Traficantul olog - „Umanismul dreptului penal” a fost invocat în premieră la un proces de judecătorii ieșeni
Eduard Lesenciuc s-a întors la Podu Iloaiei cu o indemnizatie de handicap acordata de statul i (...)
citeste totduminica, 22.05.2022
FIFA cere Agenţiei Mondiale Antidoping (WADA) să aibă acces cu prioritate la noile teste care pot arăta dacă un eşantion prelevat de la un sportiv a fost deschis în mod ilegal înainte de a fi analizat oficial. Cu această nouă tehnologie vor fi verificate suspiciunile menţionate de Raportul McLaren, potrivit cărora există posibilitatea ca 34 de eşantioane prelevate de la fotbalişti, între care cele ale componenţilor naţionalei Rusiei, participantă la CM-2014, să fi fost manipulate. FIFA vrea ca aceste eşantioane să fie verificate luna viitoare. " Dacă vor fi suficiente dovezi care să demonstreze încălcarea unei reguli antidoping, FIFA va lua sancţiunea corespunzătoare", a precizat un purtător de cuvânt al forului mondial.
FIFA doreşte să aibă un răspuns în acest caz înainte de de startul Cupei Mondiale din 2018, pe care chiar Rusia o va găzdui. Însă există îndoieli cu privire la eforturile forului mondial de a face lumină în acest caz. FIFA s-a despărţit, în urmă cu un an, de principalul său expert antidoping, Jiri Dvorak. Acesta lucra pentru FIFA de 22 de ani şi au fost speculaţii că a fost îndepărtat tocmai pentru faptul că dorea să facă lumină în acuzaţiile de dopaj din fotbalul rus. FIFA a negat vehement acest lucru. Actualul expert al forului mondial este profesorul Martial Saugy, fost consultant al laboratorului de la Soci, în timpul Jocurilor Olimpice din 2014, competiţie la care s-a dovedit dopajul în masă în rândul sportivilor ruşi. Din cauza dopajului susţinut de statul rus, Comitetul Internaţional Olimpic (CIO) a suspendat această ţară de la Jocurile Olimpice de iarnă la Pyeongchang din 2018, însă unii sportivi ruşi vor putea evolua sub drapel neutru.
Din partea rusă, vicepremierul Vitali Mutko, în cazul căruia Comitetul Internaţional Olimpic (CIO) a decis să fie exclus pe viaţă de la JO, a anunţat că renunţă pentru şase luni la funcţia de preşedinte al Federaţiei de Fotbal din Rusia, pe durata procedurilor legate de apelul său la TAS. Potrivit L'Equipe, Vitali Mutko, care a fost şi ministru al Sporturilor, a precizat că îşi va continua activitatea de vicepremier şi va superviza pregătirile pentru Cupa Mondială de anul viitor. Este pentru prima oară în istoria olimpismului când un comitet olimpic este exclus integral la o ediţie la JO. La Rio, în 2016, federaţiile au putut decide dacă exclud sau nu sportivi ruşi şi doar cea de atletism a hotărât să nu accepte atleţii Rusiei.
© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.
CTP: Ungaria are un complex imperial de superioritate asemănător Rusiei
Concordia Chiajna - Chindia Târgovişte, scor 2-1, în turul barajului pentru Liga 1 Casa Pariurilor
FC Braşov a câştigat barajul cu Politehnica Timişoara şi rămâne în Liga 2
Doi tineri, morţi după ce au căzut în apele unei bălţi excavate, cu adâncimea de patru metri
Românii vor avea 3 zile libere legale în luna iunie. Când va fi un weekend prelungit
Toate tablele clasice din şcoli vor fi înlocuite. Cum arată tablele interactive
Șpagă de mii de euro la Ambulanța Neamț. Ce salarii au angajaţii
Ministerul Gabrielei Firea, incapabil să cheltuie banii primiți de la buget pentru salarii
Șocant: doi parlamentari UDMR justifică acțiunea a doi maghiari terorişti
IMAGINI DE FESTIVAL: Iubitorii de animale şi-au dat întâlnire la Iaşi. Copiii, încântaţi
Carmen Șerban, diagnosticată cu cancer. Ce i-ar fi transmis medicul
Ce tarife au vrăjitoarele pentru un ritual online. „Mă iubeşte?” – 25 de lei
Iubitorii de animale, aşteptaţi în acest weekend la „Animal FEST by USV Iași”
Vaslui: Un preot român și un preot ucrainean au băut până a venit Ambulanţa
Rusia susţine că a distrus un „important” transport de ame occidentale către Ucraina
Cicciolina îi promite lui Putin o noapte de amor dacă opreşte războiul din Ucraina
ISJ Iaşi a publicat broşura admiterii la liceu şi şcoli profesionale
Prahova: Tentativă de omor între două femei. Victima a fost lovită în cap cu un topor
Spectatori inediți la Raliul Argeșului: Urşii au venit să vadă spectacolul automobilistic
ANAF pregăteşte o aplicaţie mobilă prin care românii să-şi vadă fişa fiscală
Şeful Fiscului le cere profesorilor care dau meditaţii elevilor să-şi facă PFA
Aveţi grijă când ieşiţi azi din casă: Cod galben de furtuni la Iaşi!
Grindeanu: Podul suspendat peste Dunăre va fi dat în circulaţie în decembrie
Sfinții Constantin și Elena: 1,8 milioane de români îşi sărbătoresc onomastica sâmbătă
Un nou accident îngrozitor pe „şoseaua morţii” din Moldova: Doi morţi şi doi răniţi
Musk neagă că ar fi hărţuit sexual o însoţitoare de bord. Acţiunile Tesla au scăzut cu 6%
Reportaj la „doza patru” - Discuţii pro şi contra, pe holurile cabinetelor medicale
România trage Republica Moldova în Uniunea Europeană. Ședință comună: ce s-a decis ieri la Iaşi?
Doi ciobani l-au zvântat în bătaie pe veterinarul care le-a găsit câteva oi bolnave
Fostul finanţator al Dinamo, Nicolae Badea, dă tărcoale Iaşului: vrea 10 milioane lei
„Ne vedem la Mitropolie”: o nouă serie de evenimente organizată de Arhiepscopia Iaşilor
Identitate personală, identitate etnică, identitate naţională (IV)*
Băieţii de la cumătrie, supăraţi pe sponsorii lui Maia Sandu
Şofer beat, reţinut după ce a intrat cu maşina într-un microbuz la Valea Lupului
În sfârşit, Poliţia a depistat în trafic un permis românesc falsificat
A furat telefonul din maşină, Poliţia l-a prins, apoi păgubitul s-a împăcat cu hoţul
Un șofer prins duhnind a alcool a refuzat să sufle şi să meargă la analize
Duminică începe la Iaşi cel mai important turneu de tenis destinat copiilor
A ieşit la o plimbare nocturnă de plăcere, dar a ajuns după gratii
Ministerul Apărării din Republica Moldova anchetează un furt din echipamentul militar
Cine visează la funcții în partid? Candidaturi pentru Consiliul Naţional al PNL
(FOTO) EXCLUSIV: Cine este bărbatul ucis de o maşină când ieşea din canal?
Nicolae GRECUGeneraţia de AUR şi sporturile |
arh. Ionel OANCEACreşterea oraşului |
pr. Constantin STURZULumina de la capătul Luminiţei |
Eugen MUNTEANUIdentitate personală, identitate etnică, identitate naţională (IV)*Articolul se referă pe scurt la apariţia componentei romanice a conştiinţei inaţionale a românilor. |
Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.