Nu știm dacă mai țineți minte personagiul, dar iată cine este gardă pretoriană pentru menistrul pesedist al Sănătății, și mai noi senator de Iași, când acesta umblă liber prin județ?
Dacă nu l-ați recunoscut, ei bine, este vorba de beneficiarul de pensie de serviciu ca fost șef în Poliție Mișu Prindelei, stimați participanți la trafic, plecat la pensie direct din fruntea Poliției Rutiere Iași acuma mai mulți ani.
Cum a ajuns dom’ comisar șăf (r) să facă ordine pe lângă ștabii de la partidoi, ca să-și mai crească statutul și vizibilitatea, ei bine, asta n-am reușit să aflăm. Dar știm că, și pe vremuri, dom’ comisar șăf se simțea aproape de același partid. Așa că, deh, nu e cazul să vă scandalizați.
Ghici ce făcea duminică dom’ Costel în timp ce colegii se perpeleau la foc mic, la vot?
Ghici ce credeți că făcea dom’ Costel de la giudeț duminică după amiază, în orele cele mai agitate ale colegilor lui liberali, când cu toții se perpeleau din cauza cifrelor de speriat ce veneau din teren la sediul de campanie din Podu Roș?
Ei bine, martori oculari ne spun că dom’ Costel era bine mersi, la chiloțel cu fireturi, și se relaxa pe îndelete la piscina de cinci stele de la Pleiada, în Bucium.
Băbăeț’, stați așa olecuță: păi, pentru dom’ Costel, zi grea nu a fost duminică, ci sâmbătă, la aranjamentul cu premarii, dragilor. Așa că, deh, merita și el olecuță de apă caldă, nu-i așa?
Ce se mai aude cu guvernul?
Pentru că auzim că e atâta perpeleală printre aleșii noi și vechi, ca să afle cum s-ar putea face viitorul guvern, odată ce se știu procentele de la partide, am zis că musai să vă povestim aicea și ce am auzit noi de pe piața bârfelor politice.
Așadar, cea mai fierbinte chestiune care se dezbate momentan ar fi, zice-se, faptul că, auzim, partidoiul și trupa lui Ciolacu caută o variantă în care să facă un nou guvern doar cu liberalii și ungurii, fără useriști.
În varianta asta, avantajul ar fi că nu se mai încurcă cu standardele morale ale useriștilor pe care aceștia le-au tot clamat în campanie, știut fiind căci cu aceștia e mai greu la compromisuri murdare.
Dezavantajul este însă că majoritatea rezultată este una absolut la limită, cu care, da, treci guvernul în plen, folosind și dipotații minorităților, dar la senat chiar rămâi fără majoritate.
Și, în plus, zic oamenii informați că vin vremuri economice grele, cu tăieri și alte celea. Iar tu, cu guvern minoritar și în bătaia vântului, vei tremura mereu ca varga că poți cădea.
Este însă și un plan nespus: va începe cât de curând sezonul racolărilor de la POT, SOS și AUR. Iar mușterii, ohohoo…
**** PONT ****
Materialele de mai sus sunt o parodiere umoristică a realităţilor ieşene şi naţionale, realităţi care sunt tratate la modul cel mai serios în articolele de news ale ediţiei noastre. Orice asemănare cu oameni şi fapte din viaţa reală poate fi, aşadar, pur întâmplătoare.
Publicitate și alte recomandări video