Hunedoara: Femeie de 81 de ani a supraviețuit unei explozii de butelie. Suflul deflagraţiei a distrus mobila, a spart fereastrele şi a degradat tavanul încăperii

vineri, 13 iunie 2025, 23:30
1 MIN
 Hunedoara: Femeie de 81 de ani a supraviețuit unei explozii de butelie. Suflul deflagraţiei a distrus mobila, a spart fereastrele şi a degradat tavanul încăperii

O femeie de 81 de ani din judeţul Hunedoara a fost rănită, vineri seară, după explozia unei butelii. Femeia a fost transportată la spital, cu multiple arsuri, notează news.ro.

”Pompierii militari ai Punctului de Lucru Băiţa au intervenit, în această după-amiază, în satul Lunca, pentru a gestiona o situaţie de urgenţă generată de explozia unei butelii de gaz, neurmată de incendiu”, a transmis, vineri, ISU Hunediara

Sursa citată a precizat că, ajunşi de urgenţă la locul evenimentului, echipajele de pompieri au intervenit pentru acordarea primului ajutor unei femei în vârstă de aproximativ 81 de ani care prezenta arsuri de gradul I şi II pe suprafaţa corpului, dar era conştientă şi într-o stare stabilă.

Urmăriți canalul „Ziarul de Iași” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Echipajul SMURD a transportat victima la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului de Urgenţă din Deva.

”Din cauza suflului puternic, s-au degradat elemente de mobilier, fereastrele şi tavanul încăperii unde s-a produs explozia. Cauza probabilă a producerii exploziei a fost arcul electric ce s-a produs la aprinderea unui întrerupător, în urma acumulării de gaz în interior”, au mai transmis pompierii.

Etichete: batrana, butelie, hunedoara

Publicitate și alte recomandări video

Comentarii