Medic din Kosovo condamnat la Iași. Totul a început de la o suspendare de permis: 103 km/oră pe Copou

luni, 12 mai 2025, 15:00
3 MIN
 Medic din Kosovo condamnat la Iași. Totul a început de la o suspendare de permis: 103 km/oră pe Copou

Un medic al spitalului „Sf. Spiridon” pare să-și fi făcut un obicei din a conduce cu permisul suspendat. Până acum, obiceiul l-a costat o pedeapsă cu amânarea aplicării, dar și o amendă echivalentă cu prețul unei mașini second-hand decente.

În după-amiaza zilei de 28 septembrie 2022, o patrulă de polițiști a oprit în trafic, pe strada Buridava din Dacia, autoturismul Volkswagen condus de Ylber Hanna Veliu. Verificările făcute de oamenii legii au stabilit că tânărul kosovar avea dreptul de a conduce suspendat. Veliu a explicat ulterior că fusese sunat de prietena sa cu câteva minute înainte. Fata îi spusese că vine pe jos spre casă, dar nu se simte foarte bine. Ca urmare, se urcase la volan și mersese să o ia din rondul aflat la coborârea de pe pasajul „Octav Băncilă”. La întoarcerea spre casă, fusese oprit de poliție. Știa că avea carnetul reținut și dreptul de a conduce suspendat, dar considerase că starea de sănătate a prietenei sale constituie o urgență.

Fusese prins anterior cu peste 100 km/oră în Copou

După cum au constatat anchetatorii, la data respectivă, Veliu nu se afla la prima abatere de la legislația rutieră. Pe 19 mai 2021, permisul îi fusese suspendat pentru 90 de zile pentru că depășise cu mai mult de 50 km/h viteza maximă admisă. Mai exact, avea 103 km/h pe bulevardul Carol I, mergând dinspre Fundație spre Universitatea „A.I. Cuza”. După doar 10 zile, fusese depistat însă la volanul unui VW Golf 7 pe bulevardul Independenței. A explicat că în ziua respectivă fusese planificat să efectueze serviciul de gardă la Spitalul „Sf. Spiridon”, unde era rezident. Fusese solicitat să intre în sala de operații și constatase că se află în întârziere. Nu găsise un taxi în apropierea domiciliului. Era duminică, iar mijloacele de transport în comun erau rare. Fusese trimis în judecată pentru conducere fără permis, procesul său aflându-se în derulare atunci când fusese depistat la volan în Dacia.

În procesul pentru prima faptă, judecătorii ținuseră cont de lipsa antecedentelor penale, ca și de faptul că inculpatul era o persoană bine integrată social. Îl condamnaseră la 8 luni de închisoare, dar dispuseseră amânarea aplicării pedepsei pe parcursul unui termen de supraveghere de doi ani.

Magistrații au decis să-i mai acorde tânărului medic încă o șansă

A doua faptă fusese comisă înainte să fi fost condamnat pentru prima. În cazul unei noi condamnări la închisoare, amânarea primei pedepse urma să fie anulată, iar cele două condamnări, contopite, noua pedeapsă trebuind executată în regim de detenție. Magistrații Judecătoriei au decis totuși să-i mai acorde tânărului medic încă o șansă. În locul unei pedepse cu închisoarea pentru a doua faptă, ei au dispus doar aplicarea unei amenzi penale. În această situație, amânarea dispusă inițial nu mai era afectată, iar Veliu rămânea liber.

În schimb, judecătorii au aplicat o amendă severă. Medicul rezident a fost condamnat la 160 de zile amendă a câte 130 de lei, rezultând o amendă penală în valoare de 20.800 lei. Pronunțată marți, sentința Judecătoriei poate fi contestată în apel.

Publicitate și alte recomandări video

Comentarii