metalco

@@@platini-acka-stefanescu-iasi-sepsi
  • @@@platini-acka-stefanescu-iasi-sepsi
- +

Politehnica Iaşi – Sepsi Sfântu Gheorghe 1-4 (0-3), în etapa a VII-a a Ligii I de fotbal

Poli: Brînză - Onea (’89 - Stan), De Iriondo, Baxevanos, Buşu – Acka (’46 - Cabral), Passaglia, Fr. Cristea (’46 - Chacana) – Platini, A. Cristea, Popadiuc (’82- Assulin). Antrenor: Daniel Pancu.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov (’59 - Deligiannidis), Bouhenna, B. Mitrea, Ştefănescu – Aganovic (’81 - Purece), Vaşvari, I. Fülöp (’81 Fofana) - G. Dragomir (’14 - Achahbar) – L. Fulop, Bajrovic (’59 - Golofca). Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonaşe galbene: Chacana (’68) - Mitrea (’19), Dimitrov (’23).

Arbitri: Ionuţ Coza; Mircea Grigoriu, Radu Ghinguleac.

0-1, min. 24: Dimitrov a centrat de pe dreapta, L. Fülöp, liber, a reluat de la 8 metri, Brînză a respins, iar Bajrovic, care a părut în ofsaid, a înscris din careul mic;

0-2, min. 34: Vaşvari a transformat un penalty acordat în urma unui fault inutil comis de Platini asupra lui Ştefănescu;

0-3, min. 39: Bouhenna a reluat cu capul după un corner de pe dreapta executat de I. Fülöp;

1-3, min. 53: A. Cristea i-a pasat lui Popadiuc, care a preluat şi a înscris din careu;

1-4, min. 90: De Iriondo a trimis în proprie poartă după o centrare de pe dreapta a lui Purece.

Cu Frăsinescu şi Mensah căzuţi cu o zi înainte de meci din cauza COVID 19, cu Mihalache, Vanzo, Breeveld, Calcan şi Zajmovic accidentaţi şi cu Axinte în izolare după contaminăriile de la naţionala de tineret, Poli a intrat în meciul de sâmbătă cu Sepsi Sfântu Gheorghe, echipă care vizează play-off-ul în postura de victimă sigură. Aşteptările au fost confirmate din plin în prima repriză, când improvizata formulă a gazdelor a fost ridiculizată de solida trupă covăsneană. Sepsi a profitat din plin de paloarea Politehnicii, a marcat de trei ori, prin Bajrovic (’24), Vaşvari (’34) şi Bouhenna (’39) după faze în care apărarea ieşeană de ocazie şi-a arătat fragilitatea, iar Platini a comis aiurea un fault în careu. Mai mult, oaspeţii au mai avut şi alte ocazii, cele mai mari fiind irosite de I. Fülöp (’11) şi Dimitrov (’33 – bară). În acest timp, Poli, care a avut un singur om de bază la mijloc, Passaglia, a fost incapabilă să ţină de minge, să construiască, să ducă mingea spre atac, astfel că Niczuly a avut emoţii abia în minutul 41, când Acka nu a reuşit să reia simplu din careul mic.

Pancu a reuşit la pauză să injecteze un strop de orgoliu echipei sale, frântă,parcă după primul act, iar Poli a arătat mai bine în startul reprizei secunde. Asta deşi după improvizaţia De Iriondo ca stoper, au apărut alte reprofilări de posturi şi la mijloc unde au apărut Onea, urcat din apărare pentru a-i lăsa locul lui Cabral şi extrema Chacana. Iaşi a redus din diferenţă în minutul 53, prin Popadiuc, peste un minut a mai avut un moment bun, Chacana neobosindu-se să împingă mingea centrată prin faţa porţii, şi o perioadă în care a reuşit să aibă iniţiativa. Diferenţa uriaşă de valoare şi-a spus însă apoi cuvântul, Sfântu Gheorghe echilibrând disputa şi fiind aproape de gol prin Golofca (’64). Până la urmă, oarecum decentul 1-3 nu a rămas scor final deoarece în ultimul minut De Iriondo a înscris un autogol după o fază în care nu era presat de nimeni.

