Marius Bodea: "Iașul va avea un plămân verde"
anunturi
Eurotrip
grandchef
anunturi
Bolta rece
anunturi
metalco

sambata, 27.02.2021

Comunicat de presă (P)

Marius Bodea: "Iașul va avea un plămân verde"

GALERIE
gethumb.details.php
  • gethumb.details.php
- +

Acum 3 ani vorbeam pentru prima dată de un ”plămân verde” adică o zonă  verde de care Iașul are mare nevoie. În tot acest timp am explicat de nenumărate ori beneficiile acestei propuneri și importanța localizării sale în zona C.A. Rosetti.

Orașul nostru are o problemă, o reală problemă în privința mediului. Și mă refer aici la calitatea aerului, suprafața de spațiu verde și politicile locale de monitorizare și acțiune în domeniul mediului. În legatură cu calitatea aerului: Iașul este printre cele mai poluate orașe din România, alături de București și Brașov. Depașirile la stațiile de măsurare din oraș arată, din păcate, că respirăm un aer poluat, că această problemă este deja o problemă de siguranță a populației. Orașul nostru, alături de Brașov și București, face obiectul procedurii de infrigement declanșată de Uniunea Europeană din cauza nivelului de poluare ridicat.

Prin insitență, muncă și propuneri concrete, am reușit să impunem această viziune și Primăriei Iași, introducând pe ordinea de zi a ședinței de Consiliu Local  amendamentul propus de consilierii PNL la propunerea de buget din acest an.

Prin acest proiect, zona C.A. Rosetti, folosită vara doar pentru grătar, în condiții precare, se va transforma într-un plamân folositor al Iașului, la dimensiuni care să permită oamenilor să respire în intimitate și să se bucure de astfel de zone amenajate.

Această investiție  nu trebuie să se rezume  doar la  amenajarea unui simplu parc, ci trebuie sa devină și o zonă de atracție pentru ieșeni, unde să îți poți petrece o zi întreagă. Să fie construită o pistă pentru  biciclete perimetral parcului, să existe zone de terase, spații pentru manifestări culturale ample în aer liber, să înglobeze și un parc de distracții acvatice, pentru perioada verii.

Un parc care să se întindă pe  60 de hectare și să răspundă concomitent nevoii de aer curat, promenadă, evenimente culturale și distracție, de ce nu.

Voi continua să lupt, chiar și din opoziție, pentru ca Iașul să devină un oraș așa cum ni-l dorim noi ieșenii, pentru ca Iașul merită mai mult.

Marius Bodea
Deputat PNL

© Drepturi de Autor (Copyright) - Acest articol este proprietatea Ziarul de Iasi (www.ziaruldeiasi.ro) si este protejat de Legea dreptului de autor si drepturilor conexe (8/1996). Preluarea acestui articol se poate face, potrivit reglementarilor in vigoare, doar în limita a maximum 500 de caractere, urmate obligatoriu de un link directionat catre acest articol! Orice incalcare a acestor prevederi va fi supusa procedurilor pentru intrarea in legalitate si recuperarea daunelor.

Ultima ora

editorial

Politicienii ieşeni faţă în faţă cu adevăraţii băieţi deştepţi

Dan CONSTANTIN

Politicienii ieşeni faţă în faţă cu adevăraţii băieţi deştepţi

Este un domeniu care cere mai ales creativitate, înţelegerea modului de business şi o conexiune bună la internet.

Filmuletul zilei

Franta a construit în insula Reunion o autostrada-viaduct de 12,5 km (care a costat 1,7 miliarde euro), ce serpuieste prin O (...)

opinii

Mituri şi inerţii

Alexandru CĂLINESCU

Mituri şi inerţii

În ura faţă de „trădătorul” Pacepa acţionează două mituri: mitul Securităţii „patriotice”, care ne-a apărat de duşmani (mai ales de sovietici) şi mitul lui Ceauşescu mare patriot, omul care a făcut o sumedenie de lucruri bune şi care a schimbat faţa României. Aceste două mituri sunt de o deconcertantă tenacitate şi e uşor să ne convingem dând o simplă „raită” pe Facebook.

Cel mai modest dintre pământeni (III)

Neculai SEGHEDIN

Cel mai modest dintre pământeni (III)

La 32 de ani Armstrong îşi trăieşte tragedia vieţii: pierderea fiicei sale, Karen, în vârstă de doi ani, în urma unei tumori la creier. El nu va mai vorbi cu nimeni despre acest fapt, nici măcar cu soţia sa, Janet. Momentul este redat în filmul „First man/ Primul om”, realizat în 2018, la şase ani după moartea astronautului.

„Deşoşocizarea” AUR

Nicolae CREŢU

„Deşoşocizarea” AUR

La cum merg treburile în politichia românească, perspectivele de „spectacol” public al tupeului şi imposturii, din păcate, sunt din ce în ce mai… înfloritoare.

pulspulspuls

Cum de a apărut scandalul cu şpaga onorabilului Mugurel care bea Ciuc

Cum de a apărut scandalul cu şpaga onorabilului Mugurel care bea Ciuc

Multă lumea ne-a sunat să ne întrebe ce se întâmplă cu ultima acţiune a procurorilor de anticorupţie, cea care îl vizează pe Mugurel care bea Ciuc, viteazul penelist care a păstorit cândva şi pe plaiurile noastre. 

Caricatura zilei

Bloc lângă vilă

Editia PDF

Bancul zilei

Parintele Vasile a strâns 5 ani bani pentru clopotnita, dar nu i-au ajuns decât pentru un BMW.  

Parteneri

Alte publicatii

    Intrebarea zilei

    Relaxarea condițiilpr de deplasare în starea de alertă va duce la:

    vezi raspunsuri

    Copyright 2006-2020 © Ziaruldeiasi.ro Toate drepturile rezervate.