anunturi
grandchef
Bolta rece
Iasi Tv Life
TeleM
Impact FM regional

Griezmann, omul decisiv la Lyon

GALERIE
griezmann-atletico
 • griezmann-atletico
- +

 

Atletico Madrid – Olympique Marseille 3-0 (1-0) în finala Ligii Europa

Formaţia Atletico Madrid a învins, miercuri, la Lyon, cu scorul de 3-0, echipa Olympique Marseille. Golurile au fost marcate de Antoine Griezmann, în minutele 21 şi 49 şi Gabi ('89). Olympique Marseille a revenit într-o finală europeană după o pauză de 14 ani şi a disputat ultimul act pe terenul rivalilor de la Olympique Lyon.  Germain (OM) putea deschide scorul încă din minutul 4. Payet i-a pasat în spatele apărătorilor adverşi la capătul unui contraatac, dar atacantul francez a trimis peste bara transversală. Marseille a continuat cu posesia până în minutul 21. O eroare a lui Sarr l-a ajutat pe Griezmann să scape singur cu Mandanda. Vedeta aflată pe lista Barcelonei a înscris fără emoţii, din situaţie de unu la unu cu veteranul din poarta marseilleză Reuşita i-a afectat extrem de mult pe cei de la Marseille. Francezii au încasat o nouă lovitură după circa patru minute. Payet a ieşit accidentat de pe gazon, în lacrimi, fiind schimbat cu Lopez. Atletico a început furibund partea secundă, Griezmann reuşind să ducă scorul la 2-0. Koke i-a pasat între doi adversari, Antoine a preluat, l-a aşteptat pe Mandanda să iasă din poartă, după care l-a lobat cu mult calm. Mingea s-a scurs în spatele liniei, iar tabela indica 2-0 după 49 de minute. OM a mai avut câteva momente de răbufnire, Mitroglou a semnat o altă ratare importantă în ultimele zece minute, când a nimerit bara cu o lovitură de cap. Putea fi seara lui Griezmann, dar Gabi a înscris pentru 3-0, în minutul 89. Koke a pasat din nou decisiv, iar căpitanul madrilen l-a executat pe Mandanda şi a pus capăt finalei. S-a încheiat 3-0 pentru Atletico Madrid, care ajunge la trei trofee câştigate în istoria Europa League. Spaniolii au triumfat în dauna lui Fulham la prima ediţie a noului format, iar al doilea succes a fost la Bucureşti, în finala cu Atheltic Bilbao.

 

Cuvântul antrenorilor

Diego Simeone (Atletico Madrid): "Acest sezon a fost greu, dar această victorie reprezintă mai mult decât un simplu trofeu. Am insistat, am perseverat după ce am pierdut două finale ale Ligii Campionilor şi am fost eliminaţi în semifinalele Ligii Campionilor anul trecut. Ne-am reinventat în această Liga Europa. Griezmann a confirmat ceea ce a făcut an după an. A fost decisiv în momentul cel mai important al meciului. El face mereu lucrurile bune. El trebuie să fie fericit că este cu noi. A jucat deja trei finale cu noi şi a câştigat două. Dacă va pleca, el va trebui să fie recunoscător pentru că face un mare pas cu ajutorul clubului nostru".

Rudi Garcia (Olympique Marseille): "Am lăsat să ne scape şansa noastră în prima repriză, în care noi am avut primii cea mai bună ocazie de a marca. Am comis o eroare la startul unei acţiuni, care ne-a făcut să fim conduşi şi împotriva unei echipe ca Atletico nu trebuie să fii condus pentru că devine complicat. în repriza a doua, ei şi-au ridicat nivelul şi a fost dificil pentru noi. Regret că nu am avut şansa de a reduce scorul şi de a redeschide meciul, la capul lui Mitroglou, care a trimis mingea în bară. Scorul este prea sever în raport cu fizionomia meciului, dar cea mai bună echipă a câştigat, cea cu experinţă mai mare".

 

 

 

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Liga a doua, la restart

Nicolae GRECU

Liga a doua, la restart

Va fi Politehnica Iaşi una dintre protagonistele luptei pentru promovarea pe prima scenă?

opinii

(Re)denumiri anapoda ale unor instituții de învățământ (V)

Eugen MUNTEANU

(Re)denumiri anapoda ale unor instituții de învățământ (V)

Nu este exclus ca timpul și uzul să valideze și să impună aceste formule denominative noi, dar, deocamdată, cel puțin pentru persoanele cu o educație umanistă solidă, impresia de improvizație și oportunism persistă.

Uimitorul concurs de arhitectură (3)

arh. Ionel OANCEA

Uimitorul concurs de arhitectură (3)

Nu a trecut multă vreme de la stabilirea echipei câştigătoare a concursului internaţional de arhitectură din proximitatea pieţei Palatului Culturii. Interesul pentru soluţiile realizate s-a stins. Probabil, echipa câştigătoare UNStudio lucrează deja la proiect, la documentaţiile pentru avizare, aprobare, autorizare. Discuţii mai mult sau mai puţin constructive vor mai fi, mai ales în momentele de consultare publică a planului urbanistic zonal ce va fi realizat cu această ocazie.

Călătorie în centrul oraşului

Alexandru CĂLINESCU

Călătorie în centrul oraşului

Dacă iau ca punct de reper locuinţa din Şefan cel Mare şi trasez un arc de cerc ce are drept limite Anastasie Panu şi Pojărnicie, casa din Păcurari e cumva pandantul celei din Ştefan cel Mare. Iar această legătură e, poate, şi o chestiune de destin.

pulspulspuls

Cum au fost arvunite locurile AUR de la Iaşi pentru viitoarea legislatură a Parlamentului

Cum au fost arvunite locurile AUR de la Iaşi pentru viitoarea legislatură a Parlamentului

Discuţiile de la Şcoala politică de vară de pe Bahlui, care s-a ţinut în aceste zile pe terasa unei berării boeme din târg, ar fi continuat la nesfârşit pe tema imposibilei şi, totuşi, foarte probabilei, coaliţii dintre liberali şi userişti, dacă cineva nu ar fi adus în discuţie, nu se ştie cu ce intenţii, problema vizitei în oraşul nostru a lui George Simion, liderul partidului AUR. 

Caricatura zilei

Vreme de neplajă

Editia PDF

Bancul zilei

Un sofer de TIR opreste la un popas, comanda un sandwich, o cafea si o placinta. Intra trei motociclisti rai, unul îi man&ac (...)

Linkuri sponsorizate

Parteneri

Alte publicatii

  Fotografia zilei

  Intrebarea zilei

  Implementarea benzii unice pentru mijloacele de transport în comun pe toată lungimea șoselei Nicolina, o apreciați ca fiind benefică fluidizării traficului din zonă?

  vezi raspunsuri

  Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.