Juventus şi Sevilla, în pole position

allegri
  • allegri
- +

Inspiraţia antrenorului juventin Massimiliano Alegri a decis victoria Bătrânei Doamnei în meciul de la Porto, din optimile Ligii Campionilor.  Sevilla a dominat clar meciul cu Leicester, dar calificarea se joacă

Echipa italiană Juventus Torino a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 2-0 (0-0), formaţia portugheză FC Porto, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor, în timp ce spaniolii de la FC Sevilla a trecut, pe teren propriu, de englezii de la Leicester City, scor 2-1 (1-0).
Pe “Delle Alpi”, meciul a fost decis de inspiraţia antrenorului Massimiliano Allegri, doi dintre jucătorii introduşi de acesta în repriza secundă marcând la scurt timp de la intrarea lor pe teren, Marko Pjaca (‘72), Dani Alves (‘74).  Succesul italienilor a fost facilitat şi de faptul că Porto a jucat mai bine de o oră în zece oameni, Alex Telles primind două cartonaşe galbene în decurs de doar 73 de secunde. Prima oportunitate notabilă a celor două formaţii a venit abia după 23 de minute, când Dybala a şutat peste poartă. Juve a controlat jocul după eliminarea lui Telles, dar Cuadrado a tras pe lângă poartă, pentru ca şutul lui Pjanic  să fie reţinut de Casillas.  În debutul reprizei secunde, Porto a avut şi ea o situaţie bună, prin Herrera (‘48), care a reluat cu capul în plasa laterală o centrare a mexicanului Layun. Şutul lui Dybala (‘53) a fost reţinut de Casillas, Khedira (60) a trimis un pic peste poartă, iar Higuaín (‘66) a ratat şi el ţinta. Croatul Pjaca a deschis scorul (‘72), la cinci minute de la intrarea sa pe gazon, reluând în plasă mingea centrată de Dybala. Imediat după gol, Dani Alves a intrat pe teren şi a reuşit să înscrie după 141 de secunde.  Ultima situaţie notabilă a meciului a fost ratată de Khedira (‘87), portarul Casillas, fostul său coechipier de la Real Madrid, intervenind salvator.

Sevilla putea câştiga şi mai clar, dar a ratat un penalty şi a avut şi două bare.
Gazdele au început bine şi a ratat o primă ocazie în minutul 3, când Sarabia a tras de la distanţă, iar mingea a căzut pe plasa porţii lui Schmeichel.
Ibericii au primit penalty în minutul 13, când Correa a fost faultat de Wes Morgan, dar şutul argentinianului din punctul cu var a fost apărat de portarul danez.
Sevilla a continuat să controleze jocul şi să îşi creeze ocazii, dar Schmeichel s-a dovedit în mare formă, apărând şutul lui Escudero (‘22). Sarabia (‘25) a deschis scorul, cu o lovitură de cap, la centrarea lui Escudero. Schmeichel a respins peste bara transversală un şut deviat al lui Jovetic, apoi a apărat mingea cu efect expediată de Vitolo, acordând corner la şutul lui Corre.
În partea secundă, primul şut pe poartă al englezilor a fost trimis de Ndidi (’55). Sevilla şi-a mărit avantajul în min. 62, prin Correa,  care a finalizat o fază realizată de Jovetic. Leicester City a marcat un gol important în economia dublei manşe, prin Vardy (‘73), găsit excelent de Drinkwater. Vardy a fost aproape de a reuşi dubla după numai două minute , dar Rico a reţinut în cele din urmă.

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

COVID-19, ca un avertisment

Nicolae GRECU

Învăţăturile diavolului coronavinus cătră Majestatea Sa Regele fotbalului.

Filmuletul zilei

opinii

Pericolul manelizării cântecului popular (II)

Eugen MUNTEANU

Spre a ilustra consideraţiile din foiletonul trecut, autorul prezintă o serie de exemple concrete de degradare a cântecului popular actual.

Un vis

arh. Ionel OANCEA

Un vis

Se făcea că peste oraşul nostru a coborât în chip vădit duhul înţelepciunii. Datorită acestei minuni, consilierii judeţeni, cei locali, preşedintele, primarul, personalităţile marcante ale partidelor politice ajung la două idei, culmea, comune.