
Marine Le Pen a primit patru ani de închisoare și interdicția de a candida la o funcție publică

Lidera extremei drepte franceze și opt colegi de partid au fost condamnați luni de un tribunal din Paris într-un dosar de deturnare de fonduri, după ce au folosit banii Parlamentului European pentru a plăti salariile membrilor de partid din Franța. Decizia nu este definitivă.
Le Pen a primit patru ani de închisoare, dintre care doi sub supraveghere electronică. Judecătoarea i-a impus și o interdicție de a ocupa funcții publice pe o perioadă de cinci ani, cu executare imediată, care îi compromite cel mai probabil candidatura la alegerile prezidențiale din 2027, scriu AFP, Le Monde și Reuters.
Şefa extremei drepte franceze Marine Le Pen a fost condamnată luni de un Tribunal Corecţional, la Paris, la o pedeapsă de ineligibilitate cu execuţie provizorie – adică aplicată imediat, fără inclusiv în cazul unui apel -, în dosarul asistenţilor parlamentari, după ce a fost găsită vinovată de deturnare de fonduri publice, împreună cu alţi opt eurodeputaţi, relatează BFMTV.
Fosta candidată de extremă dreapta la preşedinţia Franţei a ieşit din sală nervoasă şi a părăsit tribunalul, înainte să-şi afle pedepasa.
Marine Le Pen nu a aşteptat citirea tuturor pedepselor.
Înconjurată de un număr foarte mare de jurnalişti, ea nu a spus nimic, s-a dus la o maşină şi a plecat.
Atmosfera de la Palatul de Justiţie era apăsătoare.
Preşedinta completului, judecătoarea Bénédicte de Perthuis a deschis şedinţa verdictului precizând că înţelege că ”miza” acestei condamnări ”depăşeşte această sală de audieri”.
În timpul şedinţei, şefa grupului Partidului Rassemblement National (RN, extremă dreapta) în Adunarea Naţională, camera inferioară a Parlamentului francez, a rămas tăcută şi a dat din cap, în semn de dezaprobare, la citirea condamnării.
Magistrata a confirmat existenţa unui ”sistem” în cadrul partidului de extremă dreapta în vederea deturnării banilor plătiţi în contul activittăţii la Parlamentul European (PE).
”Marine Le Pen s-a aflat în centrul acestui sistem timp de nou ani, cu autoritate”.
Aşa cum a cerut parchetul, pedeapsa la ineligibilitate a fost pronunţată în regim de executare provizorie, adică se aplică imediat, inclusiv în cazul unui apel.
Marine Le Pen îşi păstrează mandatul de deputată din Pas-de-Calais.
Însă consecinţele hotărârii judecătorireşti sunt implacabile, scrie ziarul.
În aşteptarea unei hotărâri viitoare, ea nu va putea candida în niciun fel de alegeri în următorii cinci ani, inclusiv în alegerile prezidenţiale din 2027.
La sfârşitul lui 2024, parchetul a cerut ca marine Le Pen să fie condamnată la cinci ani de închisoare – trei cu suspendare, la plata unei amenzi în sumă de 300.000 de euro şi la cinci ani de ineligibilitate cu executare provizorie.
Publicitate și alte recomandări video