Marius BODEA: ”Mihai Chirica este nu doar incompetent, ci și profund corupt!”
anunturi
Eurotrip
grandchef
anunturi
Bolta rece
anunturi

vineri, 03.12.2021

COMUNICAT DE PRESĂ

Marius BODEA: ”Mihai Chirica este nu doar incompetent, ci și profund corupt!”

GALERIE
Marius Bodea
  • Marius Bodea
- +

Marius Bodea îl atacă pe Mihai Chirica prezentându-și argumentele în comunicatul de presă prezentat mai jos:

”Timp de 12 luni, de când este primar interimar, Mihai Chirica și-a dovedit cu prisosință incompetența. Eșecul rușinos în competiția pentru Iași-Capitală Europeană a Culturii, gestionarea defectuoasă a sistemului de management al traficului, falimentul RATP, blocarea proiectului Spitalului Regional de Urgență sau împrumuturile contractate pentru a finaliza proiectele europene sunt doar câteva dintre dovezile incompetenței crase a celui care astăzi ocupă fotoliul de primar interimar. 

Însă, devoalarea de către o televiziune națională, într-o emisiune de maximă audiență, a adevăratelor preocupări nelegale ale domnului Mihai Chirica în Primăria Municipiului Iasi oferă explicațiile reale pentru stagnarea orașului nostru, pentru multiplele probleme sistemice cu care se confruntă Iașul, pentru ignorarea orașului nostru de către investitori și chiar de către propriul guvern.

Prin prezentarea acestei investigații jurnalistice complexe, cu probe, privind activitatea tenebroasă a lui Mihai Chirica în fruntea Primăriei, vedem că acesta este nu doar incompetent, ci și corupt. Corupția din Primăria Municipiului Iași, susținută de lipsă de transparență, a creat acest sistem mafiot, având originile încă de pe vremea lui Constantin Simirad.

Acest sistem mafiot, vedem acum, s-a dezvoltat puternic în toti acesti ani în care domnul Mihai Chirica a coordonat principalele proiecte ale municipalității. Legăturile putrede între acesta și constructorii lucrărilor din bani publici ne dau și raspunsurile la întrebările de ce proiectele trenează în orașul nostru, de ce toate prețurile la contracte sunt umflate prin adiționări, de ce lucrările sunt executate prost: pentru că relația lui Chirica cu constructorul principal din Iași are ca scop îmbogățirea lui Mihai Chirica și a grupurilor de interese din jurul său, nu bunăstarea ieșenilor.

Asadar, îi cerem DEMISIA din funcția de viceprimar cu atribuții de Primar al Municipiului Iasi, ca un gest de obligatie si nu doar de onoare, si retragerea din viata politică. Vom avea, astfel, garantia că nu va mai ajunge in viitorul Consiliu Local nici măcar pe post de consilier municipal!”

 

Marius Bodea,

Președintele PNL Municipiul Iași

Candidatul PNL la Primăria Municipiului Iași

 

 

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

De ce vulturii vor înhăţa bucată cu bucată din starul economiei comuniste de la Iaşi

Dan CONSTANTIN

De ce vulturii vor înhăţa bucată cu bucată din starul economiei comuniste de la Iaşi

Şi totuşi nimeni nu a plătit! A rămas în urmă un munte de datorii, mare parte în dreptul statului, ceea ce ne face să credem că până la urmă această obligaţie va fi pusă în spinarea tuturor cetăţenilor, deci pierderea va fi socializată.

Filmuletul zilei

opinii

Vodă Koba cel cumplit

Alexandru CĂLINESCU

Vodă Koba cel cumplit

Dacă naziştii de frunte au fost judecaţi şi condamnaţi, dacă şi astăzi un fost paznic de lagăr ajunge, la 90 de ani, în faţa tribunalului, nici un lider sovietic şi nici un călău kaghebist n-a fost în situaţia de a răspunde pentru faptele lui. Iată de ce, în lipsa unui proces al comunismului, o carte precum cea a lui Martin Amis este salutară.

Politehnica lui Kogălniceanu

Neculai SEGHEDIN

Politehnica lui Kogălniceanu

Cine a citit jurnalul american al lui Grigore T. Popa (volum editat de dr. Richard Constantinescu), poate întâlni, spre sfârşitul cărţii, coperta numărului 3 din anul 1936 al Însemnărilor ieşene, unde marele profesor anatomist era coleg de redacţie cu Mihail Sadoveanu şi George Topîrceanu. Pe acea copertă se poate vedea şi cuprinsul numărului cu pricina, în care este menţionat şi articolul O Politehnică la Iaşi, în 1850 de Ioan Andriescu-Cale. 

Ultima dorinţă a unui general

dr. Eugen TÂRCOVEANU

Ultima dorinţă a unui general

Unchiul Nelu, pe numele său Ion Gavriloiu, s-a născut la 8 octombrie 1921, în satul Trestieni, comuna Pârscov (unde s-a născut şi Vasile Voiculescu pe care l-a cunoscut), din judeţul Buzău. A fost fiul Anei şi al lui Constantin Gavriloiu, preot înzestrat cu mare har duhovnicesc, cu dragoste de oameni şi de adevăr.

pulspulspuls

Un război intestin este inevitabil la USR Iaşi. Iată argumentele!

Un război intestin este inevitabil la USR Iaşi. Iată argumentele!

Acuma, că a trecut ziua naţională, adică 24 de ore în care, trebuie să recunoaştem, tot românul trebuie să adopte poziţia sfinxului, ei bine, acuma, că a trecut, putem să relaxăm muşchii faciali şi să medităm puţin la problemele importante ale urbei noastre. 

Caricatura zilei

Cântecel de sezon

Editia PDF

Bancul zilei

- "Pentru o digestie buna beau bere. Daca nu am pofta de mâncare, beau vin alb. Daca am tensiunea scazuta, beau vin ros (...)

Parteneri

Alte publicatii

    Intrebarea zilei

    Implementarea benzii unice pentru mijloacele de transport în comun pe toată lungimea șoselei Nicolina, o apreciați ca fiind benefică fluidizării traficului din zonă?

    vezi raspunsuri

    Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.