Franța a învins Germania cu 2-0 și va juca finala EURO 2016 cu Portugalia

Germania si  Franta
  • Germania si  Franta
- +

Franta, tara gazda a Campionatului European, a invins-o pe campioana mondiala Germania in semifinala de pe Stade Velodrome, scor 2-0, si s-a calificat in finala competitiei. Antoine Griezmann a avut o zi excelenta, a deschis scorul din penalty in prelungirile primei reprize si a majorat diferenta in minutul 72 dupa o eroare a portarului Neuer. Franta se va intalni cu nationala Portugaliei in finala Euro 2016, pe 10 iulie, de la ora 22:00, pe Stade de France.

LIVE TEXT realizat de hotnews.ro

0+4' Final de meci. Germania - Franta 0-2

90+3' Lloris intervine excelent la o lovitura de cap a lui Kimmich

90+2' Schimbare in echipa Frantei: iese Griezmann, intra Yohan Cabaye

90' Partida este prelungita cu 4 minute

86' Griezmann isi incheie cursa cu un sut slab, fara probleme pentru Neuer

83' Kroos executa o lovitura libera, iar Howedes trimite cu capul putin peste poarta francezilor

78' Schimbare pentru Germania: iese Schweinsteiger, intra Leroy Sane

77' Schimbare in echipa Frantei: iese Giroud, intra Gignac

76' Draxler executa periculos o lovitura libera, dar mingea trece pe langa poarta

73' Ocazie pentru Germania! Kimmich suteaza excelent de la marginea careului, iar mingea loveste bara portii lui Lloris

72' Gool Franta! Pogba il fenteaza pe Mustafi in flancul stang, reuseste sa centreze, iar Griezmann profita de respingerea gresita a lui Neuer si majoreaza avantajul

71' Schimbare in echipa Frantei: iese Payet, intra N'Golo Kante

67' Payet ia o actiune pe cont propriu, dar finalizeaza slab si Neuer prinde

66' Joachim Low il introduce in teren pe Mario Gotze. Emre Can este jucatorul inlocuit

61' Schimbare in echipa Germaniei. Boateng se accidenteaza si este inlocuit de Mustafi.

50' Draxler primeste cartonas galben dupa un fault asupra lui Sissoko

47' Giroud ii paseaza lui Griezmann, care suteaza, insa mingea este deviata in corner de Boateng

47' Sutul lui Giroud este blocat de Boateng

46' Arbitrul fluiera inceputul reprizei secunde. Nicio schimbare in cele doua echipe

Se termina prima repriza. Germania - Franta 0-1

45+2' Gool Franta! Griezmann executa penaltiul si inscrie cu un sut in coltul din dreapta lui Neuer. Portarul german plecase in directia opusa. Griezmann a marcat cinci goluri pana acum si este golgheterul Euro 2016.

45+1' Schweinsteiger atinge mingea cu mana si arbitrul dicteaza lovitura de la 11 metri pentru Franta. Schweinsteiger primeste cartonas galben

42' Giroud scapa singur spre poarta nemtilor, dar este blocat de un fundas

37' Francezii beneficiaza de o noua lovitura libera, dar sutul lui Pogba se duce pe centrul portii si Neuer retine

36' Emre Can primeste cartonas galben

32' Kimmich centreaza in careu de pe partea dreapta, insa Umitti reuseste sa respinga din fata lui Muller, care se afla in pozitie ideala

27' Schweinsteiger prinde un sut de la distanta, Lloris respinge in corner de sub bara transversala

25' Payet executa o lovitura libera din pozitie centrala, de la aproximativ 20 de metri, insa Neuer prinde fara probleme

22' Sutul lui Kimmich din apropierea careului este blocat de apararea francezilor

21' Schweinsteiger patrunde in careu si incearca sa suteze, este incomodat de Pogaba si cade in careu. Nemtii cer penalty, dar arbitrul Nicola Rizzoli lasa jocul sa continue

14' Ocazie pentru Germania! Emre Can suteaza periculos de la marginea careului, insa parada lui Lloris ii salveaza pe francezi

13' Muller deviaza o centrare venita de pe partea dreapta de la Emre Can, dar mingea trece putin prin fata portii

