Flash din lumea sportului
anunturi
Eurotrip
grandchef
anunturi
Bolta rece
anunturi
metalco

Flash din lumea sportului

GALERIE
tecau-horia
  • tecau-horia
- +

Tecău îşi caută perechea
Tenismanul Horia Tecău a declarat, ieri, că îşi caută un coechipier tânăr, care să-l ajute să revină în fruntea topului ATP de dublu, după ce colaborarea cu fostul său partener, Max Mirnîi din Belarus, nu a adus rezultatele pe care le aştepta, informează dolce-sport.ro. "Aveam un pic aşteptări mai mari. Pe hârtie totul părea OK,  aveam un partener foarte bun, un antrenor, dar se pare că undeva jocul nostru nu s-a completat pe teren şi n-am reuşit să jucăm niciunul dintre noi la capacităţile şi abilităţile noastre. Caut un jucător tânăr şi motivat cu care să mă înţeleg bine şi cu care să revin la jocul meu pe care îl făceam înainte", a declarat Tecău. Horia Tecău şi Max Mirnîi au fost eliminaţi în primul tur la US Open. Ei au făcut echipă de la începutul acestui an, dar nu au reuşit să câştige decât două turnee. Tecău a coborât pe locul 28 în clasamentul ATP de pe locul 5, pe care îl ocupa când era coechipier cu suedezeul Robert Lindstedt, alături de care a câştigat zece turnee şi a disputat trei finale la Wimbledon.
Încredere în Rusescu
Directorul sportiv al clubului FC Sevilla, Ramon Rodriguez Verdejo "Monchi" a declarat că atacantul Raul Rusescu, achiziţionat în această vară de la Steaua bucureşti, nu va părăsi gruparea spaniolă. "Lotul a fost stabilit, Rusescu nu va pleca. El joacă foarte puţin acum, deoarece unor jucători le trebuie mai mult timp de acomodare şi de recuperare după vacanţă. Antrenorul are un plan pentru el ca să scurteze această perioadă. Evoluţiile lui Rusescu vor fi bune, suntem siguri de asta. El va fi cât de curând la dispoziţia antrenorului", a spus Monchi. Tehnicianul echipei Unai Emery a afirmat, în urmă cu o săptămână, că atacantul român mai are nevoie de pregătire fizică. Presa a scris în ultima perioadă că Raul Rusescu ar putea fi împrumutat de FC Sevilla la formaţia Racing Santander, din liga a treia spaniolă.
 
Torje rămâne în Spania
Mijlocaşul echipei Udinese, Gabriel Torje, a fost împrumutat până la finalul sezonului la formaţia Espanyol Barcelona, a anunţat site-ul oficial al grupării spaniole. Torje, în vârstă de 23 de ani, a fost achiziţionat de Udinese în vara anului 2011, iar în sezonul trecut a fost împrumutat la Granada, pentru care a marcat trei goluri în 34 de meciuri jucate în Primera Division.
"Jerry" Gane, antrenor la Corona
Tehnicianul Ionel Gane a fost numit în funcţia de antrenor principal al echipei Corona Braşov, înlocuindu-l pe Nicolae Manea care va deveni managerul clubului. Ionel Gane, în vârstă de 42 de ani, a mai antrenat echipele Universitatea Craiova, Gaz Metan CFR Craiova şi CS Turnu Severin.
Naziri a plecat de la Petrolul
Fundaşul central azer Elhad Naziri şi-a reziliat pe cale amiabilă contractul cu echipa Petrolul Ploieşti, a anunţat site-ul oficial al grupării prahovene. Preşedintele Consiliului de Administraţie al grupării ploieştene, Daniel Capră, a confirmat despărţirile de jucătorii Gheorghe Grozav şi Jeremy Bokila, care au semnat cu formaţia rusă Terek Groznîi. "Nu putem decât să le mulţumim celor doi jucători, ambii cu o contribuţie importantă la performanţele obţinute de echipa noastră în ultimul sezon, şi să le urăm mult succes în carieră. Sunt convins că atât Grozav, cât şi Bokila, vor confirma la Terek şi vor face pasul mai departe către fotbalul mare. în acelaşi timp, sunt sigur că vom găsi soluţiile optime pentru a suplini ultimele plecări din lotul echipei nostre, iar Petrolul se va lupta şi în acest sezon pentru obiectivele stabilite", a declarat Capră.
 
