Duel latin în Fed Cup
anunturi
Eurotrip
grandchef
anunturi
Bolta rece
anunturi
metalco

vineri, 14.05.2021

Duel latin în Fed Cup

GALERIE
paolini-jasmine
  • paolini-jasmine
- +

 

Pentru menţinerea în Grupa Mondială, România va evolua în aprilie, tot la Cluj, contra Italiei, departe de echipa de aur de altădată

* Echipa feminină de tenis a României va evolua cu Italia în play-off-ul de menţinere în Grupa Mondială a Fed Cup, întâlnirea fiind programată în ţara noastră în perioada 17-18 aprilie. În cazul în care va câştiga acest play-off, România va juca şi în 2021 în calificările la Finalele Fed Cup de la Budapesta. România a pierdut, în 7 şi 8 Februarie 2020, cu 2-3, întâlnirea cu Rusia, de la Cluj, contând pentru calificările la Finalele Fed Cup de la Budapesta. Echipa italiană era redutabilă nu cu mult timp în urmă, când jucau Sara Errani, Flavia Pennetta, Francesca Schiavone sau Roberta Vinci.

Italia (Jasmine Paolini, Camila Giorgi, Giulia Gatto-Monticone, Martina Trevisan, Elisabetta Cocciaretto, căpitan nejucător Tathiana Garbin) a câştigat Grupa B din Grupa I valorică a zonei Europa-Africa, după 3-0 cu Austria, 2-1 cu Estonia şi 3-0 cu Grecia. Cele două echipei s-au înfruntat până acum de trei ori, Italia având 2-1 în meciurile directe. Italia se impunea în 1975, în turul secund al Grupei Mondiale, cu 2-1, la Aix-en-Provence (Franţa), perechea Virginia Ruzici/Mariana Simionescu aducând punctul echipei noastre. Singura victorie a României s-a înregistrat în 1978, la Melbourne, în primul tur al Grupei Mondiale, cu 2-1, victoriile fiind obţinute de Virginia Ruzici şi de perechea Ruzici/Simionescu. Ultima confruntare a avut loc în 1997, la Bari, Italia învingând cu 2-1 în primul tur al Grupei I a zonei Europa/Africa. Alina Tecşor obţinea singura victorie a echipei noastre. Italia are două jucătoare în top 100 WTA, Jasmine Paolini pe 94 şi Camila Giorgi pe 100. Celelalte componente ale echipei sunt Giulia Gatto-Monticone - 149, Martina Trevisan - 152, Elisabetta Cocciaretto - 154. Confruntarea cu Italia va avea loc în zilele de 17 şi 18 aprilie 2020, iar ţara noastră va găzdui meciurile (cel mai probabil tot în Sala Polivalentă din Cluj.La dublu, cea mai bună clasare o are Elisabetta Cocciaretto, 438 WTA.

Celelalte partide de baraj pentru Grupa Mondială: Polonia-Brazilia, Mexic – Marea Britanie, Serbia – Canada, Japonia – Ucraina, Argentina – Kazahstan. Letonia şi Olanda vor întâlni cele două reprezentante ale zonei Asia/Oceania. Turneul de calificare se va disputa la Dubai (3-7 martie), cu participarea echipelor din China, Taiwan, India, Indonezia, Coreea de Sud şi Uzbekistan

Patricia Ţig se întoarce în Top 100

* Patricia Ţig (105 WTA) a eliminat-o pe favorita nr. 6 a turneului de la Hua Hin (Thailanda), chinezoaica Wang Yafan (56 WTA). Patricia s-a impus cu scorul de 6-1, 1-6, 7-6 după două ore şi 13 minute. Ţig a avut o evoluţie perfectă în primul set, impunându-se cu 6-1 după doar 29 de minute de joc. În actul a doilea, a urmat însă o cădere inexplicabilă în jocul româncei. A bifat primul game în momentul în care era condusă cu 5-0 de Wang şi nu a mai putut evita pierderea setului. Spre deosebire de primele două seturi, decisivul a fost unul extrem de echilibrat. Cu câte două break-uri de fiecare parte, s-a ajuns la tie-break, acolo unde Ţig s-a impus cu 7-5. Graţie acestui succes, Patricia şi-a asigurat revenirea în top 100, de săptămâna viitoare. În optimi, eleva va evolua contra altei sportive din China, You Xiaodi (210 WTA). A doua favorită a turneului, croata Petra Martic, a fost eliminară de jucătoarea chineză
Wang Xiyu (134 WTA). Wang a avut nevoie de o oră şi jumătate pentru a-şi adjudeca partida. Alte rezultate: Wang Qiang (China) – Han Xinyun(China) 6-1, 6-1; Katarzyna Kawa (Polonia) - Ankita Raina (India) 3-6, 6-0, 6-1; Zhu Lin (China) - Varvara Flink (Rusia) 6-4, 6-2; Liang En Shuo (Taiwan) – Wang Xinyu (China) 6-3, 6-0; Peng Shuai (China) – Yuan Yue (China) 6-1, 6-0; Barbara Haas (Austria) - Chihiro Muramatsu (Japonia) 3-6, 7-5, 6-3.

