„Tortul” Guvernului pentru judeţ: cum se împart cele 1,5 miliarde între comune şi oraşe? Și Scânteia și Schitu Duca iau cât Iaşul
Primarii de comune au tras lozul câstigator în repartizarea banilor în cadrul Prog (...)
citeste totduminica, 14.08.2022
Meci în etapa a II-a a Ligii I de fotbal
‘82 -Alibec, execuție din lovitură liberă lateral dreapta dintr-un unghi pretențios, Rusu prinde
‘76 - A.Cristea,servit de Platini, trage peste bară
‘75- Chelaru, șut violent pe lângă poartă
‘74 - Passaglia, șut deviat pe lângă poartă.
‘68 - Ocazie periculoasă a Astrei, șut Alibec peste poartă
‘60: Acțiune individuală prelungită a lui Horșia., deposedat în ultimă instanță.
‘51 - prima ocazie serioasă a Astrei: șut prin surprindere a lui Begue, la vinclu, respins de Rusu în corner
‘50 - de-abia intrat în teren, Platini încearcă și el poarta Astrei.
1-0, min. 43- gol marcat cu capul de Frăsinescu, peste Lazăr ieșit din poartă, dintr-un corner executat de Horșia.
‘42 - un nou șut de la distanță trimis de Fr.Cristea, parat acrobatic de Lazar.
‘29 -o nouă paradă salvatoare a lui Lazar, la șutul bine plasat al lui Passaglia
‘13 -Panțîru centrează de pe stânga pentru Horșia, care luftează.
‘12 -Fr.Cristea șutează fără preluare de la marginea careului, după un nou serviciu al lui Gallego
‘9 - centrare periculoasă a lui Gallego, care nimerește în brațele lui Lazar.
Formațiile de start
Poli: Rusu – Gallego, Frăsinescu, Diallo, Panţîru – Passaglia, Chelaru (‘75- Mihalache) – Fr.Cristea (‘46 -Platini), Teixeira (‘62 - A.Cristea), Horşia - Bălan. Antrenor: Mihai Teja
Astra: Lazar - Graur, Dima, Graovac, Radunovic – Crepulja (‘58 - Biceanu), Simion, Matei (‘73 - Hambo)– Begue, Alibec, Gheorghe (‘46 - Moise. Antrenor: Dan Alexa
Arbitru: Adrian Cojocaru.
Cartonașe galbene: Gallego, Horșia / Graur
LIVE TEXT REALIZAT DE ZIARUL DE IAȘI
...........................
‘
Prima întâlnire pe teren propriu cu suporterii a Politehnicii din sezonul 2019-2020 va avea loc mâine. De la ora 18:00, formaţia pregătită de noul antrenor, Mihai Teja, se va confrunta cu Astra Giurgiu. Din punct de vedere al calculelor hârtiei, meciul este echilibrat. Poli a avut un parcurs modest în sezonul trecut, în care, la un moment dat, a intrat în calculele retrogradării, în timp ce Astra a ratat „la mustaţă” intrarea în Cupele Europene. În runda inaugurală a noului sezon, Poli nu s-a făcut, însă, de râs pe terenul campioanei CFR Cluj, unde a încheiat la egalitate, iar Astra a obţinut cu greu o remiză acasă, cu FC Botoşani.
Revenind la sezonul trecut, giurgiuvenii au fost aproape de a obţine viza pentru Europa, atât din campionat (locul IV), cât şi din Cupa României, gruparea patronată de Ioan Niculae pierzând finala cu FC Viitorul. Eşecul suferit în faţa trupei lui Gică Hagi, l-a costat postul pe antrenorul Costel Enache, tehnician înlocuit de Dan Alexa. Acesta are multe contraperformanţe în cariera sa de antrenor: ACS Poli Timişoara, ASA Târgu Mureş, Dunărea Călăraşi, au retrogradat sub bagheta fostului mijlocaş defensiv. „Chirurgul” Alexa s-a făcut de râs şi în prima rundă a acestui sezon, după ce a încasat un croşeu de la agentul său, Anamaria Prodan, un croşeu la finele partidei cu FC Botoşani.
Din punct de vedere al lotului, gazdele au ceva probleme: Mihalache şi Bădic, care au ratat startul sezonului din cauza unor probleme medicale, nu sunt apţi de joc. În plus, prezenţa pe teren a lui Loshaj este incertă, după ce mijlocaşul care a punctat la Cluj, a suferit o entorsă în disputa de pe Gruia. Faţă de prima rundă, Poli poate conta pe doi jucători noi: Breeveld, căruia i-a sosit „cartea verde”, document ce a lipsit în prima etapă, şi Platini, revenit miercuri în Copou. De remarcat faptul că oaspeţii au contat în prima etapă pe basarabeanul Dinu Graur, pe postul de fundaş dreapta, jucător vizat de Poli pentru a fi achiziţionat de la Milsami Orhei.
