Iaşi: 7 vagoane ale unui tren au deraiat. Circulaţia feroviară, întreruptă pe ruta Paşcani-Iaşi FOTO
"Compania Nationala de Cai Ferate CFR SA va informeaza ca circulatia feroviara este între (...)
citeste totjoi, 30.06.2022
Unul dintre cele mai mediatizate dosare din justiţia ieşeană este foarte aproape de a fi finalizat. Curtea de Apel Iaşi, în calitate de instanţă de apel, a decis ieri să îl condamne pe generalul ucrainean Valerii Gaiciuc la şase ani de închisoare pentru “jaful de un milion de dolari”, aşa cum a fost denumită fapta din decembrie 2011 a lui Gaiciuc, ce a încercat să ridice de la o bancă din Iaşi această sumă, provenită din surse ilicite.
Unul dintre complicii generalului, Konstantin Ossipov, originar din Israel, a primit o pedeapsă mai blândă, de patru ani de închisoare, urmând ca şi el să fie extrădat în cazul în care sentinţa va rămâne definitivă. Al treilea inculpat, Matei Vitalie, singurul dintre cei trei care nu se mai află în arest preventiv, a primit trei ani de închisoare cu suspendare. Potrivit reprezentanţilor DIICOT Iaşi, cei trei au intrat în conturile diferitor firme din lume, de unde au efectuau tranzacţii în conturile unor firme administrate de ei. „Actele de urmărire penală probează că inculpatul Gaiciuc Valerii coordonează şi este liderul persoanelor care au rolul de a asigura deghizarea operaţiunilor financiare de transfer interbancar şi de creare a aparenţei unor operaţiuni comerciale care să justifice transferurile interbancare a sumelor fraudate cu scopul final de a asigura «albirea banilor»“, au precizat procurorul DIICOT.
Pe 31 martie 2011, Konstantin Ossipov (43 de ani) şi Vitalie Matei (38 de ani) s-au deplasat la Iaşi pentru a înfiinţa firma SC Rumoluc SRL, societate pe care inculpaţii intenţionau să o folosească pentru a spăla bani obţinuţi fraudulos. În scurt timp, pe numele acestei firme au fost deschise trei conturi bancare la o sucursală din Iaşi a CEC Bank. Gaiciuc a plăsmuit ulterior mai multe tranzacţii între firmele sale fantomă din alte ţări şi cea deschisă la Iaşi, în scopul de a justifica banii furaţi din conturile a două bănci din SUA şi Italia. Una dintre tranzacţiile fictive avea ca obiect cumpărarea de către SC Romuluc a 10% din acţiunile firmei ITR Europe TV Channel Corp, valoarea acesteia fiind de 933.000 de dolari. Ulterior a mai avut loc o tranzacţie, în valoare de 950.000 de dolari, între firma Romuluc şi o altă societate fantomă, ce avea ca obiect vânzarea a unei cantităţi de rapiţă ce urma să aibă loc la graniţa României cu Ucraina. În zilele premergătoare deconspirării lor, unde un rol l-au avut şi informările FBI, cei trei au mers la bancă şi au vrut să transfere ultima sumă de bani în conturile personale de la mai multe bănci din România. Reprezentanţii băncii au sesizat neregulile constatate în cerinţele celor trei şi au anunţat autorităţile. La începutul lunii decembrie, Valerii Gaiciuc, Konstantin Ossipov şi Vitalie Matei au fost luaţi pe sus de oamenii legii şi arestaţi preventive pentru 29 de zile. Sentinţa de ieri a Curţii de Apel nu este definitivă şi poate fi atacată cu recurs. Procesul urmează să fie soluţionat definitiv de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
Cuvinte cheie: + generalul ucrainean Valerii Gaiciuc, jaful de un milion de dolari
© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.