* Rezultate din turneul WTA de la Sankt Petersburg: Océane Dodin (Franţa) -Viktoria Kuzmova (Slovacia) 6-2, 6-2; Alyson van Uytvanck (Belgia) – Kristina Mladenovic (Franţa) 6-4, 6-1; Ajla Tomljanovic (Australia) – Marketa Vondrousova (Cehia) 3-6, 6-3, 6-4; Veronika Kudermetova (Rusia) -Iulia Putinţeva (Kazahstan) 7-6, 1-6, 7-5; Donna Vekic (Croaţia) – Kristie Ahn (SUA) 6-4, 6-0; Fiona Ferro (Franţa) – Caroline Garcia (Franţa) 7-5, 3-6, 6-3; Svetlana Kuzneţova (Rusia) – Jennifer Brady (SUA) 6-3, 6-1.

*Tenismanul canadian Denis Shapovalov, numărul 16 mondial, a fost eliminat în primul tur al turneului ATP de la Rotterdam, dotat cu premii totale în valoare de 2 milioane euro, fiind învins în două seturi, 3-6, 6-7 de bulgarul Grigor Dimitrov (22 ATP). Dimitrov s-a impus în 89 de minute, după ce a salvat şi o minge de set în faţa lui Shapovalov, la scorul de 5-4 în favoarea canadianului, în setul secund. Bulgarul a obţinut cu această ocazie a doua sa victorie în tot atâtea meciuri disputate împotriva lui Denis Shapovalov. Spaniolul Roberto Bautista (12 ATP) a trecut prin mari emoţii în partida cu ungurul Marton Fucsovics, în faţa căruia s-a impus în final cu 4-6, 7-6, 6-1. Fabio Fognini (11 ATP), favorit nr. 5, a fost eliminat scor 3-6, 3-66de rusul Karen Hacianov (17 ATP). Alte rezultate Daniel Evans (Marea Britanie) - Philipp Kohlschreiber (Germania) 6-3, 7-5; Pablo Carreño(Spania) - Adrian Mannarino (Franţa) 7-5, 6-7, 6-4; Aleksandr Bublik (Kazahstan) - Grégoire Barrère (Franţa) 6-3, 6-7, 6-4; Andrei Rublev (Rusia) - Nikoloz Basilaşvili (Georgia) 6-2, 6-3; Felix Auger-Aliassime (Canada) - Jan-Lennard Struff (Germania) 6-3, 1-6, 6-3; Aljaz Bedene (Slovenia) - Benoît Paire (Franţa) 6-2, 6-4.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Este nevoie de consultanţă din partea fostei soţii a lui Relu Fenechiu

Toni HRIŢAC

Este nevoie de consultanţă din partea fostei soţii a lui Relu Fenechiu

Când interesul privat este mare, iar responsabilitate aproape inexistentă, expertiza liberalilor urcă la cote ameţitoare. Când urgenţa publică cere însă sacrificiu, iniţiativa lor dispare. Reglementările devin sfinte. Lipsa de iniţiativă a autorităţilor în vremuri cu totul excepţionale ar intra mai degrabă la zădărnicirea combaterii bolilor decât nepurtarea măştilor.

Filmuletul zilei

opinii

„Viaţa mea e un roman”

Alexandru CĂLINESCU

„Viaţa mea e un roman”

Am expus aici o părere strict personală. Şi ca să nu existe nici o ambiguitate: nu ţin jurnal, nu-mi voi scrie memoriile, dar citesc cu plăcere şi cu interes - atunci când merită - jurnale şi memorii.

Lenin şi Ştefan cel Mare

Radu POPESCU

Lenin şi Ştefan cel Mare

Socialiştii şi medalia de AUR.

Complexul Cultural Ieşean

George PLEȘU

Complexul Cultural Ieşean

În timpul unei dezbaterii pe care am organizat-o anul trecut, intitulată „Cultura şi oraşul”, l-am întrebat pe Ştefan Teişanu, directorului Centrului Cultural Clujean, despre oportunitatea înfiinţării unei astfel de instituţii la Iaşi. Răspunsul primit a deranjat orgoliile unei părţi din publicul prezent, dar a atins un subiect sensibil, pe care rar avem curajul să-l abordăm pe plan local. Astfel, în glumă, a sugerat ca instituţia similară din Iaşi să fie numită „Complexul Cultural Ieşean”, cu referire la modul în care fosta capitală culturală a României se raportează la statutul demult pierdut.

pulspulspuls

Mr Ciorăpel de la Iaşi

Mr Ciorăpel de la Iaşi

Iacătă, dragilor, că nu degeaba îl remarcam aicea la rubricuţă în Postul Mare pe junele conţilier USR de 26 de ani în comiţia Cozetei, la ieşirea de la negocierile cu Chirica, pe viitorul acuzat de trădare Mr. Ciorăpel! 

Caricatura zilei

Fără amendă

Editia PDF

Bancul zilei

Parintele Vasile a strâns 5 ani bani pentru clopotnita, dar nu i-au ajuns decât pentru un BMW.  

Parteneri

Alte publicatii

    Intrebarea zilei

    Sute de persoane au ieșit în stradă pentru a protesta împotriva resticțiilor legate de COVID. Care ar trebui să fie pasul următor?

    vezi raspunsuri

    Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.