2 mil. euro zboară de pe Aeroport: bilet doar „dus”
Un proces cu bataie lunga, care are o miza însemnata - 8,8 milioane de lei, a mai bifat o etap (...)
citeste totluni, 19.04.2021
Inceputul de primavara ne aduce soare si vreme buna, dar vor urma si cateva zile cu temperaturi usor mai scazute, urmand ca apoi sa fie iar vreme frumoasa, conform prognozei meteo pentru perioada 2-15 martie.
Moldova
Temperaturile vor creste in primele 3 zile, astfel incat media maximelor va ajunge la 18 grade, in data de 4 martie. Ulterior, temperatura va marca o scadere treptata, ajungand la valori de 7...8 grade pe 7 martie, dupa care se va mentine la medii de 9...12 grade.
Regimul pluviometric va fi in general deficitar, cu o probabilitate mai mare de precipitatii in unele zile din intervalul 6-9 martie.
Potrivit accuweather, în Iasi vor fi maine 20 de grade Celsius.
Banat
In primele doua zile, vremea se va incalzi devenind deosebit de calda (16...18 grade), apoi se va raci semnificativ pana la 8...9 grade spre finalul primei saptamani. Incepand din 8 martie, vremea se va incalzi usor si treptat, astfel incat vor fi intre 11 si 13 grade.
Precipitatiile, predominant ploi, se vor semnala aproape zilnic si vor fi moderate cantitativ in intervalul 3-5 martie.
Crisana
In primele doua zile, vremea se va incalzi devenind deosebit de calda, cu temperaturi de 18...19 grade, apoi se va raci semnificativ, astfel incat media va ajunge la 7...8 grade spre finalul primei saptamani. Incepand din 8 martie, vremea se va incalzi usor si treptat, astfel incat media maximelor se va situa intre 10 si 13 grade.
Precipitatiile, predominant ploi, se vor semnala aproape zilnic si vor fi moderate cantitativ in intervalul 3-5 martie.
Transilvania
In primele doua zile din intervalul celor doua saptamani, vremea se va incalzi devenind deosebit de calda, cu temperaturi diurne ce vor atinge, in medie, 16...17 grade, apoi se va raci semnificativ (6...7 grade spre finalul primei saptamani). Incepand din 8 martie, vremea se va incalzi usor si treptat, astfel incat media maximelor se va situa intre 9 si 12 grade.
Precipitatiile, predominant ploi, se vor semnala aproape zilnic si local vor fi moderate cantitativ in intervalul 4-7 martie.
Maramures
In primele doua zile din intervalul celor doua saptamani, vremea se va incalzi devenind deosebit de calda, cu temperaturi de 16...17 grade. Apoi se va raci semnificativ, temperatura ajungand la 7...8 grade spre finalul primei saptamani.
Incepand din 8 martie, vremea se va incalzi usor si treptat, astfel incat media maximelor se va situa intre 9 si 12 grade.
Precipitatiile, predominant ploi, se vor semnala aproape zilnic si local vor fi moderate cantitativ in intervalele 2-3 martie si 4-6 martie.
Dobrogea
Temperaturile vor fi mai ridicate in primele 3 zile, astfel incat media maximelor va ajunge la 17 grade. Dupa data de 4 martie, temperatura maxima va marca o scadere treptata, ajungand la valori medii in jurul a 10 grade pe 7 martie, dupa care se va mentine la medii de 10...12 grade.
Regimul pluviometric va fi in general deficitar, cu o probabilitate mai mare de precipitatii in unele zile din intervalul 5-9 martie.
Muntenia
Pe parcursul celor doua saptamani, vremea se va mentine mai calda decat in mod normal in luna martie, deosebit de calda pana pe 4 martie, cu medii ale temperaturii maxime de 17...19 grade. Incepand din data de 5 martie, temperatura maxima va marca o scadere treptata, ajungand la valori medii in jurul a 11 grade pe 8 martie, dupa care se va mentine la medii de 11...13 grade.
Probabilitatea pentru precipitatii, predominant ploi in general slabe, va fi mai ridicata in intervalele 4-5 martie si in unele zile ale intervalului 6-9 martie.
Oltenia
Pe parcursul celor doua saptamani, vremea se va mentine mai calda decat in mod normal in luna martie, deosebit de calda pana pe 4 martie, cu medii ale temperaturii maxime de 15...17 grade. Incepand din data de 5 martie, temperatura maxima va marca o scadere treptata, ajungand la valori medii in jurul a 11 grade pe 8 martie, dupa care se va mentine la medii de 12...13 grade.
Probabilitatea pentru precipitatii, predominant ploi, va fi mai ridicata in intervalul 3-5 martie, cand local acestea vor fi moderate cantitativ.
