Iașul, în emisiunea din finala concursului „Destinația anului 2021”
anunturi
Eurotrip
grandchef
anunturi
Bolta rece
anunturi
metalco

vineri, 24.09.2021

COMUNICAT DE PRESA

Iașul, în emisiunea din finala concursului „Destinația anului 2021”

GALERIE
iasi
  • iasi
- +

Orașul celor șapte coline a fost nominalizat în finala concursului „Destinația anului 2021”, iar emisiunea despre Iași va fi difuzată sâmbătă, 31 iulie, de la 17:30, la  postul de televiziune Prima TV. Cei care vor să susțină Iașiul o pot face votând până pe 29 august pe  www.destinatiaanului.ro.

„Suntem încântați să ne aflăm în finală, iar drumul Iașului către acest concurs este încă o dovadă a importanței turistice, culturale, istorice, precum și a continuei sale  dezvoltări.  Comunitatea orașului are un rol deosebit, iar implicarea în procesul de vot ne poate aduce locul câștigător, alături de voturile celor care au trecut pragul orașului nostru și au fost seduși de frumusețea sa.  Așteptăm cu nerăbdare să vedem emisiunea de sâmbătă, mai ales că asociația noastră și partenerii săi s-au implicat activ în vizita celor două echipe care au filmat Iașul” , a declarat Dora Morhan, director executiv al Asociației „Destination Iași”.

Iașul se prezintă în cadrul confruntării ca fiind locul unde arta formează oameni, orașul boem, poem, mereu în mișcare. El este locul care oferă un sens comun istoriei și transformării, unui trecut plin de poezie, literatură, artă și unui prezent care se îngrijește de patina timpului, dar îmbrățișează concomitent schimbarea, evoluția, mediul de business, dezvoltarea, tehnologia și potențialul creației locale.

În cursa pentru titlul  „Destinația anului 2021”, alături de Iași,  au fost nominalizate în urma votului a peste 16000 de persoane și Delta Dunării, Brăila, Oradea, Banatul Montan și Țara Maramureșului.

Votul publicului contează pentru 50% din punctajul final, restul de 50% fiind stabilit de  un juriu format din 2 cupluri de blogeri (Valize Vesele şi Romanian Thrills) şi 3 experţi în turism şi branding de destinaţie (Raluca Jianu – www.epicvisits.com, Felix Tătaru şi Cezar Dumitru – www.imperatortravel.ro).

 

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Cine, ce, cum în 2024

Pavel LUCESCU

Cine, ce, cum în 2024

Cu ochii pe 2024 când au loc toate alegerile posibile, locale, europarlamentare, parlamentare şi prezidenţiale, toate partidele îşi fac calcule. Dar nu toate au şanse să le nimerească pe alea de succes.

Filmuletul zilei

opinii

Drum fără pulbere (V)

Neculai SEGHEDIN

Drum fără pulbere (V)

Canalul Dunărea-Marea Neagră, inaugurat la 26 mai 1984, este cea mai mare lucrare inginerească din România și una dintre cele mai mari din lume. Este un motiv de mândrie pentru noi, dar este și un simbol al durerii, nedreptății și suferinței!

Atenţie, cade tencuiala!

Radu POPESCU

Atenţie, cade tencuiala!

Chişinăul, la fel ca Iaşul, este un oraş frumos şi cu un enorm potenţial neexploatat. „Născut talent, murit speranţă”, cum se mai zice la noi, şi asta în principal din cauza ghinionului chişinăuienilor de a se fi pricopsit de ani şi ani de zile cu o administraţie locală depăşită de situaţie. 

Între şoşocism şi cîţism

Nicolae CREŢU

Între şoşocism şi cîţism

Sunt oare şi oameni inteligenţi, cei care cu adevărat gândesc cu propriile capete şi nu se lasă prostiţi de fabricanţii de „Imagine”, dispuşi să vadă în ubicuu prezenţa şi mai ales „combativa” Şoşoacă un „fenomen” demn de atenţie? 

pulspulspuls

Iaca ce face dom’ Costel în Casa cu Pătrate când îi are pe procurorii DNA la uşă

Iaca ce face dom’ Costel în Casa cu Pătrate când îi are pe procurorii DNA la uşă

Bun, hai că dosarul ca dosarul, iar percheziţiile de ieri aşijderea, dar oare cum se face, dragi comeseni ai rubricuţei noastre, că la mai puţin de o oră după descinderea mascaţilor şi procurorilor DNA de la Bucureşti în biroul lui din Casa cu Pătrate, deci atenţie: după nu înainte, dom’ Costel de la Cejău aruncă pe pagina lui de Facebook această postare haioasă? 

Caricatura zilei

Submarin francez

Editia PDF

Bancul zilei

- Ioane, ce tot strâmbi din nas la sarmalele mele? Nu sunt bune? - Ba da, Marie, sunt bune, dar toti ceilalti din sala de (...)

Parteneri

Alte publicatii

    Intrebarea zilei

    Sute de persoane au ieșit în stradă pentru a protesta împotriva resticțiilor legate de COVID. Care ar trebui să fie pasul următor?

    vezi raspunsuri

    Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.