anunturi
grandchef
Bolta rece
Iasi Tv Life
TeleM
Impact FM regional

sambata, 28.05.2022

ADVERTORIAL

Marius BODEA: “Ieșenii din afara granițelor reprezintă un capital prețios ce poate fi valorificat inteligent de către orașul nostru”

GALERIE
bodea
 • bodea
- +

Ca manager al Aeroportului, am făcut tot ce a ținut de mine pentru a introduce noi curse externe de la Iași. Aceste noi curse aeriene scot Iașul din izolare și îl fac mai atractiv pentru investiții, însă reprezintă și un ajutor imens pentru ieșenii din diaspora. Cu mii dintre ei am interacționat pe rețelele de socializare, pe e-mail sau în mod direct, unde am purtat discuții despre potențiale rute externe pe care le-am introdus sau, pe viitor, le putem introduce de pe Aeroportul Internațional Iași.

În alegerile locale și în viața publică ieșeană, în general, prea puțin se vorbește despre ieșenii care s-au împlinit la depărtare de țară, care au ales calea pribegiei pentru un trai mai bun. Acești ieșeni, care fac parte din categorii socio-profesionale diverse, cu vocații sau profesii variate – de la instalator și electrician până la doctor, profesor universitar sau om de afaceri – reprezintă Iașul extins în lume. Faptul că mulți dintre ei s-au împlinit în țări precum Spania, Italia, Germania sau Franța demonstrează că, într-un climat cu oportunități, concetățenii noștri reușesc să se adapteze și crează performanță. În țară, lipsa de perspective le înăbușă spiritul antreprenorial și creativ. Diaspora ieșeană este capitalul uman prețios pierdut al orașului nostru. Toți cei care au ales un destin în străinătate au demonstrat curaj și sacrificiu prin însăși această alegere. Mai mult, drama și suferința a mii de români aflați departe de familie, de prieteni și de rude, merită un plus de atenție din partea administrației locale.

În acest sens, am în vedere realizarea unui Birou specializat pentru ieșenii din diaspora în cadrul Primăriei.

Deși e greu de măsurat, statisticile reci ne arată că avem peste 25.000 de ieșeni din municipiu care lucrează în străinătate. Sunt oameni cu inițiativă care, sper din toată inima, vor dori, în viitor, să se întoarcă acasă și să înceapă o afacere pentru că în strănătate și-au construit deprinderi, rețele de contact pe care nu le-ar fi avut în țară.

Trebuie să-i sprijinim în relația cu autoritățile statului și să le oferim o perspectivă aici, în orașul nostru.

Publicat la comanda PNL Iași, CUI AEP 21160042

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

C-aşa-i în tenis!

Nicolae GRECU

C-aşa-i în tenis!

Englezii îl exclud pe Medvedev de la Wimbledon, ATP îl face lider mondial.

opinii

Identitate personală, identitate etnică, identitate naţională (V)*

Eugen MUNTEANU

Identitate personală, identitate etnică, identitate naţională (V)*

Românitatea mea este dată, în mod esenţial, de faptul de a locui în limba română şi de a accepta să fiu numit român. Restul ingredientelor ţin de opţiunile mele personale.

Cinematografie, mit şi ideologie

pr. Constantin STURZU

Cinematografie, mit şi ideologie

Pe 23 mai a debutat seria de evenimente “Ne vedem la Mitropolie”. Sala “Iustin Moisescu” a Centrului Eparhial din Iaşi se doreşte a deveni tot mai mult un spaţiu al prelungirii “prelegerilor” în “dialoguri”, în vederea întăririi “comuniunii”. 

„Comunismul primitiv”, o minciună vinovată şi frivolă

Aurelian-Petruș PLOPEANU

„Comunismul primitiv”, o minciună vinovată şi frivolă

În viziunea lui Marx, naraţiunea despre comunismul primitiv sună în felul următor: cândva, în timpuri imemoriale, proprietatea privată era necunoscută omului. Hrana era distribuită după necesităţi, iar toţi cei aflaţi în nevoie erau îngrijiţi. 

pulspulspuls

Iată cum votează corect online un conţilier local cu proiect imobiliar de avizat la Premărie!

Iată cum votează corect online un conţilier local cu proiect imobiliar de avizat la Premărie!

Nu ştim alţii cum sunt, dar noi, când ne gândim la prichiciul vetrei cel humuit şi când vedem cum se joacă unii aleşi locali cu motoceii imobiliari prinşi de horn de Mihăiţă, parcă nu prea ne saltă inima de bucurie.  

Caricatura zilei

Băsescu a pocnit, de data asta, o mașină

Editia PDF

Bancul zilei

La farmacie: - Un prezervativ, va rog. - Doar unul? - Da. Incerc sa ma las.

Linkuri sponsorizate

Parteneri

Alte publicatii

  Fotografia zilei

  Intrebarea zilei

  Implementarea benzii unice pentru mijloacele de transport în comun pe toată lungimea șoselei Nicolina, o apreciați ca fiind benefică fluidizării traficului din zonă?

  vezi raspunsuri

  Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.