miercuri, 21.04.2021

@@@@baxevanos-poli-constantin-craiova
  • @@@@baxevanos-poli-constantin-craiova
- +

Poli Iaşi – CSU Craiova 0-3 (0-2), în etapa a XXI-a a Ligii I de fotbal. Condusă de un antrenor de la juniori, Adrian Kerezsy, cu zece absenţe în lot, Poli a fost penibilă aseară (foto Adrian CUBA/ Agerpres_

Poli: Brănescu (’24 - Brînză) – Cană (’46 - Vega), R. Popa, Baxevanos, Buşu – Mihalache, Passaglia (’67-Gaitan) – Onea, Vanzo (’46 - Flores), Popadiuc – Zajmovic (’74-Al. Zaharia). Antrenor: Adrian Kerezsy.

Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Bălaşa (’80 Papp), M. Constantin, Bancu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Cîmpanu (’76 Bărbuţ), A. Ivan (’69 Mamut), Baiaram (’76 V. Constantin). Antrenor: Dragoş Bon.

Arbitri: Lucian Rusandu; Vladimir Urzică, Stelian Slabu.

0-1, min. 27: Bancu a scăpat liber pe stânga, a pasat în faţa porţii, Ivan a înscris lejer;

0-2, min. 35: Nistor, cu un şut de la 14 metri la care Brînză putea face mai mult;

0-3, min. 57: Baiaram pasează din lateral stânga, Cîmpanu pleacă dintre Popa şi Baxevanos şi înscrie din careu.

Condusă de pe bancă de un antrenor de la Academia de juniori, Adrian Kerezsy, în condiţiile în care golgeterul echipei, Andrei Cristea, numit duminică şef al băncii tehnice, era în izolare, bolnav de COVID-19, fără alţi nouă jucători (Djuranovic, Axinte, Calcan, A. Stan, Fr. Cristea, Acosta şi De Iriondo sunt infectaţi cu noul coronavirus, Frăsinescu şi Platini - accidentaţi), Poli a fost o pradă uşoară aseară pentru înfometata trupă a “leilor” craioveni. Fără victorie de şapte meciuri, oltenii au luat pulsul “victimei” în primul sfert de oră, care a fost lipsit de ocazii, şi apoi au atacat fără milă. Iaşi a rezistat cât timp a fost Brănescu pe teren, portarul ieşenilor parând cinci şuturi, două, trimise de Cîmpanu şi Bancu în minutul 21, periculoase, la ultimul mingea fiind deviată în bară. Accidentarea fostului coleg de vestiar a lui Buffon a generat căderea redutei moldave, Ivan finalizând ca la antrenament în minutul 27. Simţind miros de sânge, oaspeţii au muşcat în continuare. În minutul 30, după ce Brînză a respins greşit şutul lui Cîmpanu, Vătăjelu a trimis în bară, iar peste cinci minute Baxevanos şi-a bătut joc de o minge, pe care a pierdut-o uşor, iar Nistor a dus scorul la 0-2. Pe finalul primului act oaspeţii au mai avut câteva ocazii de a scrie pe tabelă scorul ce reflecta realitatea, neprezentarea Politehnicii în prima repriză, însă nu le-au concretizat. Ratările au dus doar la amânarea apariţiei logicului 0-3 până în minutul 57, când Cîmpanu a marcat din ceea ce a fost singurul şut cadrat al CSU după odihnă, în condiţiile în care în primul act expediaseră nouă încercări pe poartă.Poli nu a profitat de faptul că după a treia reuşită oltenii au redus turaţia, gazdele având o singură ocazie de gol, semnată de Al. Zaharia în minutul 76.

Fără Pancu pe bancă, îndepărtat după eşecul de joia trecută, cu UTA, la cererea primarului Iaşului, Mihai Chirica, Politehnica a fost astfel, la fel ca în disputa cu FCSB de sâmbătă, un sac de box, deranjantă fiind atitudinea sub orice critică a jucătorilor, până şi raportul faulturilor (9-18) spunând multe despre nivelul de implicare a gazdelor.

“Ceas elveţian” pentru Poli

^ Poli îl aşteaptă astăzi pe mijlocaşul elveţian Matteo Fedele (28 ani), care a jucat în ultima perioadă în Franţa, la Valenciennes. Fedele are un CV notabil. La juniori a trecut pe la Lausanne, Lille şi Sion, la ultima echipă debutând la seniori. În ţara natală a mai evoluat la Grasshopper, apoi a trecut în Italia, la Carpi, Bari, Foggia şi Cesena. În sezonul 2018-2019 a jucat la CSU Craiova, unde a fost coechipier cu A. Cristea, apoi a trecut în Franţa. ^ Nu numai gazdele nu au avut antrenor principal, ci şi oaspeţii. După demiterea lui Cornel Papură de săptămâna trecută, “secundul” Dragoş Bon a asigurat interimatul până la numirea unui nou antrenor. ^ După meci, Onea şi Passaglia au spus public că au încredere în capacitatea lui Andrei Cristea de a antrena. ^ În condiţiile absenţelor masive din tabăra gazdelor, Poli nu a putut nici să-şi completeze banca de rezerve. Rezerve neutilizate au fost Mensah, Cabral şi Moisa. ^ De la gazde nu numai A. Cristea a evoluat în trecut la Craiova, unde e născut Buşu, ci şi R. Popa. ^ După partidă, Pancu a spus că demiterea lui a fost pripită, ţinând cont de problemele uriaşe de efectiv, şi s-a arătat foarte supărat pe şefii Iaşului pentru că Mihalache a jucat aseară. “Am avut o înţelegere cu oficialii Craiovei ca Mihalache să nu joace în retur. Asta pentru că în tur, după accidentarea lui Koljic, nu au depus un certificat care putea să-l suspende o lungă perioadă pe Mache. Când am plecat de la Poli, le-am cerut expres să respecte acest lucru, pentru că mi-am dat cuvântul faţă de nişte oameni. Iar Mihalache a jucat! Cred că le voi bloca telefoanele!” a spus Pancone.

