anunturi
grandchef
anunturi
Bolta rece
anunturi

miercuri, 18.05.2022

COMUNICAT DE PRESA

Iașul, în emisiunea din finala concursului „Destinația anului 2021”

GALERIE
iasi
 • iasi
- +

Orașul celor șapte coline a fost nominalizat în finala concursului „Destinația anului 2021”, iar emisiunea despre Iași va fi difuzată sâmbătă, 31 iulie, de la 17:30, la  postul de televiziune Prima TV. Cei care vor să susțină Iașiul o pot face votând până pe 29 august pe  www.destinatiaanului.ro.

„Suntem încântați să ne aflăm în finală, iar drumul Iașului către acest concurs este încă o dovadă a importanței turistice, culturale, istorice, precum și a continuei sale  dezvoltări.  Comunitatea orașului are un rol deosebit, iar implicarea în procesul de vot ne poate aduce locul câștigător, alături de voturile celor care au trecut pragul orașului nostru și au fost seduși de frumusețea sa.  Așteptăm cu nerăbdare să vedem emisiunea de sâmbătă, mai ales că asociația noastră și partenerii săi s-au implicat activ în vizita celor două echipe care au filmat Iașul” , a declarat Dora Morhan, director executiv al Asociației „Destination Iași”.

Iașul se prezintă în cadrul confruntării ca fiind locul unde arta formează oameni, orașul boem, poem, mereu în mișcare. El este locul care oferă un sens comun istoriei și transformării, unui trecut plin de poezie, literatură, artă și unui prezent care se îngrijește de patina timpului, dar îmbrățișează concomitent schimbarea, evoluția, mediul de business, dezvoltarea, tehnologia și potențialul creației locale.

În cursa pentru titlul  „Destinația anului 2021”, alături de Iași,  au fost nominalizate în urma votului a peste 16000 de persoane și Delta Dunării, Brăila, Oradea, Banatul Montan și Țara Maramureșului.

Votul publicului contează pentru 50% din punctajul final, restul de 50% fiind stabilit de  un juriu format din 2 cupluri de blogeri (Valize Vesele şi Romanian Thrills) şi 3 experţi în turism şi branding de destinaţie (Raluca Jianu – www.epicvisits.com, Felix Tătaru şi Cezar Dumitru – www.imperatortravel.ro).

 

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Spaima Constituţiei

Cătălin ONOFREI

Spaima Constituţiei

Asta-i pohta ce-au pohtit?

opinii

Omnia Vincit Amor

Florin CÎNTIC

Omnia Vincit Amor

Ca cercetător care a lucrat pe arhiva Mircea Eliade existentă la Colecţiile Speciale ale bibliotecii Regenstein a Universităţii din Chicago, mă întreb în fiecare an, pe 22 aprilie, ce mai rămâne din amintirea marelui istoric al religiilor azi, când discursul demolator este atât de hotărât cu predecesorii „incorecţi politic”. Însă, oricât de înverşunaţi ar fi detractorii lui, un singur lucru nu i-l pot lua: iubirea pe care i-a purtat-o Christinel.

Dorul şi amintirea de-a pururi

Grigore ILISEI

Dorul şi amintirea de-a pururi

În acest Floral 2022, în ziua de 18, cu 80 de ani în urmă, a venit pe lume în Bălăbăneşti, judeţul Covurlui, Ecaterina Şerbu, din 22 noiembrie 1965 Ecaterina Ilisei. S-a petrecut acea naştere de prunc în locul cu pricina, pentru că aici, în aşezarea dintre dealuri şi văi ameţitoare, îi duseseră soarta şi misia pe Constantin Şerbu, subofiţer de jandarmi şi şef de post, şi pe soţia lui Aneta, născută Moldoveanu, din părţile Constanţei, părinţii Ecaterinei. 

Enescu în presa română (I)

Alex VASILIU

Enescu în presa română (I)

Selecţii din interviurile acordate în România de George Enescu au fost publicate sporadic de-a lungul timpului, însă muzicologul şi compozitorul Laura Manolache a avut iniţiativa ordonării cronologice în două volume a unui număr impresionant de răspunsuri la întrebările jurnaliştilor. 

pulspulspuls

Iacătă-l la interval pe conţilierul premarelui Mihai Chirica, cu o postare de zile mari

Iacătă-l la interval pe conţilierul premarelui Mihai Chirica, cu o postare de zile mari

La sfârşitul săptămânii trecute, mai precis vineri, spre seară, consilierul de taină al primarului Chirica, inegalabilul Radu Botez, a produs o cugetare care a zguduit gândirea geoeconomică actuală în contextul războiului din Ucraina. 

Caricatura zilei

Grătar la bloc, în balcon

Editia PDF

Bancul zilei

Doi rechini : - Ce faci, ma? - Am fost bolnav... - Pai, ce-ai avut?  - Am mâncat un general rus si o saptamân (...)

Parteneri

Alte publicatii

  Fotografia zilei

  Intrebarea zilei

  Implementarea benzii unice pentru mijloacele de transport în comun pe toată lungimea șoselei Nicolina, o apreciați ca fiind benefică fluidizării traficului din zonă?

  vezi raspunsuri

  Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.

  X