Şcoală de vară pentru dezvoltare personală la Colegiul Pedagogic
În România s-au refugiat mai mulți ucraineni cu studii superioare decât în Polonia și Cehia
Examenul auto se va putea susține oriunde în țară! – proiect de lege
FRAUDĂ Liceu unde elevi de mate-fizică iau 2 la matematică la BAC. Cei de la filologie, 3 la română
Şase ani cu executare pentru un lung şir de infracţiuni la Codul Rutier
VIDEO Misteriosul avion militar spațial X-37B al armatei americane, de care se teme Putin
FOTO Hotelierii dintre Eforii, disperați. Nudiștii le alungă clienții. Umblă pe la terase goi pușcă
Se circulă pe un singur fir pe ruta Iași-Pașcani după deraierea unui tren
Peste 30 de turbine eoliene vor fi instalate pe raza a două comune ieșene
Cât de cald a fost azi în România? Pizza congelată pe bordul unei mașini
Celebrul dosar cu șine tras pe linie moartă? Guvernanții pregătesc o lege
FOTO Găsiți bufnița în această imagine? Camuflaj natural perfect
”Salata rusească” din meniul restaurantului de la summitul NATO stârneşte controverse
Iaşi: 7 vagoane ale unui tren au deraiat. Circulaţia feroviară, întreruptă pe ruta Paşcani-Iaşi FOTO
Ce spune purtătorul de cuvânt al lui Putin despre masculinitatea toxică a şefului său
„Este vremea să ducem războiul pe teritoriul Rusiei” – comentariu The Times
Putin pierde puterea simbolică la Moscova: e criticat de un magnat foarte apropiat
(FOTO) Iată propunerile firmelor internaţionale de arhitectură pentru Palas Campus 2
Cererea Elenei Udrea de suspendare a executării pedepsei, respinsă de Înalta Curte
Mesaje de ameninţare: „Luptătorii din Ucraina vor să arunce în aer un spital din Transilvania”
Investiţie străină de 125 de milioane de euro într-o nouă fabrică la Oradea
Slăbit de la 100 la 85 de kg. Medic: Problema este să se mențină scăderea pe termen lung
Grasu XXL, cercetat de Poliție după ce a amenințat un spectator la un concert în București
Deputaţii au aprobat majorarea cu un procent a contribuţiei la fondurile private de pensii
Camera Deputaţilor: Amenzi mai mari pentru lipsa rovinietei valabile
Ciucă, salvat de plagiat cu ajutorul unui judecător al grupării Fenechiu de la Iaşi?
Trafic îngreunat la Valea Lupului. Un TIR a împins o mașină 30 de metri FOTO
40,2 grade Celsius în Japonia, record de temperatură în iunie în ultimii 150 de ani
Raport interesant: Majoritatea refugiaţilor ucraineni din România au studii superioare
Radu Mihail, liderul senatorilor USR, îl ironizează pe Florin Cîţu: Adevărata echipă câştigătoare
Ciucă: Vom aproba astăzi suspendarea plăţii ratelor bancare pentru o perioadă de 9 luni
Proiectul Institutului Regional de Medicină Cardiovasculară a ajuns la stadiu de memoriu
Livadă din satul Brătuleni, comuna Strunga, cuprinsă de flăcări (VIDEO)
Irakul înregistează un prim mort de holeră. Ultima epidemie de amploare a avut loc în 2016
Incendiu la un bloc de patru etaje din Paris: cel puţin nouă răniţi, inclusiv doi grav
Tânăr din Argeş, reţinut în urma unei relaţii de concubinaj cu o adolescentă de 14 ani
Cinci maşini s-au izbit violent la Vânători din cauza unui şofer căruia i s-a făcut rău (VIDEO)
Un bărbat a fost reţinut după ce a furat 800 de lei de la o prostituată
Biden anunţă, la summitul NATO de la Mdrid, o consolidare a prezenţei mailitare americane în România
Ponturi pentru a avea o pensie decentă. Ce reguli trebuie să urmaţi
Ministerul lui Cseke Attila foloseşte ilegal trei autoturisme de la Cadastru
Boris Johnson crede că Putin n-ar fi declanşat războiul din Ucraina dacă era femeie
FOTO - Accident cumplit pe drumul morţii: trei persoane au decedat, iar alte şase au fost rănite
Lucian DÎRDALAG7 reîncărcat |
Florin CÎNTIC„Războiul sfânt” al rasei |
Radu PĂRPĂUȚĂThe Show must go on! |
Alex VASILIUBill Evans - un romantic al avangardei |
Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.