metalco

pliskova-halep
  • pliskova-halep
- +

După ce a condus cu 5-3, românca a pierdut nouă game-uri consecutive în semifinala cu Pliskova de la Miami şi a ratat şansa de a reveni în fruntea topului mondial

Episodul Miami din cariera celei mai bune jucătoare române de tenis s-a încheiat într-un mod ciudat. Simona Halep a fost învinsă, vineri, cu scorul de 5-7, 1-6 de jucătoarea cehă  Karolina Pliskova (7WTA), în semifinalele Miami Open. Partida a fost întreruptă de ploaie de două ori, o dată la scorul de 3-3, pentru aproximativ o oră şi, apoi, la 5-7, 0-5, circa 70 de minute. În urma acestui eşec, Halep a ratat ocazia de a reveni pe locul I WTA. Ea va urca totuşi de pe locul 3 pe locul 2, în clasamentul ce va fi publicat luni, dacă Pliskova nu câştigă finala. Simona Halep a început bine meciul cu Pliskova, a fost agresivă, a jucat cu mingi lungi şi pe marginile terenului, care au obligat-o pe adversară să se mişte mult şi să lovească din poziţii inconfortabile. Halep a servit însă slab, a coborât nivelul de joc din ce în ce mai mult şi i-a permis jucătoarei cehe să intre mai bine în joc. Pliskova nu a început grozav partida, dar căderea din jocul româncei i-a oferit puncte şi încredere. Sportiva cehă şi-a reglat în special serviciul, apoi loviturile imparabile şi, cum de dincolo de fileu nu a venit nicio reacţie, s-a impus cu uşurinţă. În primul set, cele două jucătoare şi-au fructificat serviciul până la 2-2, apoi Halep a făcut break, iar Pliskova a răspuns cu rebreak. Pe serviciul Karolinei Pliskova, la 3-3, Halep a avut 40-15, dar ploaia a întrerupt partida timp de aproape o oră. La reluare, Pliskova a comis o dublă greşeală, astfel că scorul a devenit 4-3 pentru Simona, apoi 5-3, după serviciul româncei. Din acel moment, s-a produs prăbuşirea bruscă în jocul Simonei Halep, care a pierdut nouă game-uri la la rând, cele de 5-5 şi de 5-6, la zero. La 5-6, Halep a condus cu 40-15 pe propriul serviciu, dar setul a trecut în dreptul adversarei, cu 7-5, după 49 de minute. Simonei nu i-a mai ieşit nimic în setul al doilea, iar Pliskova a făcut repede 5-0, înainte ca ploaia să oprească din nou partida, după 70 de minute de joc efectiv. La reluarea jocului, după alte 70 de minute de pauză, fiecare jucătoarea şi-a făcut serviciul, astfel că Pliskova s-a impus, cu 6-1, după o oră şi 15 minute de joc efectiv. Partida s-a încheiat după ora locală 01.00, iar scorul întâlnirilor directe Halep - Pliskova a devenit 7-3. “Cred că am jucat extraordinar în setul al doilea. Bineînţeles, cred că Halep putea juca un pic mai bine. Poate a fost frustrată de primul set, când lucrurile nu au mers cum şi-a dorit. Am dat câteva lovituri bune şi s-a schimbat cursul după pauză. Sunt bucuroasă de nivelul meu”, a declarat Pliskova, potrivit site-ului WTA.

Karolina va juca finala împotriva jucătoarei australiene Ashleigh Barty (11 WTA). Aceasta a învins-o într-un meci cu multe întreruperi din cauza ploii, pe estona Anett Kontaveit cu scorul de 6-3, 6-3.

În turneul masculin sunt cunoscute amândouă semifinalele. Roger Federer (5 ATP), cu un joc de mare spectaculozitate, l-a învins după un meci de o oră şi 25 de minute pe sud-africanul Kevin Anderson cu 6-0, 6-4 (7 ATP)  şi va juca a şaptea semifinală la competiţia din Florida. Federer a câştigat de trei ori turneul de 1.000 de puncte de la Miami, ultima dată în 2017. Adversarul din penultimul act al jucătorului de 37 de ani este canadianul de 19 ani Denis Shapovalov (23 ATP) care l-a întrecut în sferturi, cu scorul de 6-7, 6-4, 6-2, pe americanul Frances Tiafoe (34 ATP), după un meci de două ore şi 15 minute. Cealaltă semifinală se joacă între americanul John Isner (9 ATP) şi canadianul Felix Auger-Aliassime (57 ATP).

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Cine (mai) vrea reforma Curţii Constituţionale?

Cosmin PAȘCA

Cine visează că pensiile speciale vor fi anihilate în următorul mandat legislativ ar face bine să arunce o privire pe programele de guvernare ale principalelor formaţiuni şi să caute cine promite reformarea Curţii Constituţionale.

Filmuletul zilei

opinii

Tratamente complementare

Codrin Liviu CUȚITARU

Ascultam, cu respiraţia tăiată, relatarea de film horror a profesorului. „Ei bine”, a strigat el, declanşându-ne tresăriri spasmodice (doamna din Bucureşti l-a stropit chiar pe fostul doctorand, pe faţă, cu şampania sărită din paharul ei), „era una şi aceeaşi semnătură: Dr. Costel Fălcuţă Frontală! Aşa mi-a venit ideea salvatoare, vindecătoare! Eu sunt Prof. dr. Romeo Prăjanie! Acasă, Prof. Romeo ţine regim feroce, la şcoală, Dr. Prăjanie bea de stinge! Încă un scotch la băiatu’!”

Moldova şi transportul durabil în Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (I)

George ŢURCĂNAŞU

În seria ce debutează astăzi vă voi prezenta o parte dintre opiniile asociaţiei Mişcarea pentru dezvoltarea Moldovei vis-à-vis de lista de proiecte propuse de către autorităţile centrale, într-o manieră deloc transparentă. Menţionez că nu este vorba de un text oficial al asociaţiei.

Despre riscuri (financiare)

Alin ANDRIEȘ

În contextul pandemiei de COVID-19 auzim tot mai des vorbindu-se despre riscurile la care suntem expuşi şi necesitatea de a gestiona aceste riscuri. Dar pentru a putea gestiona riscul este necesar să înţelegem ce reprezintă riscul în general. Riscul poate fi definit ca un eveniment incert, dar posibil, care ar putea provoca anumite pierderi.

pulspulspuls

Ce mai lipsea în campania de la partidoi: un avion hârbuit ca vai de el!

De parcă nu îi era destulă pe cap beleaua cu alegerile şi campania, taman acum când e tot mai acuzat prin partid că nu poate mobiliza premarii ca să scoată lumea la vot, cică şeful de filială nea Măricel are bătăi de cap şi cu o altă problemă care arde, tot zilele astea.