Poli a bifat astfel un nou eşec la scor în timp ce Sepsi, care nu a mai pierdut după înfrângerea din prima rundă, se înfige din ce în ce mai hotărât în zona fruntaşă a clasamentului.

R. Popa joacă la anul

^ Sâmbătă, Politehnica Iaşi a semnat un contract până în vara lui 2022 cu Răzvan Popa (23 ani). Stoperul venit de la Mediaş va putea juca la Poli de la începutul anului viitor deoarece nu a reuşit să-şi rezolve situaţia în termen util. Popa a obţinut oficial statutul de jucător liber după terminarea campaniei de transferări, astfel că nu mai are drept de joc în 2020. În ultimele luni ale acestui an, fundaşul central, care poate juca şi la mijloc, va primi un salariu simbolic la Iaşi, urmând să se antreneze şi să se integreze în echipă. Popa va trece la o retribuţie normală de la 1 ianuarie 2021. În atare condiţii, ieşenii, care primiseră asigurări de la agentul noii achiziţii că îi va rezolva situaţia, vor mai căuta un fundaş central. ^ Poli a acuzat faptul că la primul gol al oaspeţilor se putea acorda ofsaid şi că Mitrea trebuia să primească al doilea cartonaş galeben, în startul reprizei secunde. ^ Popadiuc a marcat primul gol în tricoul Iaşului, unde a venit din vara trecută. “Am avut o discuţie înainte de meci. I-am zis să dea pe poartă când are posibilitatea să şuteze, pentru că el trimitea în afara porţii. A marcat, sper să se deblocheze” a spus Pancu despre jucător. ^ Ieşenii nu au avut probleme doar cu titularii, ci şi pe banca de rezerve. Chiar dacă pe foaia de joc au fost trecuţi şi doi juniori, Tălmaciu şi Stan, ultimul debutând în Liga I, precum şi un jucător ca Assulin, o eternă deziluzie, şi tot au rămas trei locuri necompletate ^Rezervă de portari neutilizată a fost maghiarul Bosz. ^ Brînză a bifat primul meci la Poli.

Declaraţiile tehnicienilor

Daniel Pancu: “Am avut multe probleme. În prima repriză am făcut un fotbal trist, blazat, plafonat, am pierdut duelurile unu la unu, nu mai spun de respectarea planului tactic. Nu ţineam mai mult de trei secunde mingea în terenul adversarului, consecinţele au fost normale. La pauză am intervenit, jucătorii m-au văzut nervos pentru prima dată de când sunt la Iaşi. Am avut 20 de minute bune, cu atitudine, agresivitate, ceea ce mă face să accept alte erori. În condiţiile absenţelor multiple, am mizat şi pe jucători care au avut puţine minute, fără tonus, ceea care s-a resimţit. Aceeaşi diferenţă care a fost între noi şi FCSB, când ei au avut bolnavi, a fost azi, în sens invers. În efectiv complet sunt sigur că lucrurile erau altfel, pentru că echipa era pe un drum bun spre foarte bun, lucru care mă surprinde până şi pe mine. La noi, se simte însă când lipseşte şi un jucător… De acum, totul e istorie. Luni ne numărăm răniţii, ziua decisivă va fi joi, când facem o nouă testare COVID, iar vineri vom şti pe cine contăm. |sta nu mai e fotbal…”.

Leo Grozavu: “Sunt bucuros pentru rezultat. Sunt trei puncte foarte importante în faţa unui adversar care a arătat o formă bună până acum. Problemele pe care le-au avut i-au făcut să nu mai fie la fel azi. Sper să nu avem şi noi probleme, mai ales că din martie nu am avut niciun caz de COVID. Am făcut o primă repriză foarte, foarte bună, am luat un avantaj consistent. Am intrat puţin mai relaxaţi după pauză, am luat şi gol repede, însă apoi am reechilibrat partida. Am dat golul patru şi am adus linişte. Noi am început mai greu campionatul, pentru că am făcut şi multe transferuri, am avut şi o programare dificilă, acum trebuie să rămânem conectaţi şi cu picioarele pe pământ”.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.