Altfel, aseară era aşteptat în Copou, fundaşul dreapta olandez Rodny Lopes Cabral. Fundaşul, cu rădăcini din insulele Capului Verde, dar născut în Rotterdam acum 24 de ani, a fost format la clubul Feyenoord, a jucat în naţionalele de juniori U18 şi U19 ale Olandei şi a fost legitimat în ultima vreme la echipa olandeză Telstar.
Un bilet de intrare la disputa de mâine costă 5 lei (la peluza B), 10 lei (la peluza A), 20 de lei (la tribunele A şi B), 30 de lei (la tribunele 0A şi 0B), sau 50 de lei (la tribuna 0).
© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.
Acţiuni ale poliţiştilor pentru siguranţa participanţilor la traficul rutier
Ancelotti spune că se va retrage după ce i se va încheia contractul la Real Madrid
David Popovici, mesaj motivaţional după performanţa de la Roma
StirileProTV: Florin Salam ar fi murit. Manelistul pe Facebook: “Nu. Nu am murit”
Ciprian Marica, reacţie după performanţa lui Popovici: Bravo, copile! Sper să te merităm!
Ucraina anunţă distrugerea unui pod esenţial din regiunea Herson, ocupată de forţele ruse
Blocaj pe alocuri pe Transfăgărăşan din cauza unor şoferi care au parcat pe carosabil
Două maşini s-au făcut zob în Păcurari, la intersecţia cu pasarela Octav Băncilă (VIDEO)
Salvamontiştii intervin pentru salvarea unui turist care a făcut o criză cardiacă la Cabana Dochia
Zeci de refugiaţi ucraineni au primit informaţii de la voluntarii Asociaţiei WORLDSTREET FOTO
Campionatul Naţional de Volei pe Plajă Brizo 2022 se apropie de faza finalelor (FOTO)
Balaton, supranumit „Marea Ungariei”, mult mai ieftin decât Mamaia
Actorul Steven Seagal s-a aruncat în braţele dictatorului Vladimir Putin
Florin Cîţu, fost premier, atrage atenţia că vine vremea reglementării pensiilor speciale
Campionatul European de canotaj: A patra medalie pentru România, bronz la patru rame masculin
Vestigii arheologice vechi de 7.000 ani, descoperite la 100 de km de Iaşi
Orăşenii au început să crească păsări şi porci ca să facă faţă scumpirilor
Ce este o fatwa şi ce legătură are cu trecutul scriitorului Salman Rushdie
Presa din Iran se bucură de violenţele asupra scriitorului Salman Rushdie
Un tânăr a intrat cu maşina în gardul unei gospodării şi s-a oprit în peretele casei
Wilian pleacă de la Corinthians, după ce a primit ameninţări cu moartea
Congresul SUA a adoptat planul vast pentru climat şi sănătate al preşedintelui Joe Biden
Simona Halep şi Sorana Cîrstea şi-au aflat adversarele din primul tur la Cincinnati
Andrej Babis, fostul premier ceh, este anchetat în Franţa pentru spălare de bani din fraude
LIVE TEXT: Politehnica Iași - Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2-0, rezultat final
Economia Marii Britanii s-a contractat în trimestrul al doilea cu 0,1% faţă de trimestrul anterior
David Popovici evoluează, sâmbătă, pentru aurul la CE de nataţie, la 100 metri liber
Zelenski: Restricţiile de vize pentru cetăţenii Federaţiei Ruse sunt corecte
VIDEO - Două maşini s-au izbit puternic în faţa la Kaufland-ul din Tudor Vladimirescu
Simona Halep o va înfrunta pe Jessica Pegula în semifinale la Toronto
Cât mai câştigă din salariu şefii învăţământului ieşean? Declaraţii de avere actualizate
Ateliere de grădinărit mâine la Universitatea “Cuza”. Înscrierile se pot face online
Carambol provocat cu o alcoolemie de comă: 3,47 la mie. Ce l-a salvat de la o condamnare pe măsură?
Nicolae GRECUPohtiţi la fotbal! |
Eugen MUNTEANUMitocanul de la volan (I) |
Aurelian-Petruș PLOPEANUDobânda, de la păcat (medieval), la virtute (modernă) |
Alexandru CĂLINESCUO limbă din prefabricate |
Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.