Declaraţiile tehnicienilor

Adrian Kerezsy: “Nu ştiu dacă a fost o execuţie, însă în prima repriză parcă a fost un antrenament al oaspeţilor, care au avut foarte multe ocazii, nu ne-am ridicat la nivelul lor. În a doua repriză ne-am mai revenit, însă victoria e fără drept de apel. Accidentările, îmbolnăvirile îşi spun cuvântul. Cred că această echipă nu a avut două etape la rând aceeaşi echipă în tot campionatul! Acum, se pare că l-am pierdut şi pe Brănescu, care e suspect de ruptură. Mai e lipsa de forma a unora, lipsa de pregătire a altora. Vestiarul are nevoie de Andrei. Până vine el, vom încerca să obţinem un rezultat pozitiv cu Sepsi”.

Deagoş Bon: “Ne-am dorit foarte mult victoria. Ştiam că e un meci dificil, dar băieţii au recepţionat mesajul meu. A fost o descătuşare, au jucat cu plăcere, am făcut o partidă spectaculoasă. Cred că scorul nu poate fi pus la îndoială”.

Clasament

1.FCSB         20       14       3          3          47-19 45 (^15)

2. CFR           20       13       5          2          27-9   44 (^14)

3..Craiova     21       11       7          3          26-13 40 (^10)

4. Sepsi         20       8          9          3          33-20 33 (^3)

5. Clinceni     20       7          9          4          21-17 30 (0)

6.Chindia      20       7          7          6          17-16 28 (-2)

7. Botoşani    20       7          6          7          28-25 27 (-3)

8. Viitorul       20       5          10       5          28-27 25 (-5)

9.Dinamo      20       7          4          9          23-24 25 (-5)

10.Mediaş     20       7          3          10       26-31 24 (-6)

11.UTA          20       6          6          8          17-29 24(-6)

12.FC Argeş 20       4          8          8          19-27 20(-10)

13 .Astra        20       4          7          9          25-31 19 (-11)

14.Voluntari  20       4          5          11       24-33 17 (-13)

15.FCH          20       3          8          9          19-30 17 (-16)

16..Poli Iaşi   21       4          3          14       19-47 15 (-18)

Golgeteri: Man, Tănase (FCSB) – 14- - Keyta (FC Botoşani) – 11; Luckassen (Viitorul) - 9

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Europa se loghează în reţea

Lucian DÎRDALA

Platforma digitală, accesibilă la adresa futureu.europa.eu (cu posibilitatea selectării limbii române), îi invită pe cetăţenii „obişnuiţi” să-şi spună părerea sau să reacţioneze la postările altora, operând asemenea unei reţele sociale.

Filmuletul zilei

opinii

Mircea Eliade & Vasile Conta. Coda (I)

Florin CÎNTIC

Ultima decadă a lunii aprilie marchează pentru mine două comemorări speciale ale unor figuri intelectuale româneşti de care s-a întâmplat să mă ocup şi care s-au săvârşit din viaţă una după alta, chiar dacă la un secol distanţă: Vasile Conta (21 aprilie 1882) şi Mircea Eliade (22 aprilie 1986).

Cristian Mandeal: „Minutul de calitate maximă în concert este rezultatul orelor multe de repetiţii” (I)

Alex VASILIU

Sigur că tot talentul, pregătirea minuţioasă şi inspirată la Conservatorul din Bucureşti cu profesorul Constantin Bugeanu (din păcate, rolul său de pedagog în formarea dirijorilor afirmaţi ulterior este trecut astăzi sub tăcere...), pregătirea permanentă după absolvire l-au detaşat pe Cristian Mandeal din rândurile generaţiei sale, dorinţa de a învăţa în continuare, de a-şi înfăptui concepţia interpretativă fructificând ocaziile apărute, i-au asigurat evoluţia.

Epilare inghinală

Briscan ZARA

Sunt multe studii despre cum afectează psihologia omului ceea ce vedem, auzim, simţim din exterior. La fiecare întindere de coardă are loc o excitare a neuronilor care provoacă senzaţii neplăcute persoanei, dar dacă lucrurile se repetă, neplăcerea dispare încetul cu încetul şi apare o oarecare toleranţă la acea senzaţie, poate chiar e înlocuită cu plăcere. Nu mai eşti afectat, nu te mai impresionează în sens rău. Asta nu înseamnă că devii mai puternic, ci mai nesimţit, mai rigid, mai greu impresionabil.

pulspulspuls

Un fakenews fain la Iaşi, care să marcheze câştiguri babane

Atenţie mare în aceste zile nu numai la ştirile politice mai şugubeţe, stimaţi telespectatori, ci şi la alea economice mai săltăreţe, că şi de-aici pot sări iepuri după care să alergi de-ţi ies ochii din cap şi tot să nu-i prinzi.