Ce a salvat viața copilului de la Pașcani aruncat în latrină: a avut puterea să plângă și l-a auzit ambulanțierul

miercuri, 19 martie 2025, 11:45
3 MIN
 Ce a salvat viața copilului de la Pașcani aruncat în latrină: a avut puterea să plângă și l-a auzit ambulanțierul

Incidentul a fost raportat la ora 23.30, pe 18 martie 2025, când concubinul femeii de 21 de ani a anunțat patronii fermei de vaci unde locuiau că aceasta a născut.

UPDATE 12.00

Direcția Generală de Asistență Socială si Protecție a Copilului DGASPC din Iași a trimis o echipă pentru a interveni în cazul nou-născutului din Pașcani care a fost aruncat în latrină după naștere. Conform purtătorului de cuvânt al DGASPC Iași, Tiberiu Bantaș, echipa trimisă de la Iași va evalua preluarea din familie a celor doi copii: nou-născutul și fratele său de un an și șase luni.


La fața locului, unul dintre patroni a început să caute copilul, în timp ce celălalt a sunat la 112. Echipajul de ambulanță, sosit împreună cu Poliția, a găsit nou-născutul după ce un ambulanțier a auzit scâncetele venind din latrină. Bebelușul ar fi căzut pe un dâmb de pământ. Fără a mai aștepta intervenția pompierilor, salvatorii au distrus toaleta și au reușit să scoată copilul în siguranță.

Potrivit medicului Delia Molocea-Bocovanu, purtătorul de cuvânt al Spitalului Municipal Pașcani, familia a aruncat copilul în toaletă deoarece acesta era vânăt și părea să nu respire. Nou-născutul avea nevoie de aspirarea secrețiilor din nas și gură, precum și a lichidului amniotic. Totodată, nu i-au fost acordate îngrijirile medicale post-partum necesare.

Noaptea trecută, la ora 00.15, atât mama, cât și nou-născutul au ajuns la compartimentul de primiri urgențe. Bebelușul, un băiețel născut la termen, cu o greutate de aproximativ 2.900 g, a fost adus în stare de hipotermie severă și bradicardie (ritm cardiac anormal de lent). După stabilizare, a fost internat în secția de neonatologie, unde a primit îngrijiri medicale de urgență. În prezent este stabil hemodinamic, dar rămâne sub investigații. Mamei i-au fost administrate medicamente post-partum, iar starea ei este echilibrată și stabilă.

Nașterile la domiciliu, extrem de riscante

„Prioritatea a fost stabilizarea nou-născutului, urmând ca pe parcursul zilei să primească suportul psihologic necesar și îngrijirile suplimentare. Dacă nașterea ar fi avut loc în spital, medicii neonatologi ar fi intervenit imediat pentru a aspira și elimina secrețiile. Totuși, norocul a fost faptul că bebelușul s-a născut la termen, cu o greutate adecvată, ceea ce i-a oferit șanse mai mari de supraviețuire”, a declarat medicul.

Dr. Molocea subliniază că principalul risc al nașterii la domiciliu este lipsa îngrijirilor adecvate pentru nou-născut imediat după naștere. De asemenea, există un risc major de infecție pentru mamă, care trebuie atent monitorizată pentru sângerare, verificată dacă placenta a fost complet eliminată și dacă a primit tratamentul antibiotic necesar. Atât mama, cât și copilul trebuie supravegheați constant pentru a le evalua funcțiile vitale, lucru dificil de realizat acasă, mai ales în absența unei moașe cu experiență.

Inspectoratul Județean de Poliței a anunțat că bărbatul de 33 de ani, care ar fi aruncat nou-născutul în toaleta din curte, la Pașcani, a fost reținut pentru 24 de ore. În caz a fost deschis dosar penal pentru tentativă la omor, iar cercetările au fost preluate de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Iași.

Publicitate și alte recomandări video

Comentarii