La munte
In primele trei zile din intervalul celor doua saptamani, vremea va fi calda, cu temperaturi diurne ce vor atinge, in medie, 6...9 grade, apoi se va raci semnificativ, astfel incat media maximelor va ajunge la 0 grade spre finalul primei saptamani. Incepand din 9 martie, vremea se va incalzi usor si treptat, astfel incat media maximelor se va situa intre 1 si 4 grade.
Temporar vor fi precipitatii mixte aproape zilnic, iar probabilitatea ca acestea sa devina in general moderate cantitativ va fi mai mare in intrervalul 3-6 martie.
© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.
Hai cu pensiile speciale: Poliţiştii tocmai au mai rupt un gât!
Zece cărţi pentru premiul de proză "Ziarul de Iaşi". Academia Română este partener de onoare
Cum arată bugetul Iaşului pe acest an. Comparaţii cu alte oraşe mari
Un ieşean a reuşit să oprescă ridicarea unui bloc lângă casa sa. Cum a convins judecătorii
Studiu: Ivermectina nu are efecte semnificative în tratarea bolnavilor de COVID
(VIDEO) Ce pedeapsă a primit proprietara câinilor Amstaff care au rănit mai mulţi ieşeni
S-a publicat calendarul înscrierilor: câte locuri sunt la creşe, pe cartiere?
Un caz interesant: dacă cel care te-a accidentat moare, rămâi nedespăgubit de asiguratori
Un revoluţionar ieşean „cu rol determinant”, refuzat de Primărie. Ceruse 1 ha de teren
Dosar penal pentru un şofer de BMW pentru că a vrut să dea prioritate. Cum e posibil?
Paturile libere de ATI se umplu cu pacienţi aduşi din toată ţara
Ingratitudine: părinţii şi-au luat înapoi casa donată fiicei şi ginerelui
Rezultate bune pentru elevi la simularea Evaluării Naţionale: au promovat 63% dintre candidaţi
Condamnată pentru că a rănit-o cu o piatră pe concubina fostului soţ
Medicii de familie vor putea monta dispozitive Holter pentru monitorizarea tensiunii
Peste două mii de locuri libere pentru vaccinare cu Pfizer şi Moderna în tot judeţul
Metamorfoze ale protocronismului sau despre incompetenţa cu ştaif (IV)
Un vis spulberat; echipa feminină de tenis de masă Politehnica Iaşi a ratat caliicarea în Superligă
Cristi Borcea face dezvăluiri despre anii petrecuţi la puşcărie şi despre copiii lui
Familia Gucci, nemulţumită de abordarea lui Ridley Scott în filmul cu Lady Gaga şi Adam Driver
Fostul vicepreşedinte Mike Pence, supus unei intervenţii chirurgicale cardiace
Vasile Dîncu: Nu cred că este un moment foarte bun neapărat acesta pentru o moţiune de cenzură
În ciuda restricţiilor, sute de mii de români se află chiar acum pe litoralul Mării Negre!
Află cele mai noi tendințe în materie de nunți la Wedding Days, în Palas!
Jaf armat la locuinţa fotbalistului Chris Smalling. Ce au furat bandiţii?
Echipa Hertha Berlin în carantină, după ce a înregistrat al patrulea caz de coronavirus
CEC Bank pune la bătaie un miliard de lei în anul 2021 pentru credite prin programul IMM Invest
Procurorii verifică de ce au fost clasate plângerile împotriva criminalului din Oneşti
Cîţu: Vom da posibilitatea de a avea centre de vaccinare cu Pfizer drive thru
Un bărbat se autoincendiază la Paris, la staţia de metrou Pigalle
Voiculescu: Cîțu și-a permis să ”ievalueze” o echipă pe care nu o cunoștea, exact ca Tudorel Toader
UE ar putea renunţa, în 2022, la vaccinurile AstraZeneca-Oxford şi Johnson&Johnson
Europarlamentarul PSD Claudiu Manda a fost trimis în judecată de DNA
Bulai, USR. Poate am greșit în decembrie când am spus fără Ludovic
Restricțiile din municipiul Iași vor fi relaxate de mâine. Trecem la scenariul galben
Michael Jordan îl va omagia pe Kobe Bryant la ceremonia de introducere a “Black Mamba”
Voiculescu: UNIFARM e unul din marile jafuri ale pandemiei, cel mai mare cu siguranţă
Mads Mikkelsen va juca alături de Harrison Ford în „Indiana Jones 5”
Voiculescu, despre morții cu COVID: Diferențe între ce se raportează și datele reale
Surse: Ioana Mihăilă, propunerea USR-PLUS pentru Ministerul Sănătății
Cumpănașu, al treilea proiect cu Ministerul Educației: 4 milioane lei să scoată instituția din haos
Modificările la Ordinul MS privind carantina au avut și acordul specialiștilor din INSP?
Nichita DANILOVŞerban Axinte şi anxietăţile sale |
Dana ȚABREANoii infractori |
Michael ASTNER„Absolutismul” libertăţii de expresie |
Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.