Dezvăluiri din culisele CSAT: „Delăsare. Îi împingeam de la spate… România nu e pregatită pentru vremurile proaste care cad peste noi”

joi, 13 februarie 2025, 11:18
4 MIN
 Dezvăluiri din culisele CSAT: „Delăsare. Îi împingeam de la spate… România nu e pregatită pentru vremurile proaste care cad peste noi”

O mărturisire inedită despre cum a funcționat Consiliului Superior de Apărare a Țării (CSAT) în ultimii ani, din păcate foarte defectuos și neprofesionist, a fost făcută de unul din foștii membri ai Consiliului și fost ministru secretar de stat Iulian Fota. Acesta remarcă delăsarea și indolența înalților funcționari sub conducerea și în mandatul doi al președintelui Iohannis, mai ales în condițiile unui război la frontieră.

Postarea analistului Iulian Fota (foto jos), fost ministru secretar de stat la MAE și fost membru CSAT, o puteți citi integral mai jos:

«Pe fondul plecarii lui KWI de la Cotroceni vreau sa povestesc un moment trist,chiar socant, pentru ca un activ negativ sa nu se descarce asupra lui Ilie Bolojan. Mai ales cand, intr-o culme a ipocriziei, ii spui presedintelui interimar „aveti grija de Romania”!

De la inceperea fazei doi a agresiunii ruse impotriva Ucrainei, februarie 2022, pana in toamna acelui an , nu avusese loc nici o discutie serioasa despre cum ar trebui Romania sa abordeze cea mai grava criza de securitate nationala cu care era confruntata. Cele doua sedinte CSAT nu se pun, pentru ca ele sunt de o formalitate descurajanta. Rar cand sunt utilizate ca formate de discutii serioase. Si asta o spun ca fost membru al CSAT timp de sase ani.

Luni de zile speranta mea a fost ca fie Ion Oprisor, consilier prezidential de securitate nationala, fie consilierul premierului pe acelasi domeniu, Nicolae Comanescu, ne vor invita, la nivel de secretar de stat , sa ne sfatuim. Cu ce ne confruntam si cum facem mai bine sa aparam tara.

Cine cunoaste administrarea centrala a tarii stie cat de importanti sunt secretarii de stat. Ei misca administratia , ei tin tara in picioare sau o scufunda. Includ aici si pe cei asimilati acestei pozitii, cum sunt unii sefi de agentii importante. Cand eu eram consilier prezidential , dincolo de formate standartizate, precum Consiliul Operativ al Comunitatii de Informatii, am utilizat des formatul adhoc al secretarilor de stat, pentru a rezolva teme importante, precum securitatea cibernetica sau cea energetica. Pur si simplu ii impingeam de la spate, ii presam, ii mai si amenintam, ca sa rezolvam o problema. In definitiv aveam in spate aureola de putere a Presedintelui Traian Basescu.

Spre disperarea mea nu s-a intamplat nimic pana prin toamna lui 2022. Cand primesc o invitatie la Cotroceni, la o sedinta convocata de Ion Oprisor. Din start, dupa agenda, mi-am dat seama ca nu este o activitate serioasa. Eram invitati sa discutam doua chestii foarte tehnice, fara relevanta pentru mersul razboiului. Dar macar era un format mai larg si am banuit ca vor fi si altii acolo. M-am dus, discutia a fost plata si tehnica, fara nici o relevanta strategica. Am stat cuminte pana la ultimul punct, diverse. MAE nu avea responsabilitati directe pe chestiunile de pe agenda.

In schimb, la final, am cerut cuvantul si am propus, daca tot ne-am strans, ca agenda sa fie completata cu un punct suplimentar: mersul razboiului si implicatii pentru Romania. Am fost foarte explicit, plecand si de la participarea institutionala relevanta, care ar fi avantajul unei astfel de discutii. In definitiv eram stransi la Cotroceni cei mai reprezentativi secretari de stat ai statului roman. Cele mai importante institutii erau acolo, vreo 12 cu totul.

Spre socul meu, Oprisor s-a opus , spunand ca nu e momentul. In conditiile alea, intr-un gest de fronda, l-am intrerupt brutal si am cerut sa se consemneze in minuta sedintei ca eu, SDS Fota, cu toata greutatea functiei afirm responsabil si oficial ca Romania , pe zona de securitate nationala, nu este pregatita pentru vremurile proaste care au cazut peste noi. Peste 25 de ani de experienta , competenta demonstrata, loialitate fara fisura nu au fost suficiente pentru a determina o mana de demnitari ai statului roman sa ne aplecam serios asupra nevoilor tarii. Au bagat toti capul in pamant si sedinta s-a terminat fara discutia reclamata.

Dupa sedinta nu am avut de la nimeni, nici o reactie. Nici de la Oprisor , nici de la cei care participasera. Absolut nimic. Nu m-a intrebat nimeni ce am vrut sa spun, ce am in cap, ce mi-a venit. The sound of silence!Frica pentru mentinerea postului domina ratiunea. Si nici vreo alta sedinta nu a mai avut loc, cel putin pana in februarie 2024, cand am fost dat afara. Prea stricam confortul unui intreg establishment.

Asa am ajuns sa ne intrabam daca „statul roman este esuat” si daca suntem in pericol „sa ne facem de ras” . Si atunci, in conditiile astea, nu este o imensa ipocrizie sa-i spui lui Bolojan „aveti grija de Romania”?

In ultimii trei ani grija pentru Romania, din incompetenta sau comoditate , a fost minima. Iar ce le-am spus la Cotroceni acum doi ani este valabil in continuare. Romania nu este pregatita pentru vremurile proaste care cad peste noi. O parte din agenda de securitate nationala, agenda pe care Romania nu o are in acest moment, o aveti în fotografiile de mai jos.»

Postarea lui Iulian Fota o găsiți AICI

Publicitate și alte recomandări video

Comentarii