertizat pentru un henț

Min 90: Schimbare la islandezi. Gudmundsson îi lasă locul în teren lui Bjarnason. De la margine se arată 3 minute de prelungire

Min 86: OCAZIE ISLANDA! Trimis în teren de câteva minute, Finnbogason putea da lovitura de grație Portugaliei. Ajuns în careu după un contraatac, jucătorul islandez a driblat scurt și a șutat puternic de la 11 metri, dar Rui Patricio a respins

Min 85: OCAZIE PORTUGALIA! Nani a centrat în 6 metri pentru Ronaldo, dar reluarea cu capul a jucătorului legitimat la Real Madrid e moale și pe direcția portarului advers, care reține fără mari probleme

Min 84: Ultima schimbare în echipa Portugaliei. Andre Gomes i-a lăsat locul în teren lui Eder

Min 81: Prima schimbare și la islandezi. Finnbogason a intrat în locul lui Sigthorsson

Min 78: OCAZIE PORTUGALIA! Quaresma finalizează cu șut un contraatac al lusitanilor, Haldorsson respinge în corner

Min 76: A doua schimbare în echipa Portugaliei. Quaresma i-a luat locul lui Joao Mario

Min 71: OCAZIE PORTUGALIA! Guerreiro a centrat în careu din lovitură liberă, Nani a șters balonul cu capul și acesta a trecut puțin pe lângă stâlpul porții islandeze

Min 71: Prima schimbare în echipa Portugaliei. Renato Sanches a intrat în locul lui Moutinho

Min 60: OCAZIE PORTUGALIA! Andre Gomes șutează de la marginea careului, din poziție centrală, Haldorsson respinge în corner de lângă bară

Min 55: Autorul golului islandez, Bjarnason, vede primul galben al partidei pentru un fault la mijlocul terenului

Min 50: GOOOOL PORTUGALIA! GOOOL BJARNASON! Islanda a reușit egalarea contrar cursului jocului. Mijlocașul de bandă al islandezilor a fost lăsat fără marcaj în careu și l-a învins pe Rui Patricio cu o reluare din prima, după o centrare venită din flancul drept al ofensivei nordice

Min 47: Portugalia începe în atac și repriza secundă. Cristiano Ronaldo a șutat din afara careului de 16 metri, dar a trimis pe lângă poarta islandezilor

Min 46: A început repriza secundă a meciului dintre Portugalia și Islanda

Min 45+1: Final de primă repriză la Saint-Etienne. Portugalia conduce la pauză cu 1-0 grație golului marcat de Nani în minutul 31

Min 41: Deși se află în avantaj, Portugalia continuă să preseze. Islandezii încearcă să dea lovitura pe contraatac, dar fără succes

Min 31: GOOOOL PORTUGALIA! GOOOOL NANI! Andre Gomes a centrat în fața porții pentru Nani, care i-a luat fața apărătorului advers și a marcat la colțul scurt

Min 26: OCAZIE PORTUGALIA! Ronaldo este lansat în adâncime dar luftează incredibil din 6 metri și scorul pe tabelă rămâne neschimbat. Pasa pentru Ronaldo a venit de la Pepe

Min 23: OCAZIE PORTUGALIA! Nani i-a întors serviciul lui Ronaldo, dar mingea lovită cu capul de golgheterul lui Real Madrid a trecut peste transversală

Min 21: OCAZIE PORTUGALIA! Cristiano Ronaldo a centrat perfect pentru Nani în careul de 6 metri, fostul jucător al lui Manchester United a reluat cu capul, dar pe direcția portarului Haldorsson care a respins

Min 18: OCAZIE PORTUGALIA! Vieirinha a încercat să-l surprindă pe Haldorsson cu un șut de la 20 de metri însă goalkeeperul nordicilor este atent și reține în doi timpi mingea trimisă de jucătorul portughez

Min 13: După un start alert de partidă, jocul s-a mai liniștit. Portughezii au pus stăpânire pe mijlocul terenului, dar încă nu și-au creat nicio ocazie importantă

Min 3: OCAZIE ISLANDA! Început alert de partidă. Sigurdsson scapă în banda stângă a atacului islandez, pătrunde în careul de 16 metri, driblează către interior și șutează. Rui Patricio repsinge, mingea ajunge la același Sigurdsson, care reia din nou, dar portarul portughez intervine și a doua oară reținând balonul

Min 1: Fluier de start în ultima partidă a primei etape din faza grupelor la Euro 2016. Lovitura de început le-a aparținut islandezilor

ECHIPELE DE START:

Portugalia (4-3-1-2): Rui Patricio - Vieirinha, Ricardo Carvalho, Pepe, Guerreiro - Joao Mario, Danilo, Andre Gomes - Joao Moutinho - Nani, Cristiano Ronaldo
Antrenor: Fernando Santos

Islanda (4-4-2): Haldorsson - Saevarsson, R. Sigurdsson, Arnason, Skulason - Gudmundsson, Gunnarsson, Sigurdsson, Bjarnason - Sigthorsson, Bodvarsson
Antrenor: Lars Lagerback și Heimir Hallgrimsson

digisport.ro

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Cine profită de madam Şoşoacă

Pavel LUCESCU

Campania care urmează la Iaşi nu trebuie să devină un circ de tip Şoşoacă, decât dacă vrem să ne batem joc de viitorul acestui oraş. Nu vreau să spun că madam SOS România ar trebui ignorată, ci că n-ar fi rău dacă am încerca să înţelegem mai mult ce are în cap când vine vorba de viitorul oraşului şi mai puţin ce vrea ea să ne vândă, adică scandal.

opinii

Distrugerea statuilor

Alexandru CĂLINESCU

Frenezia negatoare woke e urmarea obscurantismului, a fanatismului şi a inculturii. Ideologii woke au cale liberă în mass-media, au pătruns în universităţi şi în şcoli. Acţiunile lor n-au nimic comun cu adevărul istoric. Ei pretind că fac dreptate celor ai căror strămoşi au fost umiliţi şi exploataţi, în realitate manipulează istoria şi adâncesc fracturile sociale.

De ce este atât de aspru Postul Mare?

pr. Constantin STURZU

Faţă de celelalte posturi de peste an, Postul Mare (care precede Sfintele Paşti) este considerat unul aspru, atât din punct de vedere alimentar, cât şi din alte puncte de vedere. De ce este – sau ni se pare a fi – Postul Mare atât de aspru? De ce, în genere, ne este atât de greu să postim? Din mulţimea de posibile răspunsuri, să reflectăm azi la trei dintre ele.

Roboţi

Codrin Liviu CUȚITARU

Roboţi

Robotul a trecut, treptat, de la „plimbarea” convulsivă pe coridoarele Universităţii, la alergarea „profesionistă”. Se arăta capabil să sară şi peste obstacole, plăcerea sa supremă fiind „să evite” deliberat, în viteză, femeile de serviciu îngenuncheate pe ciment şi prinse în efortul răzuirii gumelor de mestecat aruncate iresponsabil. Îngrijitoarele se speriau îngrozitor şi ţipau injurios după Robogică (foarte des îl numeau „pocitania dracului”!).

pulspulspuls

Un mare mister la liberalii ieşeni: cine va primi de la Bucale pâinea şi cuţitul listelor din toamnă?

Un mare mister tace şi face pe piaţa politichiei locale în această perioadă, stimaţi electori: cine va face listele de candidaturi de la parlamentarele din toamnă la liberalii ieşeni?