7' Franta rateaza prima mare ocazie a meciului. Griezmann suteaza din interiorul careului, insa Neuer are un reflex excelent si reuseste sa respinga

1' A inceput meciul de pe Stade Velodrome. Lovitura de start le-a apartinut francezilor

Echipele de start:

Germania: Neuer – Howedes, Boateng, Kimmich, Hector – Schweinsteiger, Can – Ozil, Kroos, Draxler, Muller. Antrenor: Joachim Low

Franta: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Pogba, Matuidi –  Sissoko, Griezmann, Payet, Giroud. Antrenor: Didider Deschamps

Selectionerul Joachim Low nu poate conta in partida de pe Stade Velodrome pe trei jucatori de baza: fundasul Mats Hummels (suspendat), mijlocasul Sami Khedira si atacantul Mario Gomez (accidentati).

In sferturi, nemtii au avut nevoie de 18 lovituri de departajare pentru a trece de Italia, dupa 1-1 la finalul celor 90 de minute regulamentare. Germania s-a impus cu 6-5 si a eliminat-o pe Italia pentru prima data in istorie la un turneu final. In schimb, "cocosii galici" au facut spectacol cu debutanta Islanda si au marcat de 5 ori, scor final 5-2.

Germania se afla la al 12-le turneu final european consecutiv si este detinatoarea trofeului din editiile 1972, 1980 si 1996, fiind finalista si la Campionatele Europene din anii 1976, 1992 si 2008. "Les Bleus" au in palmares doua titluri europene, castigand competitia din postura de gazde in 1984, dar si editia din 2000.

Franta conduce bilantul intalnirilor directe cu 12-9, sase intalniri dintre cele doua reprezentative terminandu-se la egalitate. In ceea ce priveste numarul de goluri marcate, cele doua echipe se afla la egalitate 43-43.

Italianul Nicola Rizzoli este arbitrul desemnat pentru semifinala dintre Germania si Franta.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Cine profită de madam Şoşoacă

Pavel LUCESCU

Campania care urmează la Iaşi nu trebuie să devină un circ de tip Şoşoacă, decât dacă vrem să ne batem joc de viitorul acestui oraş. Nu vreau să spun că madam SOS România ar trebui ignorată, ci că n-ar fi rău dacă am încerca să înţelegem mai mult ce are în cap când vine vorba de viitorul oraşului şi mai puţin ce vrea ea să ne vândă, adică scandal.

opinii

Distrugerea statuilor

Alexandru CĂLINESCU

Frenezia negatoare woke e urmarea obscurantismului, a fanatismului şi a inculturii. Ideologii woke au cale liberă în mass-media, au pătruns în universităţi şi în şcoli. Acţiunile lor n-au nimic comun cu adevărul istoric. Ei pretind că fac dreptate celor ai căror strămoşi au fost umiliţi şi exploataţi, în realitate manipulează istoria şi adâncesc fracturile sociale.

De ce este atât de aspru Postul Mare?

pr. Constantin STURZU

Faţă de celelalte posturi de peste an, Postul Mare (care precede Sfintele Paşti) este considerat unul aspru, atât din punct de vedere alimentar, cât şi din alte puncte de vedere. De ce este – sau ni se pare a fi – Postul Mare atât de aspru? De ce, în genere, ne este atât de greu să postim? Din mulţimea de posibile răspunsuri, să reflectăm azi la trei dintre ele.

Roboţi

Codrin Liviu CUȚITARU

Roboţi

Robotul a trecut, treptat, de la „plimbarea” convulsivă pe coridoarele Universităţii, la alergarea „profesionistă”. Se arăta capabil să sară şi peste obstacole, plăcerea sa supremă fiind „să evite” deliberat, în viteză, femeile de serviciu îngenuncheate pe ciment şi prinse în efortul răzuirii gumelor de mestecat aruncate iresponsabil. Îngrijitoarele se speriau îngrozitor şi ţipau injurios după Robogică (foarte des îl numeau „pocitania dracului”!).

pulspulspuls

Un mare mister la liberalii ieşeni: cine va primi de la Bucale pâinea şi cuţitul listelor din toamnă?

Un mare mister tace şi face pe piaţa politichiei locale în această perioadă, stimaţi electori: cine va face listele de candidaturi de la parlamentarele din toamnă la liberalii ieşeni?