Steaua-Viitorul, în Liga cea mică
Managerul general al campioanei României, Mihai Stoica, a declarat, marţi, că echipa de tineret care va reprezenta clubul în Liga Campionilor "Lennart Johansson" este o selecţioantă formată din jucători de la Steaua şi Viitorul Constanţa. "De la Gică Hagi vor veni şase jucători de mare valoare, din care doi au şi debutat până acum în Liga I, e vorba de Târnovan şi Mitriţă. Cojocaru este liderul echipei noastre şi cu ceilalţi jucători cred că vom alinia o echipă competitivă", a spus Stoica, la DigiSport. Începând din acest sezon, UEFA organizează "UEFA Youth League", competiţie la care vor participa echipele sub 19 ani ale cluburilor calificate în faza grupelor. În ziua meciurilor, echipele de tineret ale cluburilor se vor întâlni într-un meci direct, dar pe un alt stadion. Steaua face parte din Grupa E a Ligii Campionilor, alături de Schalke 04, Chelsea Londra şi FC Basel.
Tunul tunarilor
Mijlocaşul german al echipei Real Madrid, Mesut Özil, a fost achiziţionat, luni seară, de formaţia Arsenal Londra, clubul englez anunţând că este vorba de un transfer "record". Conform presei britanice, suma de transfer ar fi de aproximativ 50 de milioane de euro. "Am spus toată vara că facem tot posibilul să aducem jucători valoroşi. Özil este un mare jucător care şi-a demonstrat calităţile şi la club, dar şi la naţională. îl urmărim de mult timp şi am aşteptat momentul potrivit pentru a-l transfera", a declarat Arsène Wenger, antrenorul formaţiei londoneze. Özil, în vârstă de 24 de ani, a fost achiziţionat de Real Madrid în vara anului 2010 de la Werder Bremen. Internaţionalul german este al patrulea jucător transferat în această vară de Arsenal Londra, după italianul Emiliano Viviano şi francezii Yaya Sanogo şi Mathieu Flamini.
Înlocuitorul lui Webber, la "Tauri"
Australianul Daniel Ricciardo îl va înlocui, începând din sezonul 2014, pe compatriotul său Mark Webber la Red Bull Racing, urmând să fie coechipier cu triplul campion mondial Sebastian Vettel, a anunţat, luni, echipa austriacă de Formula 1. Oficialul Red Bull, Helmut Marko, a precizat că Ricciardo, 24 de ani, va fi pilotul echipei campioane mondiale cel puţin trei ani. Ricciardo, născut la Perth, a evoluat până în prezent la echipele HRT (2011) şi Toro Rosso (2012 şi 2013). Cu Toro Rosso, a doua echipă a producătorului de băuturi energizante, australianul a reuşit 22 de puncte în Formula 1, locul VII  ocupat la Marele Premiu al Chinei din acest an fiind cea mai bună performanţă a sa. La finalul lunii iunie, Mark Webber a anunţat că acesta va fi ultimul său an în Formula 1, din 2014 urmând să evolueze în curse de anduranţă cu Porsche.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Temă

Cătălin ONOFREI

Temă

Test de reflecţie cognitivă: deliberare versus intuiţie.

Filmuletul zilei

opinii

Epilare inghinală

Briscan ZARA

Epilare inghinală

Sunt multe studii despre cum afectează psihologia omului ceea ce vedem, auzim, simţim din exterior. La fiecare întindere de coardă are loc o excitare a neuronilor care provoacă senzaţii neplăcute persoanei, dar dacă lucrurile se repetă, neplăcerea dispare încetul cu încetul şi apare o oarecare toleranţă la acea senzaţie, poate chiar e înlocuită cu plăcere. Nu mai eşti afectat, nu te mai impresionează în sens rău. Asta nu înseamnă că devii mai puternic, ci mai nesimţit, mai rigid, mai greu impresionabil.

Ocupare, şomaj şi câştiguri salariale în judeţul Iaşi

Ciprian IFTIMOAEI

Ocupare, şomaj şi câştiguri salariale în judeţul Iaşi

Articolul din această săptămână, ceva mai tehnic decât precedentele, demonstrează cu date statistice că, înainte de declanşarea pandemiei de COVID-19, nu a existat o criză a forţei de muncă în judeţul Iaşi.

New York, metropola vizionară

Mihai DORIN

New York, metropola vizionară

Conduita americană în raport cu celelalte civilizaţii ale lumii are şi o inevitabilă dimensiune imperială, însă felul în care ei au înţeles să valorifice cultura, rafinamentul, patriotismul, şi, nu în ultimul rând banii cetăţenilor în serviciul public, mărturiseşte despre măreţia naţiunii şi despre spirit vizionar. Pentru că în niciun alt loc din lume, patrimoniul cultural nu s-a îmbogăţit precum în America, prin râvna şi voinţa liberă a cetăţenilor educaţi şi prosperi. Statul este doar managerul acestui concept cultural.

pulspulspuls

Costel l-a bătut pe Măricel ca pe fasole. Iacătă ce scor de maidan: 11 la 6!

Costel l-a bătut pe Măricel ca pe fasole. Iacătă ce scor de maidan: 11 la 6!

Băbăetee băă, pfiu, pfiuu, pfiuuuu.... Ia’n fiţi atenţi aicea la băiatu’ pe ce se mai cheltuie bănuţul ieşenilor, că poate pe asta nu o ştiaţi! 

Caricatura zilei

Urna

Editia PDF

Bancul zilei

Parintele Vasile a strâns 5 ani bani pentru clopotnita, dar nu i-au ajuns decât pentru un BMW.  

Parteneri

Alte publicatii

    Intrebarea zilei

    Sute de persoane au ieșit în stradă pentru a protesta împotriva resticțiilor legate de COVID. Care ar trebui să fie pasul următor?

    vezi raspunsuri

    Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.