2 mil. euro zboară de pe Aeroport: bilet doar „dus”
Un proces cu bataie lunga, care are o miza însemnata - 8,8 milioane de lei, a mai bifat o etap (...)
citeste totluni, 19.04.2021
Rechizitoriul procurorilor DIICOT din dosarul privind cocaina de la Constanţa arată că cei doi cetăţeni sârbi arestaţi au fost descoperiţi după ce unul a uitat cheia autoutilitarei încărcate cu 30 de pachete de droguri pe roată, iar martorii au descuiat vehiculul şi au alertat autorităţile.
Rechizitoriul întocmit de procurorii DIICOT arată că doi cetăţeni sârbi au fost arestaţi preventiv pentru trafic de droguri de mare risc şi constituirea unui grup infracţional organizat.
Aceştia „au încărcat aproximativ 30 de saci de rafie de culoare albă cu pachete de cocaină din autoutilitara Opel în autotrenul inculpatului (…), însă după ce au terminat de transferat întreaga cantitate, între cei doi s-a iscat o neînţelegere (cel mai probabil realizând că în autoutilitară era doar jumătate din cantitatea preconizată, s-au temut că li se va imputa lipsa celeilalte jumătăţi, inculpaţii neştiind la acel moment că o parte din droguri fusese pierdută pe plaja satului Sf. Gheorghe) şi au transferat din nou toţi sacii cu cocaină din remorca autotrenului în autoutilitară”, se arată în rechizitoriu.
Potrivit documentului, activitatea celor doi a fost surprinsă de un martor, paznic de serviciu în cadrul unei firme din Sarichioi, care i-a auzit pe cei doi certându-se, în seara zilei de 21 martie.
Alţi doi martori au profitat de faptul că unul dintre cetăţenii sârbii a uitat cheia autoutilitarei Opel pe roată şi a deschis maşina, constatând că în interior se aflau aproximativ 30 de saci de rafie, de culoare albă, plini cu pachete, nişte cutii de carton şi mai multe veste de salvare.
Martorii au dezlegat unul dintre saci şi au luat din el un pachet, pe care scria Cartier, după care au lăsat cheia pe roată. Martorii au tăiat pachetul într-un colţ, au constatat că acesta conţine un praf cu miros şi gust înţepător şi au anunţat organele de poliţie care au preluat pachetul.
Rechizitoriul mai arată că cei doi sârbi au încercat să facă o manevră pentru a îngreuna depistarea drogurilor.
Totodată, procurorii DIICOT mai spun că semiremorca vehiculului cu care s-au transportat drogurile a fost modificată special pentru transportul clandestin de droguri, iar cei doi cetăţeni sârbi au încărcat cocaina într-un autotren şi au schimbat pachetele dintr-un tir în altul pentru a nu fi depistate.
Pe 23 martie, unul dintre sârbi a fost găsit în Buşteni, Prahova, la volanul unui autotractor, însă în urma percheziţiei nu au fost găsite stupefiante.
,,Cu ocazia punerii în aplicare a măsurii sechestrului asigurator la data de 21.05.2019 organele de poliţie judiciară au identificat deasupra semiremorcii, în plafon, un compartiment secret format din şapte canale metalice. (…) Existenţa acestui compartiment secret indică faptul că semiremorca a fost special modificată pentru transportul clandestine de droguri”, mai informează procurorii în document.
Pe 24 martie, a fost localizat şi cel de-al doilea cetăţean sârb, în timp ce încerca să treacă frontiera la Porţile de Fier, în Mehedinţi, într-un autoturism, cu 3 cetăţeni sârbi.
Din rechizitoriu mai reiese că apărarea unuia dintre cei doi cetăţeni a invocat faptul că vehiculul condus prin ţară de unul dintre cei doi sârbi se află în Buzău, ataşând capture de pe Google Maps, însă, pe 20 martie, procurorii arată că aceştia au transferat în autoutilitară aproximativ 30 de saci cu pachete de cocaină şi vestele de salvare ude cu care coletele fuseseră asigurate pentru a pluti în Marea Neagră.
Ancheta poliţiştilor şi a procurorilor din luna martie au dus la descoperirea a aproape o tonă de cocaină, în interiorul unei bărci de pe malul Mării Negre, în Sfântu Gheorghe. Totodată, zeci de pachete cu cocaină au fost aduse de valuri la mal, pe plajele litoralului românesc, din Năvodari până la Mangalia, fiind vorba despre o cantitate ce depăşeşte o sută de kilograme.
