
Un accident feroviar a avut loc în localitatea Bădeni, comuna Scobinți. O mașină a fost lovită de trenul 11408 Hârlău – Iași și sunt două victime.
Inițial, s-a anunțat că două persoane au starea de conștiență alterată, fiind încarcerate.
La fața locului au fost trimise 2 aurospeciale de intervenție, o autospecială pentru descarcerare și un echipaj de prim ajutor din cadrul Detașamentului de Pompieri Tg. Frumos, respectiv Punctului de Lucru Hârlău.
Din cadrul SAJ se deplasează două echipaje. De asemenea, elicopterul SMURD a fost direcționat la locul evenimentului.
”Victimele au fost extrase. Sunt evaluate acum, fiind constiente”, a declarat Diana Cimpoeșu, șefa UPU SMURD.
Victimele au diverse traumatisme. Conducătorul auto, un bărbat de 71 de ani, a fost preluat de ESA pentru a fi transportat la spital. Pasagerul din dreapta, un adolescent de 16 ani, a fost preluat de către echipajul medical SAJ tip C sosit la locul intervenției.
La fața locului a fost trimis și un elicopter SMURD.
Polițiștii fac cercetări pentru a se stabili în ce condiții a avut loc accidentul.
Publicitate și alte recomandări video