La momentul descoperirii, Felix Bănilă, şeful DIICOT, a anunţat că întreaga captură de aproape o tonă de cocaină urma să fie triplată, întrucât are puritate de 90% ce permite combinarea cu diferite substanţe, iar valoarea totală, pe piaţa drogurilor, putea ajunge la peste 300 milioane euro. (mediafax.ro)
© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.
Hai cu pensiile speciale: Poliţiştii tocmai au mai rupt un gât!
Zece cărţi pentru premiul de proză "Ziarul de Iaşi". Academia Română este partener de onoare
Cum arată bugetul Iaşului pe acest an. Comparaţii cu alte oraşe mari
Un ieşean a reuşit să oprescă ridicarea unui bloc lângă casa sa. Cum a convins judecătorii
Studiu: Ivermectina nu are efecte semnificative în tratarea bolnavilor de COVID
(VIDEO) Ce pedeapsă a primit proprietara câinilor Amstaff care au rănit mai mulţi ieşeni
S-a publicat calendarul înscrierilor: câte locuri sunt la creşe, pe cartiere?
Un caz interesant: dacă cel care te-a accidentat moare, rămâi nedespăgubit de asiguratori
Un revoluţionar ieşean „cu rol determinant”, refuzat de Primărie. Ceruse 1 ha de teren
Dosar penal pentru un şofer de BMW pentru că a vrut să dea prioritate. Cum e posibil?
Paturile libere de ATI se umplu cu pacienţi aduşi din toată ţara
Ingratitudine: părinţii şi-au luat înapoi casa donată fiicei şi ginerelui
Rezultate bune pentru elevi la simularea Evaluării Naţionale: au promovat 63% dintre candidaţi
Condamnată pentru că a rănit-o cu o piatră pe concubina fostului soţ
Medicii de familie vor putea monta dispozitive Holter pentru monitorizarea tensiunii
Peste două mii de locuri libere pentru vaccinare cu Pfizer şi Moderna în tot judeţul
Metamorfoze ale protocronismului sau despre incompetenţa cu ştaif (IV)
Un vis spulberat; echipa feminină de tenis de masă Politehnica Iaşi a ratat caliicarea în Superligă
Cristi Borcea face dezvăluiri despre anii petrecuţi la puşcărie şi despre copiii lui
Familia Gucci, nemulţumită de abordarea lui Ridley Scott în filmul cu Lady Gaga şi Adam Driver
Fostul vicepreşedinte Mike Pence, supus unei intervenţii chirurgicale cardiace
Vasile Dîncu: Nu cred că este un moment foarte bun neapărat acesta pentru o moţiune de cenzură
În ciuda restricţiilor, sute de mii de români se află chiar acum pe litoralul Mării Negre!
Află cele mai noi tendințe în materie de nunți la Wedding Days, în Palas!
Jaf armat la locuinţa fotbalistului Chris Smalling. Ce au furat bandiţii?
Echipa Hertha Berlin în carantină, după ce a înregistrat al patrulea caz de coronavirus
CEC Bank pune la bătaie un miliard de lei în anul 2021 pentru credite prin programul IMM Invest
Procurorii verifică de ce au fost clasate plângerile împotriva criminalului din Oneşti
Cîţu: Vom da posibilitatea de a avea centre de vaccinare cu Pfizer drive thru
Un bărbat se autoincendiază la Paris, la staţia de metrou Pigalle
Voiculescu: Cîțu și-a permis să ”ievalueze” o echipă pe care nu o cunoștea, exact ca Tudorel Toader
UE ar putea renunţa, în 2022, la vaccinurile AstraZeneca-Oxford şi Johnson&Johnson
Europarlamentarul PSD Claudiu Manda a fost trimis în judecată de DNA
Bulai, USR. Poate am greșit în decembrie când am spus fără Ludovic
Restricțiile din municipiul Iași vor fi relaxate de mâine. Trecem la scenariul galben
Michael Jordan îl va omagia pe Kobe Bryant la ceremonia de introducere a “Black Mamba”
Voiculescu: UNIFARM e unul din marile jafuri ale pandemiei, cel mai mare cu siguranţă
Mads Mikkelsen va juca alături de Harrison Ford în „Indiana Jones 5”
Voiculescu, despre morții cu COVID: Diferențe între ce se raportează și datele reale
Surse: Ioana Mihăilă, propunerea USR-PLUS pentru Ministerul Sănătății
Cumpănașu, al treilea proiect cu Ministerul Educației: 4 milioane lei să scoată instituția din haos
Modificările la Ordinul MS privind carantina au avut și acordul specialiștilor din INSP?
Nichita DANILOVŞerban Axinte şi anxietăţile sale |
Dana ȚABREANoii infractori |
Michael ASTNER„Absolutismul” libertăţii de